Hacim Ağırlıklı Ortalama Fiyat (VWAP) Nedir?

Hacim ağırlıklı ortalama fiyat (VWAP) kriptopara gibi bir finansal varlığın hacminin hesaba katılarak fiyatının ortalamasının hesaplandığı bir teknik analiz göstergesidir. VWAP kısaltması, İngilizce “Volume Weighted Average Price” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Genel olarak, günlük bir zaman dilimi için hesaplanmaktadır. Trend ve değer hakkında aynı anda bilgi sağlayabilmektedir. Bu yazıda hacim ağırlıklı ortalama fiyat (VWAP) nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

⚠️ Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını ve kendi tercih ettikleri metotları kullanmalarını hatırlatırız.

VWAP Nedir?

VWAP, hacim ağırlıklı ortalama anlamına gelen bir teknik analiz kavramının kısaltması olarak kullanılmaktadır. Hacim ağırlıklı ortalama, bir kriptopara varlığının belirli bir zaman dilimi içerisindeki hacme göre alınmış ortalama fiyatının bulunduğu bir gösterge olarak kullanılmaktadır. VWAP göstergesi, yalnızca fiyat bilgisini değil hacim bilgisini de içerdiği için birden fazla içgörüyü aynı anda sağlayabilmektedir. Buna göre, VWAP göstergesi kullanılarak bir kriptopara varlığının değeri ve trendi hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

VWAP İndikatörü Nasıl Çalışır?

VWAP indikatörü, bir günlük zaman dilimi içerisindeki grafik analizleri için kullanılmaktadır. Fiyatlar VWAP’in altına inerse trendin aşağı yönlü gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Aynı şekilde, fiyatlar VWAP’in üzerinde seyrediyorsa, trendde bir yükseliş söz konusudur.

VWAP Nasıl Hesaplanır?

VWAP hesaplayabilmek için bir günün ilk beş dakikasındaki veriler kullanılmaktadır. İlk beş dakikadaki en yüksek sayı, en düşük sayı ve kapanış sayıları toplanır. Bu toplamın üçe bölünmesi ile tipik fiyat elde edilir. Elde edilen tipik fiyat içinde bulunduğu zaman aralığının hacmi ile çarpılır. Bulunan sonuç toplam hacme bölüğünde VWAP hesaplanmış olur.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors