Yatırım Getirisi (ROI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yatırım getirisi (Return of Investment – ROI) net gelir ile yatırım arasındaki orandır ve yapılan yatırımın kullanıcıya geri dönüşünü tanımlar. Bir yatırımcı bu veriye bakarak yaptığı yatırımın koyduğu hedefe olan yakınlığını ve doğruluğunu yorumlayabilir ve nasıl devam edeceği konusunda kendisine yön çizebilir.

Temel olarak yatırım getirisi (ROI) yapılan yatırımın ne kadar getiri sağladığı sonucunu verdiği için bu yatırımın verimliliğini de göstermiş ve diğer yatırım adımları ile karşılaştırılmasına olanak sağlamış olur.

Yatırım Getirisi (ROI) Nasıl Hesaplanır?

ROI’nin hesaplanması en basit anlatımla şu formül ile olur:

ROI = (Yatırımdan Gelen Kazanç – Yatırım Masrafı) / Yatırım Masrafı

Yatırımdan gelen kazançtan yatırım masrafını çıkartmak net geliri verecektir ve yazının başında verilen tanımda olduğu gibi bunu yatırım masrafına oranlamak ise yatırım getirisini verecektir. Dolayısıyla ROI oranı %100′ün üzerindeyse bu yatırım kar yani getiri sağlamış demektir.

Örneğin ROI’nin %120 sonucunu vermesi yatırım yaptığınız 100 birimin size 120 birim olarak geri dönmüş olması demektir. Bu da %20 kar demektir. Aynı hesap ile ROI’nin %70 olması ise yatırdığınız 100 birim sonunda 70 birim getiri sağlamış olmanız yani aslında %30 oranda zarar edilmiş demektir.

Yatırım Getirisi (ROI) Hesaplamanın Faydaları Nelerdir?

  • Kar ve zararı belirleyebilmek
  • Basit bir formül ile hesap yapabilmek
  • Yatırımın geri dönüşünü izleyebilmek
  • Yatırımın gidişatı hakkında fikir vermesi
  • Yatırım stratejisine destek veri oluşturması

BtcTurk | Kripto Kar / Zarar Ekranı

BtcTurk | Kripto’da yaptığınız kriptopara işlemlerinizin kar / zarar durumunu hem topluca hem de her kriptopara için ayrı ayrı görebileceğiniz Kar / Zarar ekranı bulunmaktadır. Hesap menüsü altındaki Kar / Zarar ekranına girerek yapmış olduğunuz alım satım işlemleri sonucunda oluşan kar ve zarar durumunu görebilirsiniz. Ayrıca ekrandaki potansiyel kar / zarar bilgisi de size kriptopara varlıklarınızın o anki güncel piyasa fiyatı ile satıldığında oluşacak kar /zarar durumunu da göstererek size bir fikir vermektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors