Bitcoin (BTC) Dominance Nedir?

Bitcoin Dominance (Dominasyon), Bitcoin’in piyasa değerinin, diğer tüm kriptoparalarla karşılaştırılmasıyla ortaya çıkan yüzdesel bir değerdir. Bitcoin dominance, piyasadaki risk algısı başta olmak üzere birçok parametreyi yorumlarken yardım alınan popüler bir göstergedir.

Bitcoin Dominance (Dominasyon) Nedir?

 Bitcoin, hayata geçtiği ilk günden bu yana, kriptopara piyasasının en büyük aktörü konumundadır. Hemen hemen her piyasada bir veya birkaç adet baş aktör bulunur. Kriptopara piyasası için bu aktör net bir şekilde Bitcoin’dir. Piyasada çok fazla kriptopara birimi olmasına rağmen hiçbir kriptopara, Bitcoin dominasyon seviyesini hiçbir zaman geçememiştir. Bitcoin dominance oranının bu kadar yüksek olması, Bitcoin’deki fiyat değişimlerinin tüm piyasayı etkilemesine yol açmaktadır.

Bitcoin Dominance, Bitcoin’in piyasa değerinin, tüm kriptopara piyasasının değerine bölünmesiyle bulunmaktadır. Geçmiş veriler incelendiğinde, 2013 senesinde yüzde 96’nın üzerinde olan Bitcoin hakimiyetinin 2018 yılında yüzde 32’ye kadar gerilediği görülmektedir. Bu büyük gerilemenin altında, Ethereum başta olmak üzere diğer kriptopara birimlerinin popülerlik kazanarak yatırımcıların ilgisini çekmesi yatmaktadır. Bitcoin dominasyonu, 2018 yılındaki düşüşün bir benzerini 2021 ve 2022 yıllarının ikinci yarılarında tekrarlamıştır.

BTC Dominance Kaç?

Bitcoin dominance grafik için güncel veriler aşağıdaki grafik üzerinden incelenebilir. Grafik üzerindeki eski veriler incelenerek yatırımcıların hangi tarihlerde Bitcoin hangi tarihlerde diğer kriptoparalara yönelmeye başladığı görülebilir.

Bitcoin Dominance Düşerse Ne Olur?

Bitcoin dominans oranının düşmesi, kullanıcıların Bitcoin dışındaki diğer kriptoparalara yönelmesinden kaynaklanmaktadır. Yatırımcıların diğer kriptoparalara yönelmesi, piyasadaki genel hacmin artmasına ve fiyat hareketlerinde daha sert oynaklıkların oluşmasına neden olabilir.

Bitcoin Dominance Yükselirse Ne Olur?

BTC dominance oranındaki yükseliş, kullanıcıların risk algısının düştüğünü ve Bitcoin odaklı bir yatırım stratejisi izlediklerine işaret etmektedir. Bitcoin dominasyon yüksek olduğu dönemlerde diğer kriptoparaların hacimlerinde düşüş meydana gelir. Hacim düşüşü, kriptopara fiyatlarındaki hareketlerin daha ani gerçekleşmesine yol açmaktadır. Ayrıca, kriptoparaların Bitcoin fiyat hareketlerine karşı daha kırılgan hale gelmektedirler.

Bitcoin Dominance Neden Yükselir?

Bitcoin dominance oranının yükselmesi birden çok sebebe bağlı olabilir. Yatırımcıların Bitcoin ile ilgili kripto piyasasına veya geleneksel piyasalara bağlı pozitif beklentiler içerisinde bulunmaları, yükselişi tetikleyebilir. Örneğin, ABD’de Spot BTC ETF onayının gelmesiyle ilgili beklentiler, piyasada Bitcoin için pozitif bir süreci tetikleyerek yatırımcıların ilgisini çekti.

BTC dominance yükselişi, aynı zamanda negatif etkenler üzerinden de tetiklenebilir. Bitcoin’in sürekli olarak yüksek hacme sahip olması, diğer kriptoparalara kıyasla, ani fiyat değişimlerine karşı Bitcoin’in daha güvenli bir seçenek olarak öne çıkmasını sağlar. Merkeziyetsiz olması ise Bitcoin’in olası kriz dönemlerinde tercih edilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla, yatırımcıları tedirginliğe ve belirsizliğe sürükleyen durumlarda yatırımcıların Bitcoin tercihlerinin arttığı ve Bitcoin dominance oranının yükseldiği görülmektedir.

Bitcoin Dominance Değişimlerinin Piyasaya Etkileri

Bitcoin dominasyonunda özellikle piyasadaki diğer kriptopara birimlerinin öne çıktığı, daha popüler olduğu dönemlerde, sert düşüşler görülebilmektedir. Diğer kriptoparaların işlem hacimleri artarken Bitcoin dominance oranının düşmeye devam ettiği dönemler, “alt season” olarak da adlandırılan, diğer kriptoparaların yükseliş trendlerine başladığı dönemlere işaret eder. Bitcoin dominance verisi, kullanıcıların alım satım stratejilerini belirlemeleri için tek başına yeterli olmasa da piyasanın seyri ile ilgili fikir verebilmektedir.

BTC Dominans Nereden Bakılır?

Güncel Bitcoin Dominans verisine Bilgi Platformu üzerinden ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak Tradingview ve Coinmarketcap verileri de kullanılabilmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors