Başlangıç Bloku ve Bitcoin 12 Yaşında!

Başlangıç Bloku (Genesis Block), Bitcoin blokzincirinin Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009’da oluşturulan ilk bloğudur. Bitcoin’in Başlangıç Bloku, blokzincirinin eşler arası değer transferlerinde kullanılabilmesinin önünü açan ilk somut adım olarak kabul edilebilir.

Bitcoin sıklıkla fiyat dalgalanmaları ile anılıyor olsa da arkasında 12 yıldır çalışan blokzinciri teknolojisi ve çıkış noktasını oluşturan düşüncenin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Satoshi Nakamoto, ürettiği Başlangıç Bloku ile, bir ödeme sistemini hayata geçirirken aynı zamanda yeni bir finansal sistemin de doğmasını sağlayacak fitili ateşlemiş oldu.

Blokzinciri teknolojisinin temeli, 1990’lı yılların başında yapılan çalışmalarla atılmış olsa da bir dağıtık kayıt defteri olan blokzinciri ilk defa Bitcoin ile kullanılmaya başlanmıştır. Satoshi Nakamoto 31 Ekim 2008’de yayınladığı “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Sistemi” isimli teknik dokümanda blokzinciri teknolojisine dayanan ağı teknik detaylarını paylaşmış ve ardından 3 Ocak 2009’da blokzincirini hayata geçiren Başlangıç Bloku’nu oluşturmuştur.

Blokzincirini oluşturan bloklar, ağda gerçekleştirilen transferlere ait işlem ve onay kayıtlarının hem şifrelenmiş hem de açık olarak tutulduğu veri kümelerinden oluşmaktadır.

Hash yani kriptografik özet, verilerin kriptografik şifreleme algoritmaları ile şifrelenerek benzersiz bir kod kümesine dönüştürülmesidir. Böylece, blokzincirine girilmek istenen veri, zincir içerisinde yer edinmesini sağlayan dijital bir parmak izi haline gelir. Başlangıç Bloku için “Blok 0” ifadesi de kullanılır ve Satoshi Nakamoto tarafından, diğer madencilere referans olması amacıyla oluşturulmuştur. Bir çapa görevi gören Başlangıç Bloku, bazı özellikleriyle blokzincirinin diğer bloklarından ayrılmaktadır. Başlangıç Bloku, önceki blok bilgileri barındırmayan tek bloktur. Ayrıca bu blokta üretilen ilk 50 Bitcoin, harcanamaz.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in doğumgünü sayılacak bugünün tarihini Başlangıç Bloku’na gizlediği bir mesajla belgelemiş ve ölümsüzleştirmiştir. Nakamoto, 3 Ocak 2009 tarihli The Times gazetesinin manşetini “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”eklemiştir. (“Şansölye, bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde”)

Bu mesaj, blokun daha önce üretilmediğini kanıtlamanın yanı sıra tarihi bir iz taşımaktadır ve Bitcoin’in doğum günü belgesi olarak kabul edilebilir. Bu manşetin seçilmesi aynı zamanda var olan finansal sistemin eksiklerine ve sorunlarına bir gönderme olarak da değerlendirilmektedir.

Başlangıç Bloku hem Bitcoin hem de Bitcoin altyapısını kullanan diğer kriptoparalar için bir başlangıç noktası olmuştur. Başlangıç Bloku’nda üretilen ilk 50 Bitcoin harcanamaz, taşınamazdır.

Oluşturulduğu günden bu yana bir kutlama ve saygı göstergesi olarak da kişiler Satoshi Nakamoto’ya ait 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa adresine Bitcoin bağışlamaya devam etmektedir. İlk 50 Bitcoin’i barındıran adrese, kullanıcılar tarafından yaklaşık 19 Bitcoin gönderilmiştir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors