Starknet (STRK) Nedir? Nasıl Çalışır?

Starknet (STRK), Ethereum blokzincirine bağlı çalışan merkeziyetsiz ve bağımsız bir Katman 2 (Layer 2) blokzinciridir. Starknet, katman 2 blokzincirlerinin ölçeklenebilirliğini arttırmak ve sıfır bilgi ispatı (zero-knowledge proof) üzerinden işlemlerin mahremiyetini korumayı hedeflemektedir. Bu yazıda Starknet (STRK) nedir, Starknet (STRK) nasıl çalışır, Starknet (STRK) nasıl alınır ve STRK/TRY ve STRK/USDT işlem çiftlerinde nasıl işlem yapılır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Starknet (STRK) Nedir? Nasıl Çalışır?

Starknet (STRK), sıfır bilgi ispatı teknolojisine dayalı olarak, katman 2 blokzincirlerinin ölçeklenebilirliği için çalışır. Ethereum blokzincirine bağlı olarak çalışan Starknet, merkeziyetsiz bir blokzinciridir. Geliştiriciler, Starknet üzerinde akıllı kontratları kullanarak kendi uygulamalarını geliştirebilmektedirler.

Starknet, diğer katman 2 blokzincirlerinden farklıdır. Blokzinciri üzerindeki işlemler zincir dışında (off-chain) işlenir, ardından bu işlemler birleştirilerek onay için Ethereum ağına eklenir. Starknet bu sayede binlerce işlemi ucuz ve hızlı şekilde işleyebilmektedir. Verilerin zincir dışındaki güvenliğinin sağlanması ve herhangi bir değişimin yapılmadığından emin olmak için Starknet’in kendi ürünü olan STARK (Scalable Transparent Argument of Knowledge) isimli kriptografik bir şifreleme kullanılır. STARK, özellikle ileride kuantum işlemcilerin oluşturabileceği tehditlerin de engellenebilmesi için kuantum seviyesinde dirençli kriptografik şifrelemeler üretme iddiası taşır.

Starknet (STRK), StarkWare tarafından geliştirilmiştir.

STRK token, Starknet blokzincirinin yerel token’ıdır. Starknet üzerindeki işlem ücretleri, ETH ve STRK ile ödenebilir. STRK aynı zamanda bir yönetişim token’ıdır. STRK sahipleri, Starknet ile ilgili alınacak kararlarda oy kullanabilirler. Starknet üzerinde Hisse Kanıtı (Proof of Stake) konsensüs mekanizması mevcuttur. STRK token stake edilerek Starknet ağının güvenliğine katkıda bulunabilir ve STRK üzerinden pasif gelir elde edilebilir.

STRK token’ın toplam arzı 10.000.000.000 adet ile sınırlandırılmıştır.

Starknet (STRK) web sitesine https://www.starknet.io/en bağlantısından ulaşabilirsiniz.

STRK hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Starknet (STRK) Nasıl Saklanır?

STRK, Starknet blokzinciri üzerinde çalışmaktadır. Starknet blokzincirini destekleyen tarayıcı, masaüstü, mobil ve donanım cüzdanları ile STRK bakiyelerinizi yönetebilirsiniz.

Starknet (STRK) Nasıl Alıp Satılır?

Türk lirası ve Tether ile Starknet (STRK) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk | Kripto’ya üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk lirası göndererek STRK (STRK) alabilirsiniz.

Kullanıcılarımızın risk yönetim ilkeleri kapsamında gerekli inceleme ve araştırmayı gerçekleştirerek, kendi risk-getiri seviyelerine uygun şekilde işlem yapmalarını hatırlatırız.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors