Parabolik SAR İndikatörü Nedir?

SAR, İngilizce’deki “Stop and Reverse” teriminin kısaltılmasıdır. Türkçe’de “Dur ve Ters Pozisyona Geç” anlamına gelmektedir. Parabolik SAR indikatörü, alım satım kararlarının hangi durumlarda yapılması gerektiği hakkında kullanıcılara fikir veren bir teknik analiz yöntemidir. Parabolik SAR, piyasaların kısa vadeli hareketleri hakkında kullanıcılara yön gösterebilir. Bu yazıda Parabolik SAR nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Parabolik SAR Nedir?

Parabolik SAR göstergesi; kullanıcıların, piyasa hareketlerinin ne yönde olacağına dair tahmin yürütmesini sağlar. Bir finansal enstrümanın fiyat hareketlerine dair kullanıcılara fikir verir. Parabolik SAR göstergesi, fiyatların aşağı veya yukarı yönde seyir ettiği dönemlerde kullanılır. Fiyat hareketlerinin yatay olduğu dönemlerde kullanımı yaygın değildir. Parabolik SAR, piyasa trendinin yönü hakkında tahmin oluşturulmasını sağlamakla birlikte piyasadaki fiyat hareketlerinin nerelerden dönebileceği hakkında da kullanıcılarda fikir oluşturabilmektedir. Parabolik SAR göstergesini kullanan kullanıcılar, kısa vadeli fiyat hareketlerine karşı pozisyon alabilmektedir.

Parabolik SAR İndikatörü Nasıl Çalışır?

Parabolik SAR indikatörü, noktaların birleştirilmesi ile oluşturulur. Fiyat hareketleri üzerine yerleştirilen noktalar birleştirilerek bir parabol oluşturulur. Parabolik SAR indikatörü kullanımında, piyasadaki fiyat hareketlerinin üst ve alt kısımlarına küçük noktalar yerleştirilir. Piyasadaki fiyat yukarı yönlü ise noktalar fiyatın altına çizilir. Piyasadaki fiyat aşağı yönlü olduğunda noktalar fiyatın üst kısmında oluşturulur. Oluşturulan noktalar, fiyatların altında olduğunda kullanıcılar alış yönlü pozisyon alabilmektedir. Noktalar fiyatların üzerinde oluştuğunda ise kullanıcılar satış yönlü pozisyon alma eğilimi gösterebilmektedir.

Parabolik SAR Kriptopara Piyasalarında İçgörü Sağlar Mı?

Parabolik SAR indikatörü, kriptopara fiyat analizlerinde trendlerin yönünü ve trendlerin potansiyel dönüş noktalarını belirlemek için kullanıcıların tahminde bulunmalarına yardımcı olmaktadır. Kullanıcılar Parabolik SAR grafiklerine göre pozisyon alabilmektedir. Bu durum bazen yatırımcıların işlemlerini karlı bir şekilde bazen de en az zararda olacak şekilde pozisyonlarını kapatmasına yardımcı olabilmektedir.

Teknik analiz indikatörleri, piyasadaki fiyat hareketlerinin kullanıcılar tarafından yorumlanmasına yardımcı olmaktadır. Parabolik SAR indikatörü de dahil olmak üzere hiçbir analiz, piyasalar hakkında kesin bir doğruluk vermemektedir.

BtcTurk | Kripto ile dilediğiniz kriptoparanın, grafik ve çizim araçlarına hızlıca ulaşabilirsiniz. Gelişmiş grafik ve çizim araçları ile profesyonel bir şekilde analiz yapabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors