BtcTurk | Kripto’da Fiyat Grafikleri Nasıl Okunur?

Teknik analiz, alım satım yapanların sıklıkla başvurduğu ve işlem kararı verirken faydalandığı yöntemlerden biridir. Alım satıma yeni başlayanların piyasanın eğilimini ön görebilmek için en azından grafik okuma temellerini bilmesi gerekir.

BtcTurk | Kripto’da fiyat grafikleri Tradingview altyapısı ile sunulmaktadır. Fiyat grafiklerini nasıl okuyacağınızı bilmiyorsanız, bu yazı size yol gösterecektir.

Her şeyden önce grafik okumak bazı temel bilgileri gerektirir ve detayları öğrendikçe daha fazla tecrübe kazanırsınız. Farklı veri sağlayıcılarında olsa bile bir fiyat grafiğinde göreceğiniz bazı temel kavramlar vardır:

Mumlar

Grafik üzerinde mumlar dikdörtgenler ve çizgilerden oluşur ve seçilen zaman dilimindeki fiyat bilgisini verir.

Bir tek mum ile seçtiğiniz zaman dilimindeki altı farklı veriye ulaşabilirsiniz:

Açılış fiyatı: Bir önceki muma yatay olarak yakın olan nokta açılış fiyatını gösterir. Mum yeşil renkte ise alt ucu açılış fiyatını gösterir. (Grafiğin sol üstünde kriptopara işlem çiftinin yanında yer alan A harfi Açılış fiyatıdır)

Kapanış fiyatı: Bir sonraki muma yatay olarak yakın olan nokta kapanış fiyatını gösterir. Mum kırmızı renkte ise üst ucu kapanış fiyatını gösterir. (Grafiğin sol üstünde kriptopara işlem çiftinin yanında yer alan K harfi Kapanış fiyatıdır)

Fiyatı görebilmek için tablonun sağında ya da solunda yer alan fiyat ölçeğine bakabilir veya fare imlecini, fiyatını görmek istediğiniz muma yaklaşabilirsiniz. Fare imlecini takip eden kesik çizgi sayesinde fiyat ölçeğindeki fiyatı görebilirsiniz.

Fiyat yönü: Eğer dikdörtgen mum yeşil renkte ise, fiyat açılışa göre yükselmiş, kırmızı ise düşmüş demektir.

En yüksek fiyat: Mum dikdörtgeninin üst noktası veya mumum üzerinden yukarı doğru uzayan ince çizgi, seçili zaman diliminde ulaşılan en yüksek fiyatı gösterir. (Grafiğin sol üstünde kriptopara işlem çiftinin yanında yer alan Y harfi fiyatın ulaştığı en yüksek değeri gösterir)

En düşük fiyat: Mum dikdörtgeninin alt noktası veya mumum altından aşağı doğru uzayan ince çizgi, seçili zaman dilimindeki en düşük fiyatı gösterir. (Grafiğin sol üstünde kriptopara işlem çiftinin yanında yer alan D harfi fiyatın ulaştığı en düşük değeri gösterir)

Değişim Yüzdesi: Açılış ve kapanış fiyatları arasındaki fiyat değişimini yüzde oranında gösterir. Fiyat değişim oranını grafiğin üzerindeki fiyat verilerinde görebilirsiniz. Kapanış fiyatının (K harfi) yanında, fiyat birimi olarak artış ya da azalış miktarı ve yüzde değişim değeri yan yana yer alır.

Ayrıca, fare imlecini takip eden ve grafiği artı şeklinde kesen kesik çizgilerden yatay olanı grafiğin sağında veya solundaki fiyat ölçeğine paralel uzanır ve imlecin bulunduğu noktadaki fiyatı gösterir. Dikey kesik çizgi ise imlecin üzerinde durduğu zaman dilimini gösterir.

Canlı verileri aldığınız grafikte son mumu takip eden yeşil veya kırmızı renkte yatay kesik çizgi ise grafiğin solunda ya da sağındaki fiyat ölçeğinde güncel fiyatı görmenize yardımcı olur. Kesik çizgiler yeşil renkte ise açılış fiyatına göre fiyat artıyor, kırmızı renkte ise azalıyor anlamına gelir.

Hacim

Grafiğin altında altında yer alan mumlar seçtiğiniz zaman dilimindeki işlem hacmini gösterir. Hacim, kriptoparanın toplam alım satım miktarını ifade eder.

Yukarıdaki 1 günlük zaman dilimlerini gösteren örnek grafikte, mumun seçili olduğu zaman diliminde toplam hacim 2.801 Bitcoin, hacim ortalaması ise 920 Bitcoin olarak görülüyor.

Hacim mumu yeşil renkte ise bir önceki zaman dilimine göre işlem hacminin arttığını, kırmızı renkte ise azaldığını gösterir.

Kriptopara Seçimi

BtcTurk | Kripto Gelişmiş Al-Sat ekranında, seçtiğiniz işlem çiftine ait fiyat grafiğini görünmektedir. Farklı bir işlem çiftine geçiş yaptığınızda, seçtiğiniz işlem çiftinin fiyat grafiği ekrana gelecektir.

Zaman Dilimi

Zaman dilimini değiştirmek için grafiğin sol üstünde işlem çiftinin (örn BTCTRY) üst kısmında yer alan G harfine basarak zaman dilimi listesine ulaşabilirsiniz. BtcTurk | Kripto’da 1, 5, 15 ve 30 dakikalık; 1 ve 4 saatlik ya da 1 günlük, 1 haftalık, 1 yıllık zaman dilimlerini seçebilirsiniz.

Zaman dilimi listesinden 1 saat’i seçtiğinizde grafikteki her mum 1 saatlik zaman dilimindeki açılış, kapanış, en yüksek, en düşük fiyat değerlerini gösterir. Eğer 30 dakikayı seçerseniz mumlar her bir mum 30 dakikalık verileri gösterecektir.


BtcTurk | Kripto’da Gelişmiş Al-Sat ekranında işlem yaptığınız kriptoparaların fiyat grafiklerini inceleyebilir, grafik üzerinde çizim araçlarını ve indikatörleri kullanabilirsiniz. Henüz üye değilseniz BtcTurk | Kripto’ya web sitesi veya mobil uygulama üzerinden üye olabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors