Takoz Formasyonu Nedir?

Bazı yatırımcılar yatırım kararları alırken teknik analiz metotlarını kullanırlar ve teknik analizde kullanılan bazı formasyonlar vardır. Bu yazıda bu formasyonlardan biri olan takoz formasyonunun tanımı verilmiştir. Takoz formasyonu bir grafik üzerindeki fiyatların giderek dar bir alana sıkışmasını ifade eden bir teknik analiz yöntemidir. Çok sık rastlanılan bir formasyon türü olmamakla birlikte genel görünüm itibariyle Üçgen formasyonuna benzetilir. Üçgen formasyondan farklı olarak, grafik üzerinde daralarak seyreden iki sınır çizgisinin birleşmesi beklenmez. Fiyat kırılmasının çizgiler birleşmeden önce gerçekleşmesi beklenir. Takoz formasyonlarında kırılmanın var olan grafik seyrinin tersine doğru gerçekleşmesi beklenir. Takoz formasyonu yükselen takoz ve alçalan takoz olmak üzere iki türe ayrılır. Bu içerikte alçalan ve yükselen takoz formasyonu nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Üçgen Formasyonu hakkında daha detaylı bilgi edinmek içinÜçgen Formasyon Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknik Analizde Takoz Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Teknik analizde takoz formasyonu yorumlanırken öncelikle fiyat seyrinin yukarı veya aşağı yönlü olup olmadığına bakılır. Eğer bir kriptopara varlığının fiyatlarını gösteren grafik yukarı yönde hareket ediyorsa daralma noktasından sonra bir düşüş yaşanması beklenir. Bu tür grafiklere yükselen takoz formasyonu ismi verilmektedir. Eğer grafik aşağı yönde hareket ediyorsa daralma noktasında grafiğin yükselişe geçeceği tahmin edilir. Bu seyri gösteren grafikler alçalan takoz formasyonu ismi ile ifade edilir.

Yükselen Takoz Formasyonu Nedir?

Yükselen takoz formasyonu fiyatların düşüş eğilimi göstereceği tahmin edilen bir teknik analiz yöntemini ifade eder. Yükselen takoz formasyonunda kriptopara fiyatları önce yükselen bir eğilim gösterirken, kırılma noktasına ulaşıldıktan sonra fiyatların düşüşe geçeceğini öngörülür. Yükselen bir eğilim gösterirken grafiğin daralarak devam ettiği yükselen takoz formasyonlarında çizgilerin birleşmesi beklenmeden, yani alış ve satış fiyatları aynı noktada buluşmadan, bir kırılma gerçekleşmesi öngörülmektedir. Bu kırılma noktasından sonra grafiğin seyrinin tam tersi yöne doğru gitmesi beklenir.

Alçalan Takoz Formasyonu Nedir?

Alçalan takoz formasyonu, yükselen takoz formasyonunun tam tersidir ve fiyatların yükseliş trendi göstereceğinin tahmin edildiği bir takoz formasyonu çeşidini ifade eder. Alçalan takoz formasyonlarında fiyatlar önce daralarak alçalan bir trend eğilimi gösterirken, daralma noktasına ulaşıldıktan sonra fiyatların yükselişe geçmesi beklenir. Kırılmanın alış ve satış fiyatları aynı noktada buluşmadan gerçekleşmesi öngörülmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors