Liquid Network Nedir?

Kriptopara alım satım platformları ve finansal kuruluşların dahil olduğu Liquid Network nedir, kullanıcılara hangi avantajları sunuyor?

Liquid, farklı özellikleri, gelişmiş yetenekleri ve Bitcoin blokzincirine kıyasla avantajları olan ortak yönetimli bir paralel zincir uyarlamasıdır.

Liquid Network, alım satım platformlarında işlem yapan kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuştur. Bitcoin ağındaki onay sürecinden kaynaklanan gecikmelere çözüm sunar ve kullanıcıların birbirleri arasında hızlı, gizli ve güvenli transferler gerçekleştirmesine izin verir.

Liquid’in paralel ağı Elements kod tabanlıdır ve Bitcoin’in iki zincir arasında karşılıklı bire bir takasını sağlamak için Blockstream’in Strong Federation (Güçlü Ortaklık) teknolojisini kullanır.

Liquid’in Avantajları Nelerdir?

  • Hızlı Alım Satım — Alım satım platformları arasında neredeyse anlık Bitcoin transferi, alım satım yapanlar için daha önce kaçırdıkları arbitraj fırsatlarını yakalama imkanı sunar.
  • Artırılmış Verimlilik — Piyasa yapıcılar, alım satım platformlarında tutmak zorunda oldukları bakiyeleri azaltarak anapara verimliklerini artırabilirler.
  • Daha İyi Gizlilik — Liquid, transferlerde Bitcoin miktarlarını gizleyen ve kullanıcı bakiyelerinin açığa çıkmasını engelleyen Gizli Transferleri destekler.
  • Üstün Güvenilirlik — Tüm güvenlik testlerini başarıyla geçmiş Bitcoin kodu üzerine inşa edilmiş Liquid yazılımı çok güvenlidir. Ayrıca Liquid, madencilik yerine imzalı blokları kullandığı için, Bitcoin’deki gibi ortalama 10 dakikalık bloklar yerine bir dakikalık bloklar olması hedeflenmiştir.

Liquid Ağı’nın Üyeleri Kimlerdir?

Liquid ağı, 9 ülkeden 4 kıtadan alım satım platformlar, finansal kuruluşlar ve kullanıcıların oluşturduğu bir gruptan meydana gelmiştir. Liquid’in şu an 45 üyesi bulunmaktadır: Altonomy, Aquanow, Bitbank, Btcbox, BtcTurk / BTCTrader, Bitfinex, Bitmex, BTSE, Bitso, Bullbitcoin, Cobo, Coincheck, Coinone, Coinut, Crypto Garage, DDM Bitcoin, DVChain, Gopax, Hodl Hodl, Huobi, L2B Global, Ledger, ListedReserve, MerklePro, Okcoin, Opennode, Paradox Fund, Point95 Global, Poolin, Posidon, Prycto, RenrenBit, Riddle&Code, Sideshift, Six Digital Exchange, STOKR, Taotao, The Rock Trading, Wiz, Wyre, Xapo, XBTO, Unocoin, Zaif.

BtcTurk CTO’su Ozan Yurtseven ve BtcTurk İş Geliştirme Müdürü Salim Karaman Liquid Yönetim Kurulu‘nda yer almaktadır.

Kullanıcılar Liquid Network’ten Nasıl Faydalanabilir?

Üyelerin haricinde, kullanıcılar da Liquid ağı üyesi alım satım platformları arasında LBTC ile hızlı Bitcoin transferinin avantajlarından faydalanabilirler. Son kullanıcılar ayrıca, alım satım platformlarındaki hesaplarından, GreenAddress gibi LBTC destekleyen cüzdanlara veya Liquid ağı üyesi alım satım platformu cüzdanlarına LBTC çekebilirler. Yakın zamanda diğer cüzdanların da Liquid desteklemesi planlanmaktadır.

Alım Satım Platformları, Kullanıcılarının Fonlarını Hızlı Transfer Edebilmek için Liquid’i Nasıl Kullanır?

Alım Satım platformları, kullanıcıların yatırdıkları Bitcoin’i hızla çevirebilmek için LBTC bakiyesi tutabilirler. Böylece kullanıcılar, Liquid kullanarak platformlar arasında hızla alım satım yapabilirler. LBTC yatırma işlemleri için, platformlar, LBTC kabul edebilirler ve Bitcoin bloklarını beklemek yerine, dakikalar içerisinde kullanıcı hesaplarına yansıtabilirler.

Alım Satım Yapanlar Liquid ile Sermaye Risklerini Nasıl Azaltabilirler?

Düzenli alım satım yapan kullanıcılar, oluşabilecek avantajlı alım satım ihtimallerini kaçırmamak için genellikle alım satım platformlarında bakiye tutmak zorundadır. Liquid, düzenli alım satım yapan kullanıcılara, fonlarını istedikleri zaman çok kısa sürelerde kendi cüzdanlarından alım satım platformlarına transfer edebilme imkanı verir. Bu, kullanıcılara, kripto varlıklarını saklamak için sadece bir kriptopara alım satım platformuna güvenmek yerine çoklu imzalı bir güven modeli sunar.

Üretilmiş Varlıklar (Issued Assets) Nedir?

Liquid, Elements blokzinciri platformu kullanılarak inşa edilmiştir ve bu nedenle dahili Gizli Varlıklar çoklu-varlık üretim yeteneğine sahiptir. Bu, Liquid üyelerine farklı amaçlar için onaylı varlıklar, hizmet jetonları ve dijital koleksiyon varlıkları gibi kripto varlıklar üretebilme imkanı sunar.

Gizli Transferler Nedir?

Liquid, denetlenebilir olarak yaratılmıştır ve birbirleri arasında işlem yapanlar arasında gizlilik sunmasının yanı sıra ağ, yeni katılımcılara açtıktır. Liquid işlemleri, ağda bulunan herkes tarafından görülebilir fakat Gizli Transferler, transfer miktarlarının sadece işlemi gerçekleştirenlerin görüntüleyebilmesine izin verir. Bu şekilde gerçekleşen transferler, blokzinciri analizlerinde tarafların ortaya çıkmasını engeller.

Gizli Transferler, herhangi bir nedene ihtiyaç duymadan, ihtiyacı olan tüm kullanıcılara gizlilik sağlar. Bu seviyedeki kurumsal işlem gizliliğinin kullanımı, kriptopara alım satım ekosistemi daha da olgunlaştığında ve büyük piyasa yapıcılar ve finansal kuruluşlar platformlar arası Bitcoin ticaretine başladığında daha belirgin olmaya başlayacaktır. Bu kuruluşlar, transfer ettikleri miktarları herkese açık olarak paylaşmayı, alım satım stratejilerinin ortaya çıkmasını veya potansiyel rakiplerinin, kendilerinin fon büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olmasını istemeyeceklerdir.

Hesap sahiplerinin bakiyelerinin tamamını göstermek yerine rezervlerin yeterli olduğunu kanıtlayarak işlem yapmaları da Gizli Transferler ile mümkündür. Örneğin, tüm varlıkların toplamını almak için, tek tek miktarlar gösterilmeden, hatta tüm varlıklar toplamının ne olduğu bile gösterilmeden kullanıcı hesap bakiyeleri gösterilebilir. Transfere dahil olan tarafların sayısı da gizlidir.

Liquid, transferlerin gizliliğini sağlarken uyumu da kolaylaştırır. Gizli Transferler seçeneği olmadan bu mümkün olmazdı.

Liquid Neden Bir Paralel Zincirdir?

Bitcoin blokzinciri, değer transferini izin ve güvene gerek duymayan ve sansüre karşı dirençli olarak sunmada alternatiflerine göre çok üstün. Ancak, bunlar, karmaşık bir transfer akışı ve madencilik altyapısının bedelini ödeyerek gerçekleştirilebiliyor. Liquid paralel ağı, farklı işleyiş kuralları ile izinli ağın yetkili üyelerine güvenmek koşuluyla, gizliliğe izin verir ve transferlerin hızla gerçekleşmesini mümkün kılar.

Bitcoin protokolünü bir paralel ağ ile genişletmek ana ağın güvenli, güçlü ve özel kalmasını sağlarken altyapısı, paralel ağın düzgün çalışmasına destek olur.

Bitcoin’in İş Kanıtı ile güvende tutulmasına karşılık, Liquid blokzincirindeki varlıklar, yetkili üyelerin Güçlü Ortaklığı ile güvence altına alınır. Bu, Liquid üzerindeki işlemlerin Bitcoin blokzincirindeki işlemlere göre çok daha hızlı ve verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

BTC ve LBTC Dönüşümü Nasıl Gerçekleşir?

Liquid üyeleri, Liquid Ortaklığı tarafından yönetilen adreslere Bitcoin gönderebilir. Bu üyelerin gerçekleştirdiği tranfer işlemleri, Bitcoin blokzincirinde 102 onay aldığında üyelerin hesaplarına aynı miktarda L-BTC aktarılır. Bitcoin ağına gerçekleşebilecek olası bir saldırıda ağın güvende olduğundan emin olmak için yüksek bir onay eşiği gereklidir. Liquid üyelerinin, LBTC ihtiyacı doğrultusunda bakiyelerinin bir kısmını LBTC olarak saklamaları gerekir. Eğer bir kullanıcı, BTC’ye dönmek isterse, yetkili üyelerin adreslerine BTC göndermesi için, üyelerin Liquid üzerinde BTC çıkış transferi (peg-out) gerçekleştirmesi gerekir. Sadece, Liquid ağının anlaşmalı üyeleri LBTC ile BTC çıkış transferi gerçekleştirebilir.

Son kullanıcılar doğrudan L-BTC/BTC dönüşümü yapamaz. Ancak, isteyen herkes Liquid Network üyesi bir platform aracılığıyla BTC/LBTC dönüşümü yapabilir.

Liquid Tam Düğümü (Fullnode) Çalıştırabilir miyim?

Şu an sadece Liquid ağı üyeleri tam düğüm çalıştırabilirler. Gelecekte, diğer kullanıcılar da ağdaki işlemeri onaylamak için tam düğüm çalıştırabilecek. Liquid ağı, Bitcoin için gerekenden daha fazla sistem kaynağına ihtiyaç duyabilir ve BTC girişlerini (peg-in) onaylayabilmek için Liquid düğümüyle birlikte bir de Bitcoin düğümü çalıştırmak gerekir.

Liquid Ağı İşlevini Yitirirse, Ortaklığın Sakladığı Bitcoin’e Ne olur?

Eğer ağ belirli sürenin üzerinde çalışmazsa, ağda tutulan Bitcoin’e erişmek için acil durum anahtarları oluşturuldu. Bu anahtarları kullanmadan önce ağın tekrar çalışır hale gelebilmesi için çaba harcanak. Ancak başarılı olunamazsa, acil durum anahtarları, Liquid ağında bulunan Bitcoin’in, en son sahiplerine transfer edilmesini sağlayacak. Üretilmiş Varlıklar, sahibi tarafından önceden belirlenmiş kurallara bağlı olarak başka platforma ya da Liquid uyumlu bir blokzincirine aktarılabilecek.

Lightning ve Liquid Arasındaki Fark Nedir?

Lightning ağı, transferden önce, taraflar arasında bağlantılara ihtiyaç duyar. Bu, Lightning’i mikro ödemeler için mükemmel hale getirir. Ancak, aynı zamanda birbirleri arasında bağlantı bulunmayan rastgele taraflar arasındaki büyük ödemeleri zorlaştırır. Liquid, tarafların birbirleri arasında istedikleri zaman, istedikleri miktarda transfer yapmasına izin verir. Liquid ayrıca, herhangi bir kurulum gerektirmeyen tek işlemlik atomik takaslar için de kullanışlı olabilecek birden fazla varlığı da destekler. Gelecekte, Liquid ağında daha hızlı transferler yapılabilmesi için Lightning ağı entegrasyonun yapılması da beklenmektedir.

Liquid Network’e Kimler Dahil Olabilir?

Liquid, kriptopara alım satım platformları, finansal kuruluşlar, çok yüksek hacimli işlem yapan kullanıcılar ve OTC birimleri için tasarlanmıştır. Daha düşük hacimli işlem yapanlar ve son kullanıcılar ise Liquid’i, Liquid cüzdanları ve üye platformlar aracılığıyla kullanabilir.

Liquid’i Kim Yönetiyor?

Liquid, üyeleri tarafından yönetilir. Blockstream’in ağ üzerinde herhangi bir kontrolü yoktur ve sadece ağa dahil olan üyelere teknoloji sağlayıcısı olarak hizmet vermektedir. Blockstream ağdan ayrılsa ya da üyeleri Blockstream’den hizmet almayı istemese bile Liquid, bağımsız olarak çalışmaya devam eder.


Biliyor musunuz?

BtcTurk | Kripto’da Bitcoin bakiyenizi Liquid ağı üyelerine veya Liquid destekli cüzdanlara çok kısa sürede transfer edebilir veya hesabınıza LBTC ile Bitcoin yatırabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors