BtcTurk’te Türk Lirası ile ilk Bitcoin Alım Satım İşlemi

Türkiye’de Türk Lirası ile ilk Bitcoin alım satım işlemi 1 Temmuz 2013’te BtcTurk’te gerçekleşti. O günden bugüne hem kriptopara ekosistemi hem de BtcTurk gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Türkiye’yi Bitcoin’le tanıştıran BtcTurk, Bitcoin’in 12 yıllık serüveninde 8. yaşını kutluyor.

Bundan 8 yıl önce gerçekleşen Türk Lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminde 0.13586066 Bitcoin, 183 TL fiyat ile el değiştirdi. Türkiye’de, Türk lirası ile ilk Bitcoin işlemini gerçekleştiren BtcTurk kurucusu Kerem Tibuk ve BtcTurk CTO’su Ozan Yurtseven, Türk kriptopara tarihinin en önemli adımlarından birini atmış oldular.

Bitcoin’in henüz çok tanınmadığı, sadece teknoloji tutkunları tarafından bilindiği, henüz yaygın olarak bir ödeme aracı olarak kullanılmadığı 2013’te Bitcoin alan kullanıcı sayısı bugüne kıyasla oldukça düşüktü. Ayrıca, Bitcoin transferlerini doğrulayacak donanımlar ile Bitcoin üretmek çok daha kolaydı. Fakat, bu cihazları işletmek için hem teknik bilgiye hem de güçlü bir elektrik altyapısına ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenle, Bitcoin’i satın almak, üretmekten çok daha kolay ve pratikti.

Bitcoin henüz dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaya başlamadan Bitcoin sahibi olmak bundan 8 sene önce çoğu kişinin aklına bile gelmemiş olabilir. Ancak BtcTurk’ün attığı bu adım sayesinde, bugün 3.6 milyondan fazla kullanıcı Bitcoin alıp satıyor. Üstelik, Türkiye’yi Bitcoin’le tanıştıran BtcTurk, Türkiye’nin küresel kriptopara piyasalarında öncü ülkeler arasında yer almasına da zemin hazırladı.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors