Bitcoin ATM Nedir?

Bitcoin ATM’si, fiziksel olarak kullanıcılara Bitcoin alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlayan otomatik bir makinedir. Bitcoin ATM’leri gelenejsek banka ATM’leri gibi çalışsa da sadece Bitcoin alım satımı için özel olarak tasarlanmıştır. Bu yazıda Bitcoin ATM nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Bitcoin ATM’si Nedir?

Bitcoin ATM’leri; kredi kartıyla veya nakit parayla Bitcoin satın alma, sahip olunan Bitcoin’leri nakit paraya dönüştürme, Bitcoin cüzdanlarına veya QR kodlarına para gönderme gibi bazı işlemleri fiziksel olarak gerçekleştirme imkanı sunar. Kullanıcılar, Bitcoin ATM’sine gelerek kimlik doğrulama sürecini tamamlar ve ardından belirli bir tutarda Bitcoin alabilir veya var olan Bitcoin’lerini satabilirler.

Bitcoin ATM’sinin Geleneksel ATM’lerden Farkı Nelerdir?

Bitcoin ATM’leri görünüş ve uygulama olarak geleneksel ATM’ler ile aynı yapıda olsa da işlevsel olarak farklılar sunar.
Geleneksel ATM’lerde, itibari paraların yatırma ve çekme işlemleri gerçekleştirilirken Bitcoin ATM’lerinde dijital para birimlerinin alım satım işlemleri gerçekleştirilir.
Geleneksel ATM’lerde kullanıcılar kart şifreleriyle işlemlerini sağlayabiliyorken Bitcoin ATM’lerinde kullanıcıların kimlik doğrulamalarının yapılması gerekmektedir.

Bitcoin ATM’leri Ne Amaçla Kullanılır?

Bitcoin ATM’leri, kullanıcıların fiziksel olarak hızlı ve kolay bir şekilde Bitcoin alım satımı gerçekleştirmesine, Bitcoin’lerin farklı cüzdanlar arasında transfer edilmesine olanak sağlar. Fiziksel mekanlarda bulunan Bitcoin ATM’leri, kullanıcıların Bitcoin’lerine günlük hayat içerisinden erişim sağlamasına ve Bitcoin’in günlük yaşamda kullanımını desteklemesine katkı sağlar. Bitcoin ATM’leri, Bitcoin’in benimsenmesini, Bitcoin’in erişilebilirliğini ve kullanımını artırması amacıyla önemli bir araç olarak da görülmektedir.

Dünyadaki Bitcoin ATM’leri Sayısı

Bu yazının yazıldığı 25 Mayıs 2023 tarihi itibariyle dünyadaki toplam Bitcoin ATM’si sayısı 34.728’dir. Bu sayı, Bitcoin’i sahiplenen ülkelerin ve yönetimlerin artmasıyla birlikte her geçen gün artmaya devam etmektedir.

25 Mayıs 2023 itibariyle dünyada en çok Bitcoin ATM’sine sahip 10 ülke;

  • Amerika Birleşik Devletleri – 29.737
  • Kanada – 2.718
  • Avusturalya – 453
  • İspanya – 284
  • Polonya – 261
  • El Salvador – 212
  • Hong Kong – 151
  • İsviçre – 150
  • Romanya – 148
  • Gürcistan – 130

Türkiye’de Bitcoin ATM’si Var Mı?

Türkiye’de Bitcoin ATM’leri bulunmaktadır. Her geçen gün Bitcoin ATM’lerinin sayısı artsa da, 25 Mayıs 2023 itibariyle Türkiye’deki Bitcoin ATM’lerinin sayısı 18 olup dünya ortalamasının gerisinde kalmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi büyükşehirlerde Bitcoin ATM’sine rastlamak mümkündür.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors