Governance Token Nedir?

Governance Token (Yönetişim Jetonu), blokzinciri protokollerinin geleceğiyle ilgili önemli kararlarda, yatırımcıların söz sahibi olması ve karar anında yatırımcıların da yorum yapma hakkına sahip olması için geliştirilen jetonlardır. Bu yazıda Governance Token nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Governance Token (Yönetişim Jetonu) Nedir?

Governance Token, blokzinciri protokollerinin geleceğiyle ilgili önemli kararlarda yatırımcıların da söz sahibi olmasını amaçlar. Kullanıcılar, bu jetonlara sahip olarak ilgili projenin gelişmesinde karar hakkı elde ederler. Kullanıcılar sunulan geliştirmeler hakkında yorum yapma hakkına sahip olurken aynı zaman yeni özellikler eklenmesi için önerilerde de bulunabilirler.

Governance Token’ler Ne İşe Yarar?

Governance Token’ler topluluğun karar verme sürecine katılmasına katkı sağlar. Governance Token’ler ile demokratik bir proje yönetim süreci gerçekleştirilir. Kullanıcılar sahip oldukları jeton miktarına bağlı olarak oy hakkına sahip olurlar.

Governance Token’lerin Avantajları

Protokoller zaman içerisinde güncelliklerini yitirebilirler. Bu gibi durumlarda bazı yenilikler yapılması gerekebilir. Merkezi yapılarda bu gelişmeler yönetici kararları ile gerçekleştirilir. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan Governance Token’lerinde ise kullanıcıların söz hakkı vardır. Tüm paydaşların katıldığı, demokratik bir yapı üzerinde kararlar alınır.

Governance Token’lerin Dezavantajları

Bir proje içerisinde oylanacak yeni bir gelişme olduğunda Governance Token’ine sahip olan herkes, sahip olduğu jeton sayısına oranla oy kullanabilmektedir. Bu durum, jetona sahip bireysel kullanıcıların oylamada düşük katılımına yol açabilmektedir. Projeyi yöneten ekibin ve büyük miktarda o jetona sahip olan kullanıcıların kararları oylamalarda daha etkin olabilmektedir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors