Bitcoin Şehirleri & Bitcoin Turizmi

Bitcoin; önce insanlar tarafından sahiplenildi, sonra ona inanan kişiler topluluklar oluşturdu. Bu zaman içinde Bitcoin büyüdü, gelişti ve artık ülkeler Bitcoin’e adaptasyon sürecine girdi. Bitcoin’e adaptasyon sürecinde, bazı şehirler Bitcoin özelinde projeler gerçekleştirerek “Bitcoin Şehri” olarak adlandırılmaya başlandı. Bu yazıda Bitcoin’in turizme olan etkisini ve Bitcoin şehirleri olarak adlandırılan yerlerde gerçekleştirilen projeleri bulabilirsiniz.

Bitcoin Turizmi

Bitcoin’i sahiplenen ve benimseyen ülkeler, bazı lokasyonlarda Bitcoin odaklı projeler geliştirerek yerel halkının Bitcoin hakkındaki farkındalığını artırmak için çaba sarfetmektedir.

İsviçre’nin Lugano kenti, El Salvador’un Conchagua Yanardağı’nın etrafında kurmayı planladığı “Bitcoin City” kenti gibi yerlerde yapılan Bitcoin özelinde projeler, yerel halkın dışında da Bitcoin farkındalığının artmasına yardımcı olmaktadır. Bitcoin deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, bu bölgelere turistik seyahatler gerçekleştirmektedir. Bitcoin, yıllar içinde birçok ekosistem içerisinde kendine yer bulduğu gibi turizm sektörü için de önemli bir deneyim alanı haline gelmiştir.

Bitcoin Odaklı Turizm Noktaları

Bitcoin Şehri – Lugano / İsviçre

Lugano, İsviçre’de Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için bir merkez olmak için büyük çaba sarf eden bir şehirdir. Mart 2022’de şehir, Bitcoin’i yasal ödeme aracı haline getirme planını duyurdu. Şehirde ayrıca, küçük ve orta ölçekli işletmelerden büyük şirketlere ve hatta kamu hizmetlerine kadar kripto ödemelerini destekleyecek blokzinciri tabanlı bir altyapı geliştirmek için çalışılıyor.

Lugano şehri de Bitcoin turizmini teşvik ediyor. Şehirde oteller, restoranlar ve mağazalar dahil olmak üzere bir dizi Bitcoin dostu işletme bulunmaktadır. Şehir ayrıca bazı Bitcoin etkinliklerine ve buluşmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın Bitcoin Başkenti – Miami / Amerika Birleşik Devletleri

Miami, Bitcoin konferansları ve buluşmaları için popüler bir lokasyona dönüştü. Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Bitcoin destekçisi bir siyasetçidir ve Miami’nin “Dünyanın Bitcoin Başkenti” olmasını istediğini söylemiştir. Miami şehri ayrıca MiamiCoin adında dijital bir para birimini piyasaya sürmüştür. Miami’de Bitcoin’i tanıtmaya yardımcı olacak politikalar ve düzenlemeler geliştirmekten sorumlu Bitcoin görev gücü de bulunmaktadır.

Bitcoin Şehri – Conchagua Yanardağı / El Salvador

Bitcoin’i yerel para birimi ilan eden El Salvador ülkesi, Bitcoin City adında Conchagua Yanardağı’nın etrafından yeni bir şehir kurmayı planlıyor. Bitcoin tabanlı bir ekonomi, sürdürülebilir ve çevreci odaklı bir sistem ve modern bir altyapı çerçevesinde oluşturulacak bu yeni şehir, Bitcoin meraklıları için yeni bir macera olacak. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, şehrin El Salvador’un ekonomisini canlandırmaya ve yeni yatırımları çekmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors