Bitcoin Evangelist Nedir?

Bitcoin’in değer önerilerine inanan, güvenen ve Bitcoin’in farkında olan bireylerin sayısı her yıl daha da artmaktadır. Böylece, Bitcoin her yıl daha fazla kullanıcıya ulaşmaktadır. Bu durumda en önemli pay sahiplerinden birisi de Bitcoin’in doğru anlaşılması için tüm mecralarda Bitcoin’i topluluklara ulaştırmaya çalışan Bitcoin evanjelistleridir. Bu yazıda Bitcoin evangelist (evanjelist) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Bitcoin Evangelist Nedir?

Bitcoin, sunduğu değerler ile ortaya yeni bir finansal sistem çıkardı. Bu finansal sistem, kullanıcılara finansal özgürlük vaat etti ve kullanıcıların varlıkların değerini korumak için çok önemli özelliklere sahipti. Bu değerlerin farkında olan bireyler, Bitcoin’i sahiplendi. Bireyler büyüdü ve topluluklara dönüştü. Topluluklar Bitcoin’i savunmaya başladı. Son olarak dünyanın en büyük kurumsal şirketleri de Bitcoin’in ortaya çıkardığı finansal sistemi kabul etti ve Bitcoin’i değer saklama aracı olarak kullanmaya başladı.

Bitcoin; kişilere, topluluklara, kuruluşlara maddi ve manevi değer sağlaması sebebiyle yıllar içinde daha çok sevilmeye başlandı. Bitcoin’i sevenler, sevgisini paylaşmak istedi. Bitcoin’in ortaya çıkardığı finansal sisteme inananlar, Bitcoin’in gücünü daha fazla kişiye aktarmak ve farkındalığının artmasını istedi. Bitcoin yıllar içinde bir fanatizm sembolü haline geldi. Bitcoin fanatikleri de, Bitcoin’in kendilerine sağladığı faydayı göstermek ve Bitcoin’in daha fazla kişiye fayda sağlaması amacıyla Bitcoin’in savunucusu olmaya başlamışlardır. Bu kişiler, Bitcoin evanjelisti (evangelist) olarak da ifade edilmektedir.

Bitcoin Evangelist Terimi Nereden Gelir?

Evanjelist (evangelist) kavramı, dini bir sembolü ifade eder. Hristiyanlık dininde, dini toplululuklara ulaştırmaya çalışan kişiler evanjelist olarak adlandırılır. Bu terim, topluluklara Bitcoin’i öğretme ve anlatmayı kendine görev olarak gören Bitcoiner’lar için İngilizce’de kullanımı sebebiyle Bitcoin evanjelisti olarak değiştirilmiştir.

Bitcoin maksimalistliği, Bitcoin evanjelisti ile benzer bir anlam taşısa da bakış açısının keskinliği sebebiyle daha farklı ifade edilir. Bitcoin maksimalistliği hakkında daha detaylı bilgileri Neden Bitcoin? içeriğinden inceleyebilirsiniz.

Siz de BtcTurk | Kripto’ya üye olarak, dilediğiniz zaman kolayca Bitcoin alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors