Maker (MKR) Nedir? Nasıl Çalışır?

MakerDAO, kriptopara ekosisteminin en eski merkeziyetsiz finans (DeFi) ürünlerinden biridir. Maker (MKR) merkezi olmayan bağımsız organizasyon (Decentralized Autonomous Organization) olan MakerDAO platformunun yönetişim (governance) varlığıdır. MakerDAO platformunun temelini oluşturan Maker Protokolü, Maker (MKR) sahipleri tarafından yönetilmektedir.

Maker Protokolü, Maker Vakfı’nın desteğiyle geliştirilmiştir. Maker Vakfı, MakerDAO topluluğuyla birlikte projenin merkezi olmayan yönetişim modelinin ve ağdaki merkeziyetsizliği sürdürülebilmesini sağlamak için çalışmaktadır.

Maker (MKR) Nasıl Çalışır?

Maker (MKR) Ethereum platformunda üretilmiş ERC-20 tabanlı bir akıllı kontrattır. MakerDAO’nun dijital varlığı olan MKR, Maker Protokolü’nü ve MakerDAO’nun stabil kriptopara varlığı DAI’nin finansal risklerini yöneterek kararlılık, şeffaflık ve verimlilik sağlamak için kullanılır.

Maker (MKR) sahipleri, sistemin ana paydaşlarıdır ve Maker Protokolü’nün blokzinciri tabanlı yönetişim sistemini kullanarak oy verirler. Yönetişim Anketleri, blokzinciri üzerinde gerçekleşir ve oy veren MKR sahiplerinin taleplerini ölçer. Maker Vakfı’nın Yönetişim Portalı kullanılarak, oylamaya açık ve oylanmış geliştirme önerileri görüntülenebilir ve oy verilebilir. Oy verebilmek isteyenler, Yönetişim Portalı’na web 3.0 destekli bir cüzdan (Metamask vb.) veya donanım cüzdanı ile bağlanabilir.

Kullanıcılar, geliştirme önerilerinin detaylarını oylama sayfasında görüntüleyebilir. Desteklenen geliştirme önerisinin kabul edilmesi için oylama süresi içerisinde oy verilebilir. Oylama işlemi Ethereum ağında gerçekleştiği için MKR ile oy vermek isteyen kullanıcılar cüzdanlarında, Ethereum ağına ödenmesi gereken transfer ücretlerini (Gas fee) karşılayacak miktarda Ethereum (ETH) bulundurmalıdır.

Maker (MKR) Nasıl Saklanır?

Maker (MKR) Ethereum blokzincirinde üretilen dijital varlıktır ve ERC-20 tabanlı Ethereum varlıklarını destekleyen tüm cüzdanlarda saklanabilir. MKR varlıklarını saklamak için tarayıcı eklentisi olarak çalışan web3.0 cüzdanları (Metamask vb.) ya da masaüstü, web, mobil ya da çevrimiçi cüzdanlar kullanılabilir. Ayrıca Ethereum cüzdanına sahip donanım cüzdanları da MKR desteklemektedir.

Maker (MKR) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile Maker (MKR) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Maker (MKR) alabilirsiniz.

Maker (MKR) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Maker (MKR)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Maker (MKR) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors