Neden Yalnızca 21 Milyon Adet Bitcoin Çıkartılabilecek?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Başlangıç Bloku’ndan (Genesis Block) itibaren kuralları belli, arzı sınırlı bir kriptopara birimidir. Bitcoin’in üretimi 21 milyon ile sınırlandırmıştır ve 2140 yılında sonuncusu çıkartılacaktır. 11 Mayıs 2024 itibariyle dolaşımda 19,696,840 Bitcoin bulunmaktadır. Yani toplam arzın %93.7’si kazılmıştır. 2140 yılında son Bitcoin kazıldıktan sonra madenciler daha fazla blok ödülü kazanamayacaklar ve tek gelirleri onayladıkları işlemlerden aldıkları ücretler olacak.

Bu yazıda kaç adet Bitcoin üretildiğini ve son Bitcoin’in ne zaman üretileceğine dair tüm detayları bulabilirsiniz.

21 Milyon Gizemi

Satoshi Nakamoto’nun yazışmalarında 21 milyonun seçilme sebebine dair net bir cevap bulunmamaktadır. Bu nedenle 21 milyonun neden seçilmiş olduğu gizemini koruyan bir soru olsa da birçok farklı teori bulunmaktadır.

En popüler teorilerden bir tanesi, Bitcoin’in temellerinin belirlendiği dönemde Nakamoto’nun M1 para arzının 21 trilyon olmasına gönderme yapmak için bu 21 milyon sayısını seçmiş olduğudur. Satoshi’nin Bitcoin bloğuna global ekonomi politikalarını protesto eden bir mesaj koymuş olması, bu iddianın temelini oluşturuyor olabilir.

Bir diğer teori ise daha matematiksel bir yaklaşım benimsemektedir. Teori, Bitcoin blok ödüllerinin toplamının (50+25+12.5+6.25….) 100’e ulaştığını, ve her blok ödülü yarılanmasının 210.000 blokta bir gerçeklemesi nedeniyle 210.000 ve 100 rakamlarının çarpılmasıyla 21 milyon sayısının elde edilmiş olabileceğini iddia etmektedir. Dolayısıyla Satoshi’nin blok ödülü yarılanmasını yaklaşık 4 yılda bir olacak şekilde planlayarak, toplam arzı da buna göre hesapladığı düşünülmektedir.

Sonuç olarak, neden 21 milyon sayısının seçildiğini Satoshi Nakamoto dışında kimse bilmiyor. Ancak 21 milyon sınırının Bitcoin’i nadir bir varlık haline getirerek, onu iyi bir değer saklama aracı olarak konumlandırdığı konusunda topluluğun hemfikir olduğu söylenebilir.

Dolaşımda Asla 21 Milyon Bitcoin Olmayacak

Bitcoin’in kodları, yaklaşık 2140 yılında son Bitcoin’in de kazılarak dolaşıma sürülmesi ve yeni Bitcoin üretiminin durdurulması üzerine kodlanmıştır. Ancak dolaşımda hiçbir zaman 21 milyon adet Bitcoin göremeyeceğiz. Bunun iki sebebi bulunmaktadır.

Satoshi Dönemi Madencilik

Bitcoin ilk kurulduğunda sadece Satoshi Nakamoto Bitcoin madenciliği yapıyordu. Dolayısıyla tüm blok ödülleri de Satoshi’nin kendi cüzdanında toplanmıştı. Sonrasında yeni kişilerin katılmasıyla ödül dağıtımı çeşitlendi. Ancak Satoshi’nin madenciliğini yaptığı ve o günden beri kullanılmayan Bitcoin miktarının 1.4 milyon Bitcoin olduğu söylenmektedir.

Kaybedilen Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin, varlıklarınızın tüm kontrolünü size verir. Kullanıcının isteği dışında Bitcoin cüzdanına erişim, bloke etme gibi durumlar söz konusu değildir. Bu nedenle, cüzdan şifreleri unutulduğunda ve kurtarma sözcükleri gibi durumlar kullanılabilir olmadığında, bu cüzdanlara erişim mümkün olmamaktadır. 2009 yılından bu yana erişilemeyen birçok Bitcoin cüzdanı bulunmaktadır. Tahminler, Satoshi’nin madenciliğini yaptığı 1.4 milyon Bitcoin dahil olmak üzere toplamda 3.5 milyon ila 5 milyon Bitcoin’in erişilemeyen cüzdanlarda olduğunu göstermektedir.


Kayıp Bitcoin cüzdan sayısı, tahminlere dayalı olduğu için hata payının yüksek olduğunu öngörerek değerlendirme yapmak daha sağlıklı olabilir. Sonuç olarak, kayıp cüzdanlar ve Satoshi dönemi madencilikle birlikte, 21 milyon Bitcoin üretilecek olmasına rağmen yaklaşık %15 civarı bir Bitcoin’in halihazırda erişilemez olduğunu, bunun da Bitcoin’i daha da nadirleştirdiği söylenebilir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors