Ichimoku Bulutları Nedir?

Teknik analiz, hem geleneksel finans yatırımcılarının hem de kriptopara yatırımcılarının yatırım yaparken faydalandığı yöntemlerinden birisidir. Teknik analiz, istatiksel metotların kullanılarak grafiklerin incelendiği bir analiz türüdür. Ichimoku Bulutları; bir fiyat grafiğindeki destek, direnç ve mevcut trend hakkında kullanıcılara fikir veren bir teknik analiz göstergesidir. Bu yazıda Ichimoku Bulutları nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Ichimoku Bulutu Nedir?

Ichimoku Bulutu, Goichi Hosada isimli bir Japon gazeteci tarafından 1930’lu yıllarda geliştirilmiştir. Gösterge üzerine yaptığı gelişmeleri bitirmesi ve yayınlaması ise 1969 yılını bulmuştur. Ichimoku Bulutu, birden çok göstergenin bir arada olduğu ve potansiyel destek, direnç, piyasanın mevcut trendi ve trendinin gidişatı hakkında kullanıcılara öngörü veren bir göstergedir. Ichimoku Bulutu’nda, göstergelerin birbiriyle kesiştiği noktalar, fiyat trendinin devamı şeklinde yorumlanabilir.

Ichimoku Bulutu Nasıl Çalışır?

Ichimoku göstergesi öncü ve gecikmeli olmak üzere 5 çizgiden oluşur.

Dönüş Çizgisi: 9 periyodun hareketli ortalamasının hesaplanması ile oluşturulur.
Temel Çizgi: 26 periyodun hareketli ortalamasının hesaplanması ile oluşturulur.
Öncü Span A: Dönüş ve temel çizgilerin 26 periyod sonrasındaki hareketli ortalamalarının hesaplanması ile oluşturulur.
Öncü Span B: 52 periyotluk hareketli ortalamanın 26 periyod sonrasındaki değerinin hesaplanması ile oluşturulur.
Gecikmeli Span: Mevcut periyodun 26 periyod geçmişteki değerinin hesaplanması ile oluşturulur.

Yaygın Ichimoku Bulutu Ayarları

Ichimoku Bulutları 10 günlük, bir aylık ve iki aylık iş günlerini kapsayan periyotlarla hesaplanır. Goichi Hosada, Ichimoku Bulutu’nu geliştirdiği dönemde Japonya’da, çalışma günleri 6 günden hesaplanıyordu. Cumartesi günleri de çalışma günlerine dahildi. Bu sebeple, Ichimoku Bulutları 9-26-52 şeklindeki periyotlarla hesaplanır. Kriptopara piyasası 7/24 çalıştığı için kriptopara sektöründeki kullanıcılar, Ichimoku Bulutu ayarını 10-30-60 şeklinde de değiştirebilmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors