Terra Classic (LUNC) Nedir? Nasıl Çalışır?

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
Terra (LUNA) blokzincirinde 7,790,000. blokta gerçekleşen (26 Mayıs 2022 tarihine denk gelmiştir) sert çatallanmanın ardından mevcut Terra blokzinciri Terra Classic (LUNC) ve yeni oluşturulan blokzinciri ise Terra (LUNA) adını almıştır.

Yeni oluşturulan blokzinciri ve üzerinde oluşturulan kriptopara olan Terra (LUNA) hakkında daha detaylı bilgilere Terra (LUNA) Nedir? Nasıl Çalışır? içeriğinden ulaşabilirsiniz.


Terra Classic, kullanıcıların itibari para birimlerine endeksli stabil kriptopara (stablecoin) oluşturmasını sağlayan bir blokzinciridir. Terra Classic blokzinciri, 2018 yılında Do Kwon ve Daniel Shim tarafından kurulan Terraform Labs şirketinde geliştirilmiştir. LUNC, ağın yerleşik kriptopara birimidir.

Terra Classic (LUNC) Nasıl Çalışır?

İnternet için programlanabilir para mottosu ile yola çıkan Terra Classic, paydaşları tarafından kontrol edilen açık kaynaklı bir stabil kriptopara ağıdır. Terra Classic, kullanıcıların itibari para birimlerine endeksli stabil kriptopara (stablecoin) oluşturmasını sağlayan bir blokzinciridir. Terra Classic blokzincirinde akıllı sözleşme özelliği ile Dolar, Euro, Güney Kore Wonu gibi itibari para birimlerine endeksli stabil kriptopara birimleri oluşturulabilir. Terra Classic ağında yer alan tüm stabil kriptopara birimleri, LUNC ile takas edilebilmektedir.

LUNC, Terra Classic blokzinciri üzerinde oluşturulan stabil kriptoparaların fiyat oynaklığını dengeler. Ayrıca platformun yönetişiminde söz sahibi olmayı sağlar. Ayrıca yine ağ içindeki işlem ücretleri için de LUNC kullanılır. LUNC, DPoS (Delegated Proof of Stake) mutabakat protokolü ile kilitlenerek gelirden pay alım için de kullanılabilir.

İtibari paralara endekslenen stabil kriptoparaların değerinin aynı olmasının sağlanması için talebe göre arzı artırılmakta ya da azaltılmaktadır. Bu arz talep dengesinin sağlanmasında LUNC kullanılmaktadır.

Terra Classic (LUNC)’ye Nasıl Sahip Olunur?

Terra Classic blokzincirinde, Proof of Stake (Hisse Kanıtı) protokolü kullanılmaktadır. Kullanıcılar ağdaki blokları onaylamak için sahip oldukları LUNC’leri kilitlerler. Ağın güvenliği sağlandığında karşılığında ödül olarak LUNC kazanılır. En yüksek miktarda LUNC kilitleyen düğümler, ağda doğrulayıcı olma hakkı kazanırlar. Bu kişiler ağın güvenliğini ve blokları doğrulayarak karşılığında LUNC kazanır.

Kullanıcıların LUNC kazanmak için başvurabildikleri bir diğer yöntem de delege etme işlemidir. LUNC, Delegated Proof of Stake yöntemi ile çalışan bir kriptoparadır. Kullanıcılar doğrulama işlemi gerçekleştirecek kadar LUNC’ye sahip olmadığında, sistem üzerinde anlaşacağı bir doğrulayıcıya kendisini temsil etme hakkı verebilmektedir. Doğrulayıcı kişi, belirli bir komisyon karşılığında doğrulama işlemi gerçekleştirir. Kullanıcı bu işlem ile doğrulayıcı olarak LUNC ödülünü kazanabilir.

Terra Classic (LUNC) Nasıl Saklanır?

Merkezi olmayan finans platformu Terra Classic’in kriptoparası LUNC, Terra Classic blokzincirinde üretilmiştir. Terra Classic varlıklarını destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanları ile LUNC bakiyelerinizi yönetebilirsiniz.

Terra Classic (LUNC) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether (USDT) ile Terra Classic (LUNC) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk | Kripto’ya üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk Lirası göndererek Terra Classic (LUNC) alabilirsiniz.

Terra Classic (LUNC) ve Terra (LUNA) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – 10 Soruda Kriptoparalar

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Terra Classic (LUNC) ve Terra (LUNA) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors