Pivot Noktası Nedir?

Pivot Nokta analizi, kullanıcıların finansal bir varlığın fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullandığı bir teknik analiz yöntemidir. Pivot Nokta analizi, bir finansal varlığın veya özel olarak bir kripto varlığın fiyat grafiğindeki tepki gösterebileceği seviyeleri ölçmek için kullanılır. Bu yazıda pivot noktası nedir sorusunun cevabını daha detaylı bulabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.


Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını hatırlatırız.

Pivot Noktası Nedir?

Bir kripto varlığın fiyatı sürekli olarak aşağı veya yukarı yönlü hareket etmez. Finansal varlıkların uzun süreli trendleri oluşabilse de bir zaman sonra fiyat grafiğinde trendin tersi yönde hareket görülebilir. Özellikle uzun vadeli kriptopara yatırımcıları, bir kriptoparanın fiyat grafiğinin aşağı yönlü sürekli hareket etmesinden çok hoşlanmayabilirler. Duygusal olarak, fiyatın belirli bir seviyeden sonra tepki göstereceğini ve tepki göstereceği noktadan sonra yukarı yönlü hareket edeceğine inanabilirler. Yatırımcıların duygusal olarak bekledikleri bu dönüş noktasını yani bir kriptoparanın tepki noktasını ölçmek için teknik analiz yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu analiz yöntemlerinden bir tanesi de Pivot Noktası analizidir. Pivot Noktası analizi ile kullanıcılar, bir finansal varlığın uzun veya kısa süreli aynı yönde hareketine karşı, fiyatın tepki vereceği yeri tahmin etmeye çalışırlar.

Pivot Noktası Nasıl Yorumlanabilir?

Pivot Noktası analizi ile kullanıcılar, bir finansal varlığın destek ve direnç noktalarını belirlerler. Belirlenen destek ve direnç noktaları ile ilgili finansal varlıkta hangi aralıkta işlem yapılması gerektiğini hesaplarlar. Bu noktalar ile, finansal varlıklarda işlem yapılırken hangi fiyattan alım ve hangi fiyattan satış yapılabileceğine inanılır.

Pivot Noktası analizi, kısa vadeli işlem yapan kullanıcıların daha çok tercih ettiği bir tekniz analiz metodudur.

Destek ve Direnç Nedir?

Destek ve direnç noktaları, piyasadaki yatırımcıların davranışları sonucunda doğal bir şekilde oluşan noktalardır. Destek ve direnç noktaları; kısa, orta veya uzun vadede olacak şekilde takip edilebilmektedir. Fiyatların grafik geçmişinde oluşturduğu hareketlerin tespit edilmesi sonucu destek ve direnç noktaları belirlenir. Fiyatın bu seviyeden sonra aşılamayacağı düşünülür.

Destek noktası, bir grafik üzerinde fiyatların en düşük olduğu noktayı ifade eder.

Direnç noktası, destek noktasının tam tersi olarak düşünülebilir. Direnç noktaları, yükselerek seyreden bir grafikte yükselişin son bulduğu noktadır.

Destek ve Direnç Noktası

Kriptoparalardaki formasyonları, analiz yöntemlerini daha detaylı incelemek için Kriptopara Grafik Analizleri içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors