Bitcoin’i Biraz Daha Anlayalım

Bitcoin nasıl bir şeydir? Nasıl görünür?

İlk önce madeni para olarak ortaya çıkan ve daha sonra karşılık senedi işleviyle oluşturulan kağıt para, fiziksel varlığı olan değişim aracıdır. İtibari paradan farklı olarak Bitcoin tamamen dijital bir varlıktır:

 • Bitcoin bir dizi kod,
 • Bitcoin cüzdanı alfanumerik bir dize,
 • Bitcoin işlemleri de kriptografi kullanılarak dijital olarak imzalanan ve doğrulama için tüm Bitcoin ağına gönderilen verilerdir.

Bitcoin kullanıcıları Bitcoin’i donanım cüzdanlarında, mobil telefon veya bilgisayara yüklenmiş yazılım cüzdanlarında saklayabilir, görüntüleyebilir, gönderip, çekebilirler. İtibari para da dijital ortamda kullanılabilir. Fakat ihtiyaç halinde bankadan çekilip kağıt ya da demir olarak elde tutulabilir. Bitcoin’i ise nakit olarak elinizde tutamazsınız. Özetle, Bitcoin’i “görmek” isteyenler Bitcoin sahipliğini gösteren bir dizi koda bakabilirler.

Toplam Arz Miktarı Olan 21 Milyon Bitcoin Çıkartıldıktan Sonra Bitcoin’e ne olacak?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan başlangıç blokundan (Genesis Block) itibaren kuralları belli ve arzı sınırlıdır. Bitcoin’in üretimi 21 milyon ile sınırlandırmıştır ve 2140 yılında sonuncusu çıkartılacaktır. Bu yazının yazıldığı tarihte toplam arzın %90’ı yani 18.8 milyonu kazılmıştır. Başlangıç Blokunun oluşturulduğu 3 Ocak 2009 tarihinden bugüne Bitcoin blokzinciri 1 gün bile durmamış, bozulmamış, çalışmaktadır. 2140 yılında son Bitcoin kazıldıktan sonra Bitcoin ve blokzincirine hiçbir şey olmayacak, çalışmaya devam edecektir. Değişen tek nokta madenciler artık yeni blok bulmayacakları için daha fazla blok ödülü kazanamayacaklar ve tek gelirleri onayladıkları işlemlerden aldıkları ücretler olacaktır.

Bitcoin’in asıl amacı nedir?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto rumuzlu kişi veya kişiler tarafından 31 Ekim 2008’de yayınlanan teknik doküman ile duyurulan ilk kriptoparadır. Yayınlanan bu teknik dokümanın ardından 3 Ocak 2009’da oluşturulan Başlangıç Bloku ile hem bir ödeme sistemi hayata geçirilmiş hem de yeni bir finansal sistemin doğmasını sağlayacak fitili ateşlenmiştir. Bitcoin ve blokzincirinin çıkış noktasını oluşturan düşünce ve değer önerilerini yeniden hatırlamak gerekirse:

 • Kullanıcılar yaptıkları finansal işlemlerden ve kendi paralarından sorumlu olmalıdır.
 • Bankalar, şirketler, devlet kurum ve kuruluşları bu finansal işlemlerin aracısı olmaktan çıkartılmalıdır.
 • Değer transferleri yalnızca mesai saatlerinde değil 7/24 olmalıdır.
 • Transfer ücretleri çok daha az olmalıdır.
 • İşlemler anonim ve şeffaf olmalıdır.
 • Kullanıcılar herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız şekilde parasını yatırıp çekebilmeli, gönderip alabilmelidir.
 • Toplam arzı sınırlı tutarak enflasyona karşı bir para birimi üretilmelidir.
 • Satoshi Nakamoto, teknolojisinin temelleri 90’lı yılların başlarında yapılan çalışmalarla atılan blokzinciri teknolojisini ilk kez dağıtık kayıt defteri olarak kullanarak tüm bu değer önerilerini de hayata geçirmiştir.

İşte Bitcoin’in asıl amacı bunlardır.

1 Bitcoin çıkartmak ne kadar sürüyor? Madenciler 1 Bitcoin’i ne kadar sürede çıkartıyor?

Aslında bu soruyu blokzincirini oluşturan her bir blokun çıkartılması ne kadar süre alıyor şeklinde sormak daha doğru olacaktır. Bitcoin madencileri, madencilik donanımı kullanarak Bitcoin ağına dahil olup mevcut kurallar çerçevesinde Bitcoin üretimi yapan kişilerdir. Bitcoin madenciliği, blokzincirini oluşturan bloklarının doğrulanarak zincire eklenmesi sürecidir ve her bir blok yaklaşık 10 dakikada bir bulunmaktadır. Bitcoin madencilerinin, donanım edinme, işletme, elektrik ve benzeri giderleri oldukça yüksektir. Bitcoin ağı, işlemlerin kesintisiz olarak doğrulanması sağlamak ve madencileri teşvik etmek için blok ödülü sunar. Bitcoin blok ödülü, blokzinciri ağında başarıyla işledikleri her blok için kriptopara madencilerine ödül olarak verilen yeni Bitcoin’leri tanımlamak için kullanılır. Her 10 dakikada bir gerçekleşen yeni Bitcoin üretiminin, belirli dönemlerde yarı yarıya azalması Blok Ödülü Yarılanması (Halving) olarak tanımlanır. Ödül yarılanması 210.000 blokta bir tekrarlanır ve yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir. Başlangıçtaki 50 BTC’lik blok ödülü 28 kasım 2012’de 25 BTC’ye, 9 temmuz 2016’da 12,5 BTC’ye ve 11 Mayıs 2020’de gerçekleşen yarılanma ile de 6.25 BTC’ye düşmüştür.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors