Bollinger Bantları Nedir?

Bollinger bantları, yatırımcıların alış ve satış stratejilerinin belirlenmesinde yardımcı olan bir göstergedir. Teknik analizlerde popüler olarak kullanılmaktadır. Bollinger bantları ile yapılan analizlerde, basit hareketli ortalamalar ve standart sapma kullanılır. Bollinger bantları, yatırımcılara fiyatlar hakkında bir öngörü vermektedir. Bu yazıda bollinger bantları nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

⚠️ Önemli Uyarı: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir. Teknik analiz metodunu uygulayan yatırımcıların kullandığı kavramlar literatürden derlenmiş ve bu yazıda verilmiştir.

Bollinger Bantları Nedir?

Bollinger bantları; bir finansal enstrümanın o andaki fiyatının, yüksek mi yoksa düşük mü olduğu hakkında kullanıcılara öngörü veren bir göstergedir. Ünlü analist John Bollinger tarafından tasarlanmıştır. Bollinger bantları; üst, orta ve alt olmak üzere 3 farklı banttan oluşur. Orta bant, finansal enstrümanın 20 günlük basit hareketli ortalamasını belirtir. Üst ve alt bantlar ise 20 günlük basit hareketli ortalamalar ile standart sapma kullanılarak çizilir.

Bollinger Bandı Stratejisi Ne İşe Yarar?

Bollinger bantlarının kullanımı, finansal bir enstrümanın fiyat hareketlerindeki yüksek ve düşük seviyelerinin tahmin edilmesine ve gerçekleştirilecek olan işlemlerin bu doğrultuda değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Bollinger bantlarında, fiyat üst bant kısmına daha yakınsa, fiyatın yüksek olduğu belirlenir. Fiyat alt bant kısmına yakın seyrediyorsa, fiyatın düşük olduğu şeklinde yorumlanmaktadır.

Bollinger Bandı Sıkışması Nedir?

Bir finansal enstrümanın fiyat değişimi, bazı zamanlarda yatay bir seviyede devam edebilmektedir. Bu gibi durumlarda tüm bantlar birbirine yakınlaşmaktadır ve sıkışmış bir görüntü almaktadır. Bollinger bantlarının daralması durumunda, kısa bir süre içerisinde volatil fiyat hareketlerinin olabileceğini gösterir. Daralan kanalda gerçekleşecek ani fiyat hareketinin, yeni bir trend oluşturması mümkün olmaktadır.

Bollinger Bandı Genişlemesi Nedir?

Bollinger bantlarının genişlemesi, piyasadaki fiyat dalgalanmalarının yüksek olduğu zamanlarda gerçekleşir. Bollinger bantlarının genişlemesi, piyasalardaki yeni trend başlangıcı şeklinde yorumlanmaktadır.

Bollinger bantları, bir finansal enstrümanın fiyatının yüksek veya düşük olduğu hakkında yatırımcılara öngörü vermektedir. Bollinger bantları da dahil olmak üzere hiçbir analiz, piyasalar hakkında kesin bir doğruluk vermemektedir. Diğer tüm göstergeler birlikte kullanıldığında anlamlı sonuçlar çıkarılabilmektedir.

BtcTurk | Kripto ile dilediğiniz kriptoparanın, grafik ve çizim araçlarına hızlıca ulaşabilirsiniz. Gelişmiş grafik ve çizim araçları ile profesyonel bir şekilde analiz yapabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors