Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri, almak ya da satmak istediğiniz kriptoparayı, o anki en iyi fiyattan alıp satabilmenizi sağlayan emir türüdür.

Piyasa emri ile işlem yaparken alış veya satış fiyatı belirlemeniz gerekmez. İşleminiz, beklemeden anlık olarak gerçekleşir. Piyasa emri verdiğiniz, emriniz, o an emir defterinde yer alan en iyi emirle eşleşerek gerçekleşir. En iyi fiyatla verilen emirden daha büyük miktarda emir verdiğinizde, emrinizin tamamı karşılanana kadar takip eden emir veya emirler ile eşleşmeye devam eder.

Piyasa Yapıcı Emir (Maker) Nedir?

Emir iletildiği anda, herhangi bir emirle eşleşmeyen, emir defterine eklenerek emir derinliği oluşturan emir türlerine piyasa yapıcı emir adı verilir. Girdiğiniz emir, emri ilettiğiniz anda emir defterindeki herhangi bir emirle eşleşmeden emir defterine eklenirse piyasa yapıcı emir olarak kabul edilir.

Limit emir tipinde emir girildiği anda, emir defterindeki herhangi bir emirle eşleşmeden emir defterine eklenirse piyasa yapıcı olarak kabul edilir.

Emir defterinde, girilen emrin tamamını karşılayacak miktarda emir bulunamadığı için sadece bir kısmı eşleşirse, eşleşen kısmı piyasa alıcı olarak kabul edilir. Emrin geri kalan kısmı emir defterine piyasa alıcı olarak kaydedilir.

Stop Limit emir tipinde emir girildikten tetiklenene kadar geçen süre içerisinde kullanıcı bakiyesi Piyasa Alıcı komisyon oranı üzerinden bloke edilir. Bekleyen emir tetiklendiği anda eğer emir defterindeki emirlerle eşleşmeden emir defterine kaydedilirse, piyasa yapıcı olarak kaydedilir. Bloke edilen komisyon farkı kullanıcının bakiyesine iade edilir.

Piyasa Alıcı Emir (Taker) Nedir?

Emir iletildiği anda, emir defterinde yer alan en iyi alış veya en iyi satış emirleriyle eşleşerek karşılık bulan emirlere piyasa alıcı emir adı verilir. Girdiğiniz emir, emri ilettiğiniz anda emir defterindeki en iyi alış veya en iyi satış emri ile eşleşirse, piyasa alıcı emir olarak kabul edilir.

Piyasa emir tipinde verilen tüm emirler, emir girildiği anda, emir defterinde bulunan emirlerle eşleştirildiği için Piyasa Alıcı emri olarak kabul edilir.

Limit emir tipinde emir girildiği anda, emir defterindeki herhangi bir emirle tamamen ya da kısmen eşleşirse, emrin tamamı piyasa alıcı olarak kabul edilir.

Stop Piyasa emir tipinde verilen emir, tetiklendikten sonra, emir defterindeki emirlerle eşleştiği için piyasa alıcı olarak kabul edilir.

Stop Limit emir tipinde emir girildikten tetiklenene kadar geçen süre içerisinde kullanıcı bakiyesi Piyasa Alıcı komisyon oranı üzerinden bloke edilir. Bekleyen emir tetiklendiği anda eğer emir defterindeki emirlerle eşleşirse, piyasa alıcı olarak kabul edilir. Emir tetiklendikten sonra herhangi bir emirle eşleşmeden emir defterine kaydedilirse bloke edilen komisyon farkı kullanıcının bakiyesine iade edilir.

Piyasa Emri Nasıl Verilir?

BtcTurk | Kripto’da Basit Al-Sat ya da Gelişmiş Al-Sat ekranlarını kullanarak piyasa emri ile işlem yapabilirsiniz. Basit Al-Sat ekranında yalnızca almak ya da satmak istediğiniz tutarı girerek piyasa emri üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelişmiş Al-Sat ekranında Piyasa sekmesine geçiş yaparak Toplam alanına almak ya da satmak istediğiniz tutarı girerek piyasa emri ile işlem yapabilirsiniz.

Piyasa Emrinin Avantajları Nelerdir?

Piyasa emri pratiktir. Hızla alım satım yapabilme imkanı sunar. Fiyat belirlemenize gerek yoktur. Emrinizi onayladığınız anda, emir defterindeki en iyi alış veya en iyi satış emri ile eşleşir. Alış tutarınız veya satış miktarınız en iyi emirlerden büyükse, eşleşme, sıradaki en iyi alış veya satış emri ile devam eder. Böylece harcamak istediğini tutarın tamamıyla alım yapabilir veya satmak istediğiniz miktarın tamamını satabilirsiniz. Emir defterinde almak ya da satmak istediğiniz tutarı karşılayacak emir olduğu sürece alım satım talebiniz karşılanır.

Piyasa Emrinin Dezavantajları Var mı?

Piyasa emri, hızlı ve hacimli fiyat hareketlerinin olduğu piyasalarda fırsatları yakalamanıza yardımcı olsa da, emir defterinde yeterli derinliğin olmadığı piyasalarda risk oluşturmaktadır. Kriptopara fiyatlarının hızla yükseldiği ya da düştüğü zamanlarda piyasa emrini kullandığınızda, daha yüksek fiyatla alış veya daha düşük fiyatla satış yapmanıza yol açabilir. Piyasa emri verdiğinizde emrinizin tamamı karşılanana kadar emir defterindeki en iyi alış ve en iyi satış emirleri ile eşleşeceği için sırada bekleyen daha yüksek fiyatlı satış emri veya daha düşük fiyatlı alış emri ile eşleşebilir. Piyasa emri kullanırken emir defterindeki en iyi alış ve satış fiyatlarını kontrol ederek işlem yapmanız, hedeflerinize daha yakın sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Piyasa Emri Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Piyasa emri, emir defterindeki en iyi alış satış emirleriyle eşleştiği için piyasa derinliğinin yeterli olmadığı durumlarda, almayı hedeflediğiniz yaklaşık miktardan daha düşük miktarda alım gerçekleştirebilir veya satış yaptığınızda, hedeflediğiniz yaklaşık tutardan daha düşük bir karşılıkla satış yapabilirsiniz. Bu nedenle Piyasa Emri ile işlem yapmadan önce piyasada almak ya da satmak istediğiniz tutar için yeterli emir olup olmadığını kontrol etmeniz, işleminizin, hedeflerinize daha yakın tutarlar ile sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors