Limit ve Stop Emirler Nasıl Kullanılır?

Bitcoin ve kriptopara işlemleri yaparken piyasanın durumuna, beklentilerinize veya risk değerlendirmenize göre farklı emir tiplerini kullanarak emir verebilirsiniz. Farklı emir tiplerinin avantajları ve dezavantajları, hangi durumlarda kullanılabileceği ile detaylı bir rehber hazırladık.

BtcTurk | Kripto’da alım satım yaparken kullanabileceğiniz dört emir tipi bulunmaktadır. Piyasa, limit ile stop piyasa ve stop limit emir tiplerini kullanarak Bitcoin veya kriptopara alabilir, satabilirsiniz.

Piyasa Emri

Piyasa emri, almak ya da satmak istediğiniz kriptoparayı, o anki en iyi fiyattan alıp satabilmenizi sağlayan emir türüdür.

Piyasa emri ile işlem yaparken alış veya satış fiyatı belirlemeniz gerekmez. İşleminiz, beklemeden anlık olarak gerçekleşir. Piyasa emirleri, o an emir defterinde yer alan en iyi emirle eşleşerek gerçekleşir. En iyi fiyatla verilen emirden daha büyük miktarda emir verdiğinizde, emrinizin tamamı karşılanana kadar takip eden emir veya emirler ile eşleşmeye devam eder.

Piyasa emri ile detaylı yazımıza göz atmak ister misiniz? Piyasa Emri Nedir?

Limit Emir

Alım satım emri verirken kriptoparanın fiyatını siz belirlemek istiyorsanız limit emir tipini kullanabilirsiniz. Limit emir verirken, emir fiyatını, almak veya satmak istediğiniz miktarı belirleyebilirsiniz. Gelişmiş Al-Sat ekranını kullanmayı tercih ediyorsanız, alım fiyatını girdikten sonra, toplam tutara harcamak istediğiniz bakiyeyi girebilirsiniz. Bu durumda, belirlediğini fiyattan toplam tutar karşılığında ne kadarlık kriptopara alabileceğiniz otomatik olarak hesaplanır. Satış yaparken ise, toplam tutar kutusuna, hesabınıza geçmesini istediğiniz tutarı girebilir. Belirlediğiniz fiyattan ne kadarlık kriptopara satmanız gerektiği otomatik olarak hesaplanacaktır.

Limit alış emri girerken, emir defterindeki en iyi alış fiyatıyla veya ondan daha yüksek bir alış fiyatı belirlerseniz ödeyeceğiniz komisyon Piyasa Alıcı komisyon oranları üzerinden hesaplanır. Eğer piyasa fiyatından daha düşük bir fiyat belirleyerek alış emri girerseniz, Piyasa Yapıcı komisyon oranları üzerinden hesaplama yapılır.

Limit satış emri girerken, emir defterindeki en iyi satış fiyatıyla veya ondan daha düşük bir satış fiyatı belirlerseniz ödeyeceğiniz komisyon Piyasa Alıcı komisyon oranları üzerinden hesaplanır. Eğer piyasa fiyatından daha yüksek bir fiyat belirleyerek satış emri girerseniz, Piyasa Yapıcı komisyon oranları üzerinden hesaplama yapılır.

Limit Emrin Avantajları

Alım satım yaparken limit emir kullanarak almak veya satmak istediğiniz kriptoparanın fiyatını belirleyebilirsiniz. Emirlerinizi emir defterine ekleyerek, piyasa fiyatının, belirlediğiniz fiyata ulaşmasını beklerken ekran başında durmanıza da gerek kalmaz. Piyasa fiyatı belirlediğiniz fiyata ulaştığında, emriniz işlenir. Belirttiğiniz fiyattaki emirleri karşılayacak miktarda karşı emir verilmişse emriniz eşleşecek, alım satım işlemi gerçekleşecektir.

Limit Emrin Dezavantajları

Kriptopara piyasalarında sıklıkla fiyat dalgalanmaları yaşanmaktadır. Kimi zaman ani yükseliş ve düşüşler verilen limit emirlerin gerçekleşmemesine neden olabilmektedir. Emir eşleme motoru emirleri, eklenme sırasına göre eşleştirmektedir. Yani, önce girilen emirler önce eşleştirilir. Bu nedenle, belirlediğiniz fiyat ile daha önce girilmiş bir emir varsa önce o emirlerin tamamının karşılanmasını beklemelisiniz. Piyasa fiyatı sizden önce girilen emrin/emirlerin toplamını karşılamaya yetmiyorsa emriniz eşleşmeyebilir. Karşı emrin sizin emir tutarınızın toplamını karşılayamaması durumunda da emrinizin tamamı karşılanamayabilir. Özellikle yükseliş ve düşük hareketlerinin hızlı olduğu dönemlerde, limit emrinizin sadece bir kısmı eşleşebilir veya emriniz eşleşmeden fiyat düşebilir / yükselebilir.

Stop Emir

Stop emirler, alım satım stratejilerine bağlı kalarak zarar riskini en aza indirmeyi amaçlayan emirlerdir. Kriptopara fiyatı düşerse zararı azaltmak için satış veya fiyat yükselirken fırsatı kaçırmamak için alış emri vermek istiyorsanız stop emirleri kullanabilirsiniz.

Stop emirler, stop limit ve stop piyasa emir olarak kullanabilirsiniz.

Stop Limit Emir

Stop limit emirlerinin amacı, piyasa fiyatı tetikleme fiyatına ulaştığında, belirttiğiniz fiyattan limit emir verebilmektir. Piyasa fiyatının düşeceğini öngörüyorsanız veya sadece piyasa fiyatının düşmesi halinde satış emri vermek istiyorsanız, stop limit satış emri verebilirsiniz. Piyasa fiyatının aniden yükselmesi durumunda alım fırsatını kaçırmak istemiyorsanız, stop limit alım emrini kullanarak, piyasa fiyatı tetikleme fiyatına yükseldiğinde emrinizin emir defterine kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

Stop Limit Emir Nasıl Verilir?

Stop limit alış emri verebilmek için Gelişmiş Al-Sat ekranında Stop emir tipini seçin ve AL sekmesine geçin. Tetikleme fiyatı kutusuna, emrinizin emir defterine eklenmesini istediğiniz fiyatı girin. Stop limit alış emirlerinde tetikleme fiyatı, emir defterindeki en iyi alış emrinden yüksek olmalıdır. Fiyat kutusuna, kriptopara alım fiyatını girin ve miktar kutusuna almak istediğiniz miktarı girin. Dilerseniz, toplam kutusuna, harcamak istediğiniz tutarı girerek, miktarı otomatik olarak hesaplatabilirsiniz. %25, %50, %75 ve %100 butonları ile kullanılabilir bakiyenizin ilgili yüzdelik dilimi için stop limit alış emri verebilirsiniz.

Emrinizi onayladığınızda, emriniz kuyruğa iletilir ve piyasa fiyatı, tetikleme fiyatınıza ulaştığında, belirlediğiniz fiyattan limit alış emri, emir defterine eklenir.

Stop limit satış emri verebilmek için Gelişmiş Al-Sat ekranında Stop emir tipini seçin ve SAT sekmesine geçin. Tetikleme fiyatı kutusuna, emrinizin emir defterine eklenmesini istediğiniz fiyatı girin. Stop limit satış emirlerinde tetikleme fiyatı, emir defterindeki en iyi satış emrinden düşük olmalıdır. Fiyat kutusuna, kriptopara satış fiyatını girin ve miktar kutusuna satmak istediğiniz miktarı girin. Dilerseniz, toplam kutusuna, hesabınıza geçmesini istediğiniz tutarı girerek, miktarı otomatik olarak hesaplatabilirsiniz. %25, %50, %75 ve %100 butonları ile kullanılabilir bakiyenizin ilgili yüzdelik dilimi için stop limit satış emri verebilirsiniz.

Emrinizi onayladığınızda, emriniz kuyruğa iletilir ve piyasa fiyatı, tetikleme fiyatınıza ulaştığında, belirlediğiniz fiyattan limit alış emri, emir defterine eklenir.

Stop Piyasa Emri

Piyasa emirleri en iyi alış veya satış emirleri ile eşleşir. Stop piyasa emirlerini kullanarak, piyasa fiyatı tetikleme fiyatına ulaştığında, emir defterindeki en iyi alış veya satış emirleriyle eşleşecek şekilde emir girişi gerçekleştirebilirsiniz.

Stop Piyasa Emri Nasıl Verilir?

Stop piyasa alış emri verebilmek için Gelişmiş Al-Sat ekranında Stop emir tipini seçin ve AL sekmesine geçin. Tetikleme fiyatı kutusunun solundan Piyasa (mobilde P) seçeneğini seçin ve tetikleme fiyatınızı girin. Stop piyasa alış emirlerinde tetikleme fiyatı, emir defterindeki en iyi alış emrinden yüksek olmalıdır. Toplam kutusuna, harcamak istediğiniz tutarı girin. Dilerseniz %25, %50, %75 ve %100 butonları ile kullanılabilir bakiyenizin ilgili yüzdelik dilimi için stop piyasa alış emri verebilirsiniz.

Emrinizi onayladığınızda, emriniz kuyruğa iletilir ve piyasa fiyatı, tetikleme fiyatınıza ulaştığında, emir defterindeki en iyi satış emirleri ile eşleşerek alım işlemi tamamlanır.

Stop piyasa satış emri verebilmek için Gelişmiş Al-Sat ekranında Stop emir tipini seçin ve SAT sekmesine geçin. Tetikleme fiyatı kutusunun solundan Piyasa (P) seçeneğini seçin ve tetikleme fiyatınızı girin. Stop limit satış emirlerinde tetikleme fiyatı, emir defterindeki en iyi satış emrinden düşük olmalıdır. Miktar kutusuna satmak istediğiniz miktarı girin. Dilerseniz %25, %50, %75 ve %100 butonları ile kullanılabilir bakiyenizin ilgili yüzdelik dilimi için stop piyasa satış emri verebilirsiniz.

Emrinizi onayladığınızda, emriniz kuyruğa iletilir ve piyasa fiyatı, tetikleme fiyatınıza ulaştığında, emir defterindeki en iyi alış emirleri ile eşleşerek satış işlemi tamamlanır.

Stop Emrin Avantajları

Stop limit emirler, piyasayı takip edemediğiniz zamanlarda, ani fiyat dalgalanmalarına karşı zarar etmemenize veya zararı en aza indirmenize yardımcı olur. Alım satım stratejinize uygun olarak, stop piyasa veya stop limit emri kullanabilirsiniz.

Stop piyasa emirleri ise, piyasa fiyatı tetikleme fiyatına ulaştığında emrinizin tamamının gerçeklemesini sağlar. Bu sayede, işlemin kısmen gerçekleşmesi veya gerçekleşmemesi riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Stop Emrin Dezavantajları

Piyasa fiyatının hızlı değiştiği durumlarda, fiyat tetiklenme fiyatınıza ulaştıktan sonra stop limit alış fiyatınızın üstüne çıkabilir veya stop limit satış fiyatınızın altına inebilir. Bu durumda, emriniz gerçekleşmeyebilir veya kısmen gerçekleşebilir.

Stop piyasa emirlerinde ise yüksek fiyat hareketlerinde almayı hedeflediğinizden daha düşük miktarda alım gerçekleşebilir veya beklentinizin altındaki fiyatlardan satış gerçekleşebilir. Ancak, piyasa fiyatı tetikleme fiyatınızın %5’ten fazla altına iner veya üstüne çıkarsa, stop limit emriniz otomatik olarak iptal edilir ve daha fazla zarar etmeniz engellenir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors