Sentiment (Duygu) Analizi Nedir?

Bir topluluğun, bir konu hakkındaki duygu ve düşüncelerinin değerlendirilmesiyle, konu hakkındaki genel tutumu ortaya çıkartılır. Çeşitli veriler ile desteklenen bu yönteme sentiment (duygu) analizi adı verilir. Duygu analizleri, geleneksel finans piyasaları ve kriptopara piyasasında da kullanıcıların davranışlarını incelemek için kullanılmaktadır. Duygu analizleri; kullanıcıların, piyasaya ve kendi yatırımlarına bakış açılarını yansıtan bir gösterge olarak alınabilir. Bu yazıda sentiment (duygu) analizi nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Sentiment Analizi Nedir?

Sentiment (duygu) analizi; toplulukların bir konu hakkındaki genel tutumunu inceleyen yaklaşımdır. Duygu analizleri; birçok alanda, kullanıcıların duygularını ve fikirlerini incelemede referans olarak kullanılmaktadır. Herhangi bir konuda kullanıcıların; memnuniyet ölçümünü, duygusal yaklaşımını, savunduğu fikirleri öğrenmek için duygu analizlerinden yararlanılabilir.

Sentiment Analizi Nasıl Yapılır?

Bir konu hakkında duygu analizinin yapılabilmesi için kullanıcıların, konu hakkındaki fikir ve görüşlerinin toplanması gerekmektedir. Özel olarak geliştirilen yazılımlar ile veriler toplanılabilir ve konu hakkındaki konuşulma oranları ölçülebilir. Kullanıcıların duygu ve düşünceleri ele alınarak bir çıkarım yapılabilir. Bu çıkarımlar sonucunda, kullanıcıların konu hakkındaki tutumu ile duygu analizi gerçekleştirilebilir.

Kriptopara Sektöründe Sentiment Analizi

Duygu analizleri; geleneksel finans piyasalarında kullanıldığı gibi kriptopara piyasasında da yatırımcıların bir kripto varlığa dair tutumunu, duygu ve düşüncelerini yansıtır. Kriptopara sektöründe; bir kriptoparaya veya piyasanın mevcut durumuna yönelik yatırımcıların genel olarak hissettiği korku ve heyecan, duygu analizleri sonucunda ortaya çıkartılabilir. Duygu analizleri; kullanıcıların, gerçekleştirecekleri yatırımların potansiyelleri hakkında genel tahminde bulunmasına yardımcı olabilir. Fakat elbette kullanıcılar piyasa hakkında analiz yaparken yalnızca duygu analizi gibi tek bir veriyle yetinmemeli kendi stratejilerine göre farklı analiz ve veriyi dikkate almalıdır.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Geleneksel ve kriptopara piyasalarında yer yer konu olan Sentiment Analizi’nin yalnızca tanımı yapılmıştır. Kullanıcılar yatırım kararlarını alırken dikkate alacağı veri seçiminden kendisi sorumludur.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors