Bitcoin İçin Sorulan Neden Soruları?

Şirketler Neden Bitcoin Alıyor? Neden Bitcoin’e Yatırım Yapıyor?

Dünya çapında birçok şirket özellikle 2020’de Bitcoin’i bir değer koruma aracı kabul ederek varlıklarının bir kısmını Bitcoin olarak saklamayı seçtiler. ABD merkezli bir yazılım şirketi olan MicroStrategy, Twitter’ın kurucularından ve CEO’su Jack Dorsey’in yine CEO olarak görev aldığı ödeme şirketi Square, yatırım şirketleri Ruffer ve Grayscale son zamanlarda Bitcoin alımlarıyla gündeme gelen şirketlerin başında geliyor.

Şirketlerin, özellikle de uluslararası bilinirliği olan yatırım şirketlerinin Bitcoin yatırımı yapması aslında Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun ortaya koyduğu en önemli değer önerisinin bir destekçisi olarak kabul edilebilir. Bitcoin, hızlı zengin olma aracı değil, enflasyona karşı varlıkların değerinin korunabileceği iyi bir değer saklama aracıdır.

Bitcoin ve Kriptoparalar Neden Yükseliyor? Neden Düşüyor?

Bitcoin, arzı sınırlı bir kriptopara birimidir. Üretim sınırı blokzincirinin başlangıncında belirlenmiştir. Bireyler, şirketler, yatırımcılar, varlık yöneticileri enflasyona karşı bir korunma aracı olarak sınırsız basılabilen para birimleri yerine, üretim üst limiti ve şartları açıkça belirlenmiş Bitcoin’e yöneldiler. Yaklaşık her dört yılda bir Bitcoin üretim miktarını yarı yarıya azaltan Ödül Yarılanması’nın mayıs 2020’de üçüncü defa gerçekleşmesi, giderek artan talebin karşılamasını daha da zorlaştırdı.

Azalan arz, artan talep nedeniyle Bitcoin’in değerlenmesine yol açsa da Bitcoin ve kriptoparaları birer yatırım aracı olarak kullananlar, elde ettikleri karları nakde döndürmek istediklerinde satış yapmaya başlar. Arz sabit kalsa da talep azaldığı için Bitcoin fiyatı düşüşe geçebilir.

Finans piyasaları, Bitcoin ve diğer kriptopara piyasasındaki yükseliş ve düşüşleri dönem olarak anlatan Ayı Piyasası / Boğa Piyasası içeriğimize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’in Neden Bir Sahibi, Patronu Yok?

Satoshi Nakamoto rumuzlu bir kişi veya kişilerin 31 Ekim 2008’de yayınladığı “Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi” isimli teknik dokümanda blokzinciri teknolojisine dayanan ağ ve bu ağda kullanılacakkriptopara birimi Bitcoin’in teknik detayları paylaşılmıştır. 3 Ocak 2009’da ise blokzincirini hayata geçiren Başlangıç Bloku oluşturulmuştur. Bitcoin ve blokzincirini oluşturan Satoshi Nakamoto rumuzu, gerçek kimliğini gizli tutarak anonim kalmayı tercih etmiştir. Bunun nedeni blokzinciri teknolojisinin çalışma prensibidir. Blokzinciri anonim, dağıtık, merkezi olmayan bir kayıt defteridir. Tüm kayıtlar kamuya açık olmasına rağmen, kişisel verileri içermez ve güvenle saklanır. Bitcoin ağına katılan her katılımcı, eşit haklara sahiptir. Satoshi Nakamoto’nun anonim kalması, aynı zamanda Bitcoin’in topluluk tarafından daha kolay kabul görmesine olanak sağlamıştır.

Bitcoin’i Neden Merkez Bankaları Basmıyor?

Satoshi Nakamoto, yayınladığı teknik dokümanda Bitcoin blokzincirinin, herhangi bir merkezi otoriteye güvenmeyi gerektirmeden nasıl güvenle çalışabileceğini anlattı. Merkezi otoriteye bağlı olmadan çalışabilen Bitcoin ağında Bitcoin, işlemleri onaylayan ve aynı zamanda ağın güvenliğinden sorumlu olan madencileri teşvik etmek için ödül olarak sunulmaktadır. Yani, Bitcoin’i üreten kendi algoritması olsa da Bitcoin madenciler tarafından piyasaya sürülür. Ülkelerin merkez bankaları, tamamen merkeziyetsiz yapıdaki Bitcoin ağını kontrol edebilecek kadar işlemci gücüne sahip olmadığı için Bitcoin ağını kontrol edemez. Bununla birlikte Merkez Bankaları, yeterli teknik altyapıyı sağlayarak madencilik cihazları ile Bitcoin ağına dahil olup mevcut kurallar çerçevesinde madencilik yaparak Bitcoin üretebilirler.

Bitcoin Neden Değerli?

Bitcoin’in değeri, 22 Mayıs 2011’de gerçekleşen 10 bin Bitcoin ile 2 adet pizza alımıyla birlikte kullanıcılar tarafından belirlenmeye başladı. Bitcoin’in fiyatını arz ve talep belirlese de Bitcoin’in değerli yapan en önemli nedenlerden biri arzının sınırlı olmasıdır. Toplamda 21 milyon adet üretilecek olan Bitcoin’in üretimi, kurallara bağlanmıştır ve bu kurallar değiştirilemez. Bunun yanı sıra, Bitcoin, merkezi bir otoriteye bağlı olmadan ve bir merkeze güvenmeyi gerektirmeyen blokzinciri teknolojisi sayesinde tamamen topluluğu ait bir dijital varlıktır. Devletler ya da Merkez Bankaları tarafından kontrol edilemez, engellenemez. Bu da diğer para birimleri ve yatırım araçlarına kıyasla Bitcoin’e avantaj sağlamaktadır.

Bitcoin’in neden değerli olduğunu ve itibari paralarla olan değer önerisi karşılaştırmasını detaylı okuyabileceğiniz içeriğimize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Transferleri, Ödemeleri Neden Geri Alınamaz?

Bitcoin transferleri, özel anahtarlar ile dijital olarak imzalanarak gerçekleştirilir ve ağa gönderilir. Ağa gönderilen transfer işlemleri önce bir havuzda bekletilir ve işlem ücreti yüksek olan işlemler önceliklendirilir ve onaylanacak Bitcoin blokuna dahil edilir. Havuzdaki eklenen işlemler, ortalama 10 dakika ile 30 dakika içerisinde onaylanmaktadır. Ancak, işlemlerin onaylanması için, transfer işlemini onaylamadan önce ağdaki ortalama işlem ücretlerine dikkat edilmesi gereklidir. Transfer yapılırken, cüzdan tarafından ağdaki işlem ücretleri kontrol edilerek transfer ücreti hesaplanır. Hesaplanan bu ücreti veya daha fazlasını ödemeyi kabul ederek transferi gerçekleştirirseniz, işleminiz onaylanacak bloka dahil edilir. 2017’de gerçekleştirilen Segwit güncellemesinin ardından Bitcoin transferlerinin sadece 1 onay alması, işlemin geçerli kabul edilebilmesi için yeterlidir. Madenciler tarafında 1 onay alan işlemler iptal edilemez, geri alınamaz. Üstelik alıcı adres yanlış olsa bile, algoritmaya uygunsa, işlem dijital olarak imzalandığında transfer işlem havuzuna iletilir. Bu nedenle bir transfer yaparken adres alanına doğru Bitcoin adresini girdiğinizden emin olmanız gerekir.

Hatalı transferlerinizi kurtarabilmek için iki istisna vardır. Birincisi alıcıyı tanıyorsanız, iade isteyebilirsiniz. Alıcı, Bitcoin transferi hesabına ulaştığında size ödeme yapabilir. İkinci istisna da transferiniz henüz onaylanacak bloka eklenmediyse ve cüzdanınız destekliyorsa, daha yüksek işlem ücreti ödeyerek çifte harcama yöntemi ile transferinizi farkı bir adrese yönlendirebilirsiniz. Ancak, çifte harcama transferini gerçekleştirdiğiniz sırada, önceki transferiniz havuza veya onaylanacak bloka eklenmiş olabilir. Bu durumda, daha sonra yapılan transfer geçersiz olur ve hatalı transfer kurtarılamaz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors