Synthetix (SNX) Nedir? Nasıl Çalışır?

Synthetix (SNX) kriptoparalara ve diğer dijital varlıklara blokzinciri üzerinde likidite sağlayan bir merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolüdür. Protokol Ethereum blokzincirinde çalışır ve kullanıcılara yüksek likiditeye sahip sentetik varlıklar (Synth’ler) sunar. Synth’ler, herhangi bir dayanak varlığın kendisini elde tutmak zorunda kalmadan, o varlıktan gelir elde etme imkanı sağlar. Platform, daha güçlü bir finansal sisteme erişim sunarak blokzinciri tabanlı olmayan varlıklarla, kriptopara ekosistemini genişletmeyi amaçlar.

Synthetix (SNX) Nasıl Çalışır?

Türev piyasaları için likidite sağlayıcı Synthetix protokolü, dayanak varlıklara sahip olmadan, ilgili varlıklar ile işlem yapılabilmesine olanak sağlar. Synth adı verilen ve dayanak varlığın eşdeğeri olan dijital varlıklar ile Ethereum platformunda, diğer blokzincirlerine ait kriptoparalar, dövizler, hisse senetleri ve emtialar takas edilebilir.

Synth’ler ile desteklenen varlıkların asıllarına sahip olma zorunluluğu olmadan, eşdeğerlerine sahip olabilirsiniz. Örneğin Ethereum blokzincirinde Bitcoin sahibi olmak isterseniz, platformu kullanarak Ethereum bakiyeniz ile sentetik Bitcoin (sBTC) alabilirsiniz. Platform aynı zamanda, sentetik varlıkların birbiriyle takasını, birbirleri arasında alım satım işlemlerini ve beta olarak vadeli işlemleri desteklemektedir.

Synthetix (SNX) sahipleri SNX bakiyelerini sentetik Dolar (sUSD) karşılığında kilitleyerek ek gelir elde edebilirler. Kilitlenen SNX karşılığında sUSD üretilir ve bu Synth platformda likidite sağlamak amacıyla kullanılır. Synthetix Exchange platformunda gerçekleşen takas işlemlerinin gelirleri, haftalık olarak SNX pay sahiplerine, payları oranında ödenir. Kullanıcılar ayrıca, Ethereum platformu için ikinci seviye ölçeklendirme çözümü Optimistic Ethereum üzerinde SNX kilitleyerek de pay geliri (stake) kazanabilir.

Platform üzerinde bir sentetik varlık (Synth) üretildiğinde SNX teminat olarak akıllı kontrata emanet edilir. Platform, üretilen sentetik varlıkların ve teminat varlıkların piyasa değerlerini uzman olarak adlandırılan protokoller ile takip eder. Böylece, üretilen Synth’lerin fiyatları, piyasa fiyatlarıyla eşdeğer olur.

Synthetix (SNX) Nasıl Saklanır?

SNX, Ethereum platformunda üretilmiş bir ERC-20 tabanlı dijital varlıktır. ERC-20 destekli Ethereum cüzdanlarını kullanarak SNX bakiyenizi yönetebilirsiniz. Web 3.0 destekli tarayıcılarda Metamask veya dahili ETH cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Masaüstü ve mobil Ethereum cüzdanları ya da dilerseniz Ethereum destekli donanım cüzdanlarınızda SNX saklayabilirsiniz.

Syntetix platformunda ek gelir etmeyi planlıyorsanız, Metamask ve benzeri tarayıcı tabanlı web 3.0 cüzdanlarını, Ledger, Trezor, Lettuce donanım cüzdanlarını, WalletConnect destekli mobil cüzdanları veya Coinbase Wallet, Fortis gibi çevrimiçi cüzdanları kullanmalısınız.

Synthetix (SNX) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile Synthetix (SNX) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Synthetix (SNX) alabilirsiniz.

Synthetix (SNX) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Synthetix (SNX)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Synthetix (SNX) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors