Spot Bitcoin ETF Nedir?

10 Ocak 2024 tarihinde SEC tarafından Spot Bitcoin ETF’i onaylandı.

Bu yazıda ETF nedir? Spot ETF Nedir?, Spot Bitcoin ETF nedir? Spot BTC ETF’nin önemi nedir? sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

ETF Nedir?

Açılımı, Exchange Traded Funds olan ETF’nin Türkçe karşılığı, Borsa Yatırım Fonu anlamına gelmektedir. ETF (Borsa Yatırım Fonu), borsada işlem görebilen bir menkul kıymet türüdür. Hisse senedi, tahvil, altın, döviz, emtia ve bono gibi varlıklara tek tek veya grup olarak aynı anda yatırım yapılmasını sağlar.

Spot ETF Nedir?

Spot ETF (Spot Exchange Traded Fund) varlık grubuna fiziksel olarak sahip olunmadan bu varlık grubuna ilişkin pozisyon alınmasını sağlayan bir ETF türüdür. Spot ETF’te varlığın fiyat değişikliklerinden faydalanılması sağlanır.

Spot Bitcoin ETF’i Nedir?

Spot Bitcoin ETF’i, Bitcoin’in piyasasındaki anlık fiyat değişikliklerinden faydalanılmasını sağlayan bir borsa yatırım fonu olarak tanımlanabilir. Spot Bitcoin ETF’leri yatırımcılara Bitcoin’e fiziksel olarak sahip olmadan, piyasadaki fiyat hareketlerini izleyerek yatırım yapma imkanı sağlar.

SEC Tarafından Spot Bitcoin ETF’in Onaylanması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 10 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Spot Bitcoin ETF başvurularını onayladı. Bu karar doğrultusunda, yatırımcıların ABD borsaları üzerinden Bitcoin yatırımı yapabilmesi sağlandı.

Spot Bitcoin ETF’inin Onaylanmasının Önemi

Verilen önemli karar ile kriptopara dünyasının, geleneksel finans sistemi ile güçlü bir şekilde bağ kurmasının önü açılmış oldu.

Bitcoin (BTC)’e yatırım yapmak daha kolay ve erişilebilir hale getirildi.

SEC tarafından ileriki dönemde getirilme olasılığı olan düzenlemeler ile yatırımcıların kriptopara dünyasına güveninin artabileceği bir başlangıç yapıldı.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors