Üçgen Formasyonu Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Bazı yatırımcılar yatırım kararları alırken teknik analiz metotlarını kullanırlar ve teknik analizde kullanılan bazı formasyonlar vardır. Bu yazıda bu formasyonlardan biri olan üçgen formasyonunun tanımı verilmiştir. Üçgen formasyonu bir süre zıt yönlerde seyreden iki trend çizgisinin sıkışarak bir noktada birleştiğini ifade etmek için kullanılan bir teknik analiz yöntemidir. Sıkışma tamamlandığında formasyon tamamlanmış olur. Yükselen üçgen formasyonu, alçalan üçgen formasyonu ve simetrik üçgen formasyonu olmak üzere üç çeşit üçgen formasyonu bulunmaktadır. Bu yazıda üçgen formasyonu nedir sorusunun cevabını bulabilirisiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Yükselen Üçgen Formasyonu

Yükselen üçgen formasyonu grafiğin yükselişte olduğu ve bu yükselişin devam edeceğini öngören bir teknik analiz yöntemini ifade etmek için kullanılır. Zaman içerisinde belirli yükseliş ve alçalışların art arda gelmesi sonucunda grafikte bir üçgen şeklinin oluşmasından ismini almaktadır. Aşağıda görüldüğü gibi, bu üçgen şeklinin üst kısmı yatay dip kısmı ise yukarı yönlü hareket etmektedir.

Yükselen bir trend şeklinde hareket eden yükselen üçgen formasyonlarında direnç noktasına gelindiğinde bu direnç noktasının kırılıp yükselişin devam edeceği tahmin edilmektedir. Alıcıların satıcılardan daha güçlü görüldüğü bu formasyon biçiminde fiyatların kırılma noktasından sonra var olan formasyon kadar yükseleceği var sayılır. Yükselen üçgen formasyonun boğa piyasalarında görülmesi beklenir.

Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan üçgen formasyonu bir kriptoparanın fiyat grafiğinin alçalışta olduğu ve bu kriptoparanın fiyatındaki düşüşün devam edeceğini tahmin eden diğer bir teknik analiz yöntemine verilen isimdir. Alt trend çizgisinin yatay olarak seyrettiği bu formasyon türünde, üst trend çizgisi düşüş halindedir. Fiyatların direnç noktasına ulaştıktan sonra da düşmeye devam edeceği öngörülür.

Satıcıların alıcılardan daha güçlü görüldüğü alçalan üçgen formasyonlarında grafikteki fiyatların daralarak birbirine yaklaşma durumu görülürken kesişme noktasına ulaşıldığında formasyonun tamamlanması beklenir. Bu formasyon türünde de olası en düşük fiyatın üçgen içerisindeki en yüksek ile en düşük arasında kalan uzunluk kadar olması beklenir. Alçalan Üçgen Formasyonunun ayı piyasalarında görülmesi beklenir.

Simetrik Üçgen Formasyonu

Alıcı ve satıcıların dengede olduğu simetrik üçgen formasyonlarında fiyatlar gittikçe sıkışan bir çizgide hareket ederler. Tepe ve dipten gelen çizgiler yaklaştıkça sıkışma ihtimali artar ve bu sıkışma sonucunda da simetrik üçgen formasyonu meydana gelir. Yükselen ve alçalan trendlerin aynı anda görüldüğü bu formasyon çeşidinde direnç noktasına ulaşıldığında üçgenin en alt ve en üst noktasının arasındaki mesafe kadar aşağı veya yukarı yönlü bir fiyat değişimi yapması tahmin edilmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors