Death Cross ve Golden Cross Nedir?

Bitcoin ve kriptopara yatırımcıları kısa, orta ve uzun vade yatırım işlemlerinde temel ve teknik analizlerden faydalanırlar. Teknik analiz, yatırımcıların alım satım kararlarını verirken kullandıkları istatistiksel bir metottur. Farklı zaman aralıkları ve çıkarım yapılmak istenen sonuca göre farklı indikatörler ve modeller kullanılır. Bu yazıda bazı göstergelerin oluşturduğu yapılar olan Death Cross ve Golden Cross’un neyi ifade ettiğini özetledik.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Her iki kesişimin tanımlarından önce onları oluşturan göstergeleri kısaca tanımlayalım. Profesyonel analiz araçlarında kullanılan kısaltmasıyla MA yani Hareketli Ortalama (Moving Avarage) 15, 20, 30, 50, 100 ve 200 gün gibi belirli bir zaman periyodunda ilgili kripto varlığın ortalama fiyatını veren bir göstergedir.

Hareketli ortalama MA, seçilen zaman aralığındaki kapanış fiyatları P ve ortalamanın hesaplandığı gün sayısı n olmak üzere aşağıdaki formülle hesaplanır:

MA= (Pn + Pn-1+…..+P1)/n

Hareketli ortalamanın hangi zaman aralığında görüntüleneceği yatırım stratejisi ve hedefine göre seçilir. Ayrıca bu zaman aralıklarında alınan verinin seçimine göre de hareketli ortalamanın farklı türleri ortaya çıkar. Bunlar: Seçilen zaman periyodundaki kapanış fiyatları kullanılarak hesaplanan Basit Hareketli Ortalama (Simple Moving Average – SMA) ve yalnızca belirli zaman aralıklarına göre değil tüm periyod boyunca yaşanan fiyat değişimleri dikkate alınarak hesaplanan Üssel Hareketli Ortalamadır (Exponential Moving Average – EMA).

Death Cross (Ölüm Kesişimi) ve Golden Cross (Altın Kesişimi) adı verilen oluşumlar yaygın şekilde 50 ve 200 günlük hareketli ortalama grafiklerinin kesişimi ile ortaya çıkıyor.

Golden Cross, kısa vadeli hareketli ortalamanın, uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamayı yukarı doğru kestiği yapıya denir. Bu da teknik analiz yapan yatırımcılar tarafından ilgili kriptopara biriminin fiyat trendinde bir yukarı dönüş sinyali olarak değerlendirilir.

Bunun tam tersi şekilde Death Cross, kısa vadeli hareketli ortalama aşağı doğru eğilim gösterdiğinde ve uzun vadeli hareketli ortalamayı kestiğinde ayı piyasasını temsilen bu kriptopara biriminin fiyat trendinde düşüş sinyali olarak değerlendirilen bir yapıdır.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors