Hayatınızın En Pahalı Kahvesini İçmek İster miydiniz?

Bitcoin ile kahvenizi ödemek… fantezi mi gelecek mi? Bitcoin, kullanıcıları için uzun vadede bir değer saklama aracı ve yeni finansal sistemin içinde var olmanın bir sembolü. Bazı ülkelerin yasal para birimi olarak kullanmaya başlaması, çeşitli alanlardaki hizmet sağlayıcıların ödeme yolu olarak kullanması ile Bitcoin bireylerin günlük aktivitelerinin daha büyük bir parçası olacak mı sorusunu sordurtuyor.

Bitcoin blokizinciri üzerinde transfer işlemleri kredi kartı satın alımından daha yavaş olsa da, bunu aşmak için protokoller geliştiriliyor. Fakat yine de eğer mümkün olsaydı hayatınızın en pahalı kahvesini içmek ister miydiniz?

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri’nin bu konuda verdiği bir örnek bulunuyor: “Yanınızda biraz altın ve nakit itibari para olduğunu varsayalım. Bir kafede kasiyer size kahvenizi hem altın hem de itibari para ile ödeyebileceğinizi söylüyor. Hiç kimse altınla ödeme yapmayı tercih etmez. Bu, tasarruf etmek ve birikimlerin değerini saklamak için daha uygun bir araçtır. Bu senaryoda altın, gelecekte değerini kaybetme olasılığı daha düşük olan güvenilir ve tutarlı bir varlık olan Bitcoin’i temsil eder.”

Litecoin yaratıcısı Charlie Lee’nin de konuyla ilgili bir sözü var:

“Bitcoin bir kahve satın almakla ilgili değil, yapamayacağınız işlemleri yapmakla ilgilidir.”

Bitcoin’in asıl sunduğu değer, dünyanın herhangi bir yerine istenildiği zaman anonim şekilde transfer yapmanızı sağlamasıdır. Bazı kahve mağazaları Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etse de onunla kahve satın almak büyük bir lüks olmaya devam ediyor.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors