Çekiç Formasyonu Nedir?

Hem kriptopara piyasasında hem de klasik finans piyasalarında teknik analiz, yatırımcıların alım satım kararlarını verirken kullandıkları istatistiksel bir metottur. Çekiç formasyonları, bir kriptoparanın fiyat grafiğini analiz etmek için kullanılan mum grafikleridir. Bu yazıda çekiç formasyonu nedir ve ters çekiç formasyonu nedir sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Çekiç Formasyonu Nedir?

Çekiç formasyonu, bir fiyat grafiğinin, grafikteki mumlarla yorumlandığı bir teknik analiz yöntemidir. Çekiç formasyonu, fiyat grafiğindeki değerin en dip noktasından geri sekip yükselişe geçtiğinde oluşan mum şeklini ifade eder. Bir kriptoparanın en dip noktadan sekmesinin sonucunca, grafiğinde çekiç şeklinde bir mum oluşur. Çekiç formasyonu ile bir kriptoparanın yükseliş trendine girip girmeyeceği yorumlanabilir.

Ters Çekiç Formasyonu Nedir?

Ters Çekiç Formasyonu, aynı çekiç formasyonu gibi mum grafiğinin yorumlandığı bir teknik analiz yöntemidir. Ters çekiç formasyonun şekli, çekiç formasyonunun tam tersidir, mumun şekli ters dönmüş çekice benzer.

Ters Çekiç Formasyonu ile Çekiç Formasyonu Arasındaki Fark Nedir?

Ters çekiç formasyonu da çekiç formasyonu da bir kriptoparanın yükseliş eğiliminde olup olmadığını yorumlamak için kullanılır. Aralarındaki tek fark birisinin çekiç şeklindeyken diğerinin ters çekiç şeklinde olmasıdır.

Çekiç Formasyonlarının Kırmızı veya Yeşil Mum Olması Önemli Mi?

Hem çekiç formasyonu hem de ters çekiç formasyonundaki mumun rengi ne olursa olsun, çekiç formasyonlarının hepsi bir kriptoparanın fiyatının düşüşünden sonra, yükselme trendine girip girmeyeceği hakkında kullanıcılara fikir verir. Mumun renginin kırmızı olması veya yeşil olması çekiç formasyonu ile yapılacak yorumları etkilememektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors