Stellar (XLM) Protocol 20 (Soroban) Güncellemesi Nedir?

Protocol 20 güncellemesi, Stellar blokzincir ağına çeşitli güncellemeler getirmektedir. Bu güncellemelerden en önemlisi Soroban akıllı kontratlarıdır. Soroban akıllı kontratları sayesinde, Stellar ağının merkeziyetsiz uygulamalarla (Dapp) zenginleşmesi ve büyümesi hedeflenmektedir.

Protocol 20 – Soroban Güncellemesi Ne Zaman Entegre Edildi?

Stellar ağında, güncellemenin entegre edilip edilmeyeceğine karar vermek için 20 Şubat 2024 tarihinde oylama yapıldı. Oylama sonucunda Protocol 20 Güncellemesi ve Soroban akıllı kontratlarının ağa entegrasyonu başladı.

Entegrasyon Süreci Nasıl Olacak?

Protocol 20 güncellemesinin entegrasyonunun 3 ayrı aşamada tamamlanması planlanmaktadır.

Birinci aşama, oylamanın pozitif sonuçlanması halinde başlayacak. Entegrasyon ile gelen güncellemeler, bu aşamada kullanılabilir olmayacak. Entegrasyonun, ağda herhangi öngörülemeyen bir probleme yol açıp açmadığı ve blokzincirin stabil halde olup olmadığı izlenecek.

Birinci aşamanın tamamlanmasının ardından, ikinci aşamada güncellemeyle gelen yenilikler kısmi olarak geliştiricilerin kullanımına açılacak. Kullanım serbestliği kademeli olarak arttırılacak. Böylelikle güncellemelerin ağda yarattığı etkileri görmek için bir stres testi gerçekleştirilmiş olacak.

Stres testinin başarılı geçmesi halinde, üçüncü aşama başlayacak ve tüm güncellemeler tamamen aktif hale gelerek kullanımı serbestleştirilecek. Geliştiricilerin ve kullanıcıların Stellar Soroban akıllı kontratları ve diğer güncellemelerle etkileşime geçmesinin önünde herhangi bir engel kalmayacak.

Soroban Akıllı Kontratları Nedir?

Soroban, Stellar geliştiricilerinin iki yıldan uzun bir süredir üzerinde çalıştığı bir akıllı kontrat altyapısıdır. Doğrudan Stellar (XLM) blokzinciri ağına entegre edilmesi ve ağdaki mevcut özelliklerle entegre şekilde çalışması planlanmaktadır.

Stellar Soroban Akıllı Kontratları Neden Önemli?

Stellar blokzinciri, bağımsız bir Katman 1 blokzinciridir. Kurulduğu günden bu yana blokzinciri üzerinden sağlanan ödeme yöntemleri üzerine strateji geliştiren ve ürün çıkartan Stellar blokzinciri, Soroban akıllı kontratlarıyla stratejisini genişletmeyi amaçlıyor.

Soroban akıllı kontratlarının Stellar blokzincirinde merkeziyetsiz finans uygulamalarını geliştirmek için gerekli altyapıyı sağlayacağı öngörülüyor. Bugüne kadar kurulan ödeme sistemleri altyapısıyla merkeziyetsiz uygulamaların birleşerek daha kompleks servislerin sunulmasına olanak sağlanacağı iddia edilmektedir.

Stellar (XLM) hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Stellar Lumens (XLM) Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

BtcTurk | Kripto üzerinden Türk Lirası ve Tether ile kolayca XLM alıp satabilirsiniz

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors