Ölü Kedi Sıçraması (Dead Cat Bounce) Nedir?

Teknik analiz, Bitcoin ve diğer kriptopara yatırımcılarının kısa, orta ve uzun vade alım satım kararlarını verirken kullandıkları istatistiksel bir metottur. Yatırımcılar fiyat grafiklerinde oluşan çeşitli yapıları farklı senaryolar ile yorumlarlar. Her bir oluşum kendine özgü biçim ve harekete sahiptir. Teknik analizde bir kriptopara biriminin fiyat grafiğindeki görülen oluşumlardan biri de ölü kedi sıçraması (dead cat bounce) formasyonu olarak adlandırılır. Yalnızca kriptopara piyasanda değil yatırım piyasalarının genelinde kullanılan bir terimdir.

Terminolojinin çıkış düşüncesi -biraz tatsız bir benzetme olsa da- ölü bir kedinin bile yeterince hızlı düştüğünde geri sıçrayabileceği benzetmesinden gelmektedir. Ortaya çıkışı ise 1985 yılında finans gazetecilerinin uzak doğu piyasasında yaşanan bir oluşuma dair kullanmasına dayanır.

Ölü Kedi Sıçraması (Dead Cat Bounce) Nasıl Anlaşılır?

Bu oluşum kriptopara biriminin seyreden düşüş trendi boyunca, geçici bir süre bu trende ters şekilde yukarı fiyat hareketinin olmasıyla şekillenir. Böylece düşüş trendi bu ani ama kısa fiyat toparlanması görüntüsü ile bir kesintiye uğrar ve ardından devam eder.

Fiyat grafiğindeki bir yükselişin ölü kedi sıçraması (dead cat bounce) mı yoksa trend değişimi mi olduğunu belirlemek zordur. Ölü kedi sıçraması oluşumu ancak bu hareket tamamlandığında ve başlangıçtaki düşüş trendi devam ederken anlaşılır. Bu nedenle teknik analizde bir devam modeli olarak görülür. Bu da demek oluyor ki ölü kedi sıçraması ancak gerçekleştikten sonra grafik üzerinde farkedilir.

Ölü Kedi Sıçraması (Dead Cat Bounce) Neden Olur?

Fiyat grafiklerinde trend boyunca en dip noktayı belirlemek ideal dünyadaki zor bir eylemdir.  Teknik analiz yapan yatırımcılar ölü kedi sıçramasının neden olduğuyla ilgili farklı kök nedenler gösterebilir ve bu dip noktayı belirlemeye çalışırlar. Bu genelde bakıldığında hatalı olmayabilir. Çünkü farklı kripto varlığın fiyat grafiği farklı koşullarda farklı parametrelerden etkilenebilir.  

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors