Ayı Tuzağı (Bear Trap) Nedir?

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası kavramlarının ne olduğunu daha önce Ayı Piyasası / Boğa Piyasası Nedir? yazısında okumuştuk. Bu yazıda ise Ayı Tuzağı teriminin hangi durumlar için kullanıldığını ortaya koyacağız.

Ayı Tuzağı, adının verdiği ilk izlenimi haklı çıkartacak şekilde yanıltıcı göstergelere sahip yanlış piyasa sinyalleridir.

Teknik analiz, kısa ve orta vade yatırımcıların kullandığı en önemli yöntemlerden biridir. İlgili kriptoparanın gelecekteki hareketlerini tahmin etmeye çalışmak için yatırımcıların o kripto varlığın fiyat grafiği üzerinde fiyat modellerini analiz etmelerine ve alım satım sinyalleri bulmalarına dayanır.

Teknik analiz yapan yatırımcıların önemsediği sonuçlardan biri, fiyatın tekrar tekrar gelinen ancak daha önce hiç aşılmayan belirli bir trend çizgisinin altına veya üzerine gitmesiyle ortaya çıkan kırılmadır. Bu değerlendirme bazen doğru olsa da sinyalin yanlış olduğu ortaya çıktığında yatırımcılar yanıltıcı sinyale dayanan alım satım işlemlerinde kapana kısılırlar. Teknik analiz yapan uzmanlar bu riskleri yönetmek için birden fazla göstergeyi dikkate alarak fiyat trendinin gidişatı için teyit ararlar.

Ayı tuzağında piyasa yükseliş trendindeyken yani boğa piyasası varken ilgili kriptoparanın fiyatının destek çizgisinden aşağıya hızlı bir düşüş göstererek bir ayı piyasası başladığı algısını yaratmasıdır. Bu algı ile yatırımcı daha sonra tekrar almak üzere kripto varlığını satabilir. Ardından piyasa olduğu trende geri döndüğünde yatırımcı teyitsiz bir işlem yaptığının farkına varır. Bu terime göre bu kriptoparayı satan yatırımcılar yanıltıcı sinyale dayanan işlemlerinde kapana kısıldı denir.

Bitcoin, diğer kriptoparalar ile yatırım yaparken risklerinizi yönetmenize yardım edecek bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı Murat Tufan ile Risk Yönetimi programının bölümlerini izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors