Tokenization Nedir?

Tokenization (Tokenizasyon) bir ürün veya hizmet verilerinin farklı değerlere dönüştürülerek daha güvenli hale gelmesini ifade eder. Başka bir şekilde, var olan iş modellerinin blokzincirine uyarlanması olarak tanımlanabilir. Bu yazıda tokenization nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Tokenization Nedir?

Tokenization, verilerin olduğundan farklı bir şekilde, daha küçük parçalara ayrılarak saklanmasını ifade eder. Daha küçük parçalı sembol, kelime veya kelime grupları ile simgeleştirilmesinin amacı verilerin daha güvenli bir şekilde saklanmasıdır. Kripto varlıkların tokenize edilmesi, ilgili kripto varlık verilerinin blokzinciri üzerinde saklanması için uygulanan bir yöntemdir.

Token’ler kendi blokzinciri ağları üzerinde çalışmayan kriptopara birimleridir. Mevcut blokzincirleri üzerine kurulurlar. Piyasada yer alan token’lerin çok büyük bir kısmı Ethereum blokzinciri üzerinde oluşturulmuştur.

Token’lerin diğer kriptopara çeşitlerinden farklı olan yönlerini merak ediyorsanız Kriptopara (Cryptocurrency), Jeton (Token) ve Koin (Coin) Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir? yazısını okuyabilirsiniz.

Blokzincirinde Tokenization’ın Amacı

Tokenization işlemi, farklı finansal varlık türlerinin blokzinciri üzerine entegre edilmesi ile gerçekleşir. Bu sayede, blokzinciri üzerine tokenization yöntemi ile işlenen verilerin sahiplik hakkı daha güvenli bir şekilde korunurken işlem gerçekleştirilirken geleneksel finansta var olan üçüncü tarafa duyulan ihtiyaç kalkar.

Verilerin farklı bir şekle dönüştürülerek sahiplik hakkının korunmasının önünü açan tokenization mevcut verilerin daha güvenli bir şekilde saklanmasına olanak tanır. Tokenization, kriptopara işlemlerinin blokzinciri üzerinde merkeziyetsiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Tokenization yöntemi ile token haline getirilmiş kriptoparaların farklı çeşitleri mevcuttur.

Tokenization’ın Faydaları

Yeni bir iş modelinin önünü açıp var olan sektörlerin blokzinciri üzerinden işlemesine olanak tanıyan tokenization bir finansal varlığa yatırım yapılırken, yatırımın token alınarak yapılmasını sağlar. Neticede, tokenization ile birlikte, kripto varlık olmayan finansal varlıklar da sahiplik hakkı ve merkeziyetsiz olma özellikleri kazanır ve finansal işlemler daha güvenli bir çerçeve içerisinde gerçekleşir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors