Iceberg Order Nedir?

Iceberg Order, Türkçe’deki ‘Buzdağı Emirleri’ teriminin İngilizce’ye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Alım satım işlemlerinde, toplam emir tutarının, küçük parçalara bölünerek işlemin tamamlanmasını ifade etmektedir. Bu tarz işlemlerde kullanıcılar gerçek emir tutarını gizlemek için bu stratejiye başvurmaktadır. Bu yazıda Iceberg Order nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Iceberg Order Nedir?

Iceberg Order, kullanıcıların büyük tutarlı alım satım emirlerinin, küçük parçalar halinde gerçekleşerek toplam emir tutarına ulaşmasını ifade eder. Bu işlemler bir buzdağına benzetilir. Buzdağının görünen yüzünde belirli işlemler yapılmasına rağmen, görünmeyen tarafında daha kapsamlı işlemler bulunur. Bu strateji bu sebeple Türkçe’de ‘Buzdağı Emirleri’ anlamına gelen Iceberg Order şeklinde adlandırılmıştır.

Kriptopara Piyasalarında Iceberg Order Ne Amaçla Kullanılır?

Iceberg Order’in kullanım amacı kişilerin işlemlerine göre değişebilmektedir ancak gizlilik sağlamak ve olası volatil fiyat hareketlerininin önüne geçmek genellikle ön plandadır.

Bir kullanıcı yüksek miktarda alım işlemi gerçekleştirmek istiyor fakat bunun bilinmesini ve duyulmasını istemiyorsa Iceberg Order tekniğini kullanabilmektedir. Verilen küçük emirler ile emir defterinde dikkat çekmeden alım işlemini gerçekleştirebilir.

Bununla birlikte, büyük miktarda satış emri vermek isteyen ancak satışın gerçekleşmesiyle yaşanacak değer kaybını en düşük seviyeye getirerek panik yaşanmasını istemeyen kullanıcılar, Iceberg Order tekniğini kullanabilir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors