Bitcoin Logosunu Kim Tasarladı?

Bugün dünyanın her yerinde sıklıkla karşılaşılan Bitcoin logosu, birçok farklı öneri ve geliştirme sonucu gördüğümüz son halini almıştır. Bitcoin logosu ilk oluşturulduğundan bu yana yıllar içinde pek çok değişime uğradı. Satoshi Nakamoto tarafından başlayan bu süreç Bitboy takma isimli bir kullanıcının geliştirme önerisiyle son bulmuştur ve günümüzde kullanılan haline getirilmiştir. Bu yazıda Bitcoin logosunun gelişim sürecinde neler yaşandığını inceleyebilirsiniz.

Satoshi Nakamoto’dan Bitcoin’in İlk Logosu

Satoshi Nakamoto, 2009 yılında Başlangıç Bloku’nu oluşturmasının ardından Bitcoin logosunu sunmuştur. Altın renginde bir demir parayı andıran logo, Bitcoin’in içerisinde bulunan “BC” harflerinin üzerine işlenmesiyle kullanıldı. Logo 2010 yılına kadar Bitcoin’in resmi logosu oldu. Ta ki 2010 yılında Bitcointalk forumu ortaya çıkana kadar…

Bitcointalk Tartışmaları ve Yeni Bir Logo Oluşumu / Şubat 2010

Bitcointalk forumunun oluşturulması ile birlikte kullanıcılar Bitcoin hakkındaki tüm konular üzerinden tartışmalar gerçekleştirebilmeye başladı. Bu konulardan birisi de Bitcoin’in logosuydu. Kullanıcıların logo hakkındaki yorumlarının ardından Satoshi Nakamoto yeni bir logo oluşturdu. Önceki logoda buluan “BC” kısaltması minimalize edilerek Bitcoin logoda sadece “B” harfi ile referans edilmeye başlandı. B harfi, dolar sembolünü hatırlatan iki dikey çizgi ile bütünleştirildi ve Bitcoin yeni bir logoya kavuştu.

Bitcointalk forumu kullanıcılarının logo hakkında önerileri
Satoshi Nakamoto yeni logoyu kullanıcılara sundu

Bitcoin Günümüzdeki Logosuna Kavuştu / Kasım 2010

Bitcoin’in merkeziyetsiz bir yapıda olması ve Bitcointalk forumu ile kullanıcıların Bitcoin’in gelişimine katkıda bulunması logo aşamasında da gerçekleşti. 2010 yılının Kasım ayında “Bitboy” takma isimli bir Bitcointalk kullanıcısı Bitcoin logosuna yeni bir yorum getirdi. Satoshi Nakamoto’nun oluşturduğu son logo üzerinden değişiklikler yapan Bitboy, yeni logoyu Bitcointalk forumunda tartışmaya sundu.

Bitboy’un logo geliştirme önerisi

Bitcoin logosunun artık yeni bir rengi, düzeni ve biçimi vardı…

Bitboy’un oluşturduğu bu logo, 2010 yılından günümüze kadar dijital ve gerçek dünyanın birçok yerinde kullanıcıların aşina olduğu bir sembol olmuştur.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors