API3 (API3) Nedir? Nasıl Çalışır?

API3 (API3); Heikki Vanttinen, Burak Benligiray ve Saša Milić tarafından 2020 yılında geliştirilmiştir. API3, API hizmetlerini akıllı sözleşme platformlarına merkeziyetsiz, güvenli ve daha verimli sunmayı amaçlayan bir projedir. API3, özünde API sağlayıcılarının kendi oracle düğümlerini kolayca çalıştırmasını sağlar. Bu yazıda API3 (API3) nedir, API3 (API3) nasıl çalışır, API3 (API3) nasıl saklanır ve API3/TRY ve API3/USDT işlem çiftlerinde nasıl işlem yapılır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

API3 (API3) Nedir? Nasıl Çalışır?

API’ler ya da Türkçe ifadesiyle uygulama programlama ara birimi, belirli bir uygulamadan hizmet almak üzere iletişim kurmak için kullanılan protokollerdir. Merkeziyetsiz uygulamalar, gerçek dünya ile API’lerin sunduğu hizmet aracılığıyla etkileşim kurarlar. Ancak API’ler akıllı sözleşmelerle uyumlu değildir. Bu nedenle aradaki bağlantıyı üçüncü taraf oracle düğümleri sağlar.

API3, API veri sağlayıcılarının üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan veri kaynaklarını, akıllı sözleşmelere iletmeyi hedefler. Bunu da merkeziyetsiz API’ler veya kısaca dAPI’ler, aracılığıyla sağlar. dAPI’ler, geleneksel API hizmetlerini merkeziyetsiz ve blok zincirinde yerel bir şekilde sağlayan birinci taraf oracle ağlarıdır. Yani API sağlayıcıları kendi Airnode’larını çalıştırır. API3 bu şekilde daha merkeziyetsiz bir ortam teşvik ederken, üçüncü taraf oracle düğümlerine kıyasla da daha güvenli, verimli ve şeffaf bir çözüm sunmayı amaçlar.

Bu projenin merkezinde açık kaynaklı bir oracle düğümü olan Airnode bulunur. Airnode, API sağlayıcılarının kendi oracle’larını çalıştırmaları için özel olarak tasarlanmış oracle düğümüdür. dApp geliştiricileri basit bir şekilde tasarlanan Airnode ile API sağlayıcılarının zincir üstü verileriyle etkileşim kurmak için akıllı sözleşmeler yazabilir.

API3’ün yerel jetonu API3’tür. API3, ödemeler ve topluluk yönetişimi için merkezi mekanizmadır. dAPI ağını kullanan dApp’ler, API3 cinsinden işlem ücreti öderler, veri sağlayıcılar ise API3 cinsinden ödeme alır. API3 jetonu, ödüller ve DAO yönetişimine katılmak amacıyla stake edilebilir. Diğer taraftan operasyonel riskin paylaştırılması ve minimize edilmesi açısından stake edilen jetonlar teminat veya sigorta olarak kullanılır.

API3’ün toplam arzı 100,000,000 adet ile sınırlandırılmıştır.

API3 web sitesine https://api3.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

API3 hakkında tüm teknik detayları bulabileceğiniz white paper’a (teknik doküman) https://docs.api3.org/api3-whitepaper-v1.0.3.pdf bağlantısından erişebilirsiniz.

API3 (API3) Nasıl Saklanır?

API3,  ERC-20 tabanlı bir jetondur. ERC-20 tabanlı Ethereum varlıklarını destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanları ile API3 bakiyelerinizi yönetebilirsiniz.

API3 (API3) Nasıl Alıp Satılır?

Türk lirası ve Tether ile API3 (API3) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemiz veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk lirası göndererek API3 (API3) alabilirsiniz.


Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını hatırlatırız

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors