Bitcoin: Hareketleri Dinamik Değer Önerileri Sabit

Bitcoin fiyatı sürekli dinamik bir yapıda ve değişkenlik gösterse de Bitcoin Teknik Dokümanı’nın yayınlandığı 31 Ekim 2008 tarihinden beri sahip olduğu değer önerilerinde hiçbir değişiklik yaşanmamıştır. Bitcoin blokzinciri değişmeyen değer önerileri ile birlikte 14 yıldır aralıksız olarak çalışmaya devam etmektedir.

Bitcoin, önce sunduğu değerler ile farkında olan bireyler tarafından sahiplenildi. Sonrasındaysa şirketler tarafından değer saklama aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bitcoin ortaya çıkardığı yeni bir finansal sistem ile hem finansal özgürlük vaat etmekte hem de varlıkların değerini korumakta.

Bu yazıda Bitcoin’in fiyatından bağımsız olarak değişmeyen hangi değer önerilerine sahip olduğunu bulabilirsiniz.

Bitcoin’in Değişmeyen Bazı Değer Önerileri;

 • Sınırlı Arzı: Toplamda sadece 21 milyon Bitcoin üretilecek.
 • Bitcoin Blokzinciri Merkeziyetsizliği: Hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı kalmadan çalışmaya devam edecek.
 • Anonimlik: Yapılan işlemler herkese açıktır ancak kullanıcı kimliği daima anonimdir.
 • Süreklilik: Bitcoin blokzinciri 7/24 çalışmaya devam edecek.
 • 3. Kişilere İhtiyaç Duyulmaması: Bitcoin blokzincirindeki tüm işlemler, kişiler arasında aracısız olarak gerçekleşir.

Bitcoin’in Sınırlı Arzı ve Enflasyon İlişkisi

Ülkelerin merkez bankaları; o ülkenin itibari para arzını artırıp daha fazla para basıp dolaşıma soktuğunda, ülkenin enflasyonu artar ve birim itibari paranın değeri düşer. Değer saklama araçları içerisinde toplam arzı sınırlı olan varlıklar, bulunduğu piyasa koşullarında değerlenir ve enflasyon oluşmamasını sağlar.

Bitcoin’in; ne zaman ve ne kadar üretilmiş olacağı, hangi yıl içerisinde kaç Bitcoin’in piyasada dolaşımda olacağı kesin olarak bilinmektedir. Bitcoin, kaynaklarının sınırlı olması sebebiyle, enflasyonun oluştuğu piyasa koşullarında kullanıcıların yıllar içerisinde güvenilir değer saklama aracı olmuştur.

Bitcoin’e sınırlı arzı sebebiyle ‘dijital altın’ benzetilmesi yapılsa da, altının toplam arzının yüzde kaçının çıkarıldığı ve piyasada dolaşımda olan miktarı hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Bitcoin’in ise toplam arzı 21 milyon olup tüm Bitcoin’lerin 2140 yılında ortaya çıkarılacağı kesindir.

Bitcoin Enflasyonu Nasıl Dengelenir?

Bitcoin üretimi belirli dönemlerde yarı yarıya azalır. Bu durum 210.000 blokta bir tekrarlanır ve yaklaşık 4 yıl içerisinde gerçekleşir.  Blok ödülü yarılanması adı verilen bu döngü Satoshi Nakamoto tarafından enflasyonu dengelemek için tasarlanmıştır ve üretilen Bitcoin miktarı sürekli olarak azalmaktadır.

Bitcoin Blokzinciri Merkeziyetsizliği Ne Sağlıyor?

Blokzincirin merkeziyetsiz oluşu, bir devlet, şirket, birey veya organizasyon gibi merkezi bir unsura direkt bağlı olmayıp, karar verme ve kontrol mekanizmasının bir ağa dağıtılmasını ifade eder. Bu sayede kimse ağ ve ağı kullanan bireylerin işlemleri üzerinde yetki ve kontrole sahip olmaz.

Merkezi bir unsurun gerekliliği bir noktada güven sağlaması, denetlemesi nedeniyle de ortaya çıkmıştır. Bitcoin blokzincirinde kimsenin bir başkasını tanımasına ve güvenmek zorunda kalmasına gerek yoktur. Bitcoin blokzincirine dahil olan herkes aynı işlem kaydına sahip dağıtılmış bir deftere sahip olmuş olur. Yalnızca bir kişinin defterinde, yani bilgisayarındaki blokzinciri yazılımındaki verilerde oynama yapılırsa veya siber saldırıya uğrarsa bile diğer herkeste aynı kayıtlar olduğu için ağdaki üyelerin çoğunluğu tarafından bu değişiklik reddedilebilir.

Bitcoin Sahip Olduğu Değerler ile Neyi Amaçlıyor?

 • Kullanıcılar yaptıkları finansal işlemlerden ve kendi paralarından sorumlu olmalıdır.
 • Bankalar, şirketler, devlet kurum ve kuruluşları bu finansal işlemlerin aracısı olmaktan çıkartılmalıdır.
 • Değer transferleri yalnızca mesai saatlerinde değil 7/24 olmalıdır.
 • Transfer ücretleri çok daha az olmalıdır.
 • İşlemler anonim ve şeffaf olmalıdır.
 • Kullanıcılar herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız şekilde parasını yatırıp çekebilmeli, gönderip alabilmelidir.
 • Toplam arzı sınırlı tutarak enflasyona karşı bir para birimi üretilmelidir.

Bitcoin’i Diğer Kriptoparalardan Ayıran Özellikler

-Bitcoin oluşturulan ilk kriptopara birimidir.
-Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon adet ile sınırlıdır.
Bitcoin blokzinciri merkeziyetsizdir.
-Bitcoin’i geliştiren kişi veya kişiler anonimdir.
Bitcoin piyasa değeri en yüksek kriptoparadır

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors