Solana (SOL) Nedir? Nasıl Çalışır?

Fikir ve ilk çalışmaları Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald tarafından 2017’de başlayan Solana protokolü ve SOL jetonu, merkezi Cenevre / İsviçre’de olan Solana Vakfı tarafından da Mart 2020’de resmi olarak sunulmuştur.

Solana (SOL) merkezi olmayan uygulamalar (dApp) geliştirmek için hızlı, güvenli, sansüre karşı korumalı bir blokzinciri projesi olarak oluşturulmuştur. Yüksek ölçeklenebilirlik ve düşük transfer süreleri ile özellikle bankacılık ve finans sektörünün blokzinciri adaptasyonunu hızlandırmak için geliştirilmiştir.

Solana (SOL) Nasıl Çalışır?

Solana protokolünün iddialı olduğu yenilik hızlı işlemler ve yüksek hacme odaklanan bir blokzinciri ağı olmasıdır. Bu yüksek ölçeklenebilirliği sağlayan Geçmiş Kanıtı (Proof of History – PoH) metodu projenin geliştiricilerinden Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilmiştir ve işlem hızını artırmak için özel bir işlem sıralama yöntemi kullanır.

Solana blokzincirinde işlemler SHA256 hash fonksiyonu ile sağlanır. PoH metodu ve Solana protokolüne özgü diğer özellikler sayesinde, Bitcoin’in yaklaşık 10 dakikalık ve Ethereum’un 15 saniyelik blok sürelerine kıyasla 400 ms’ye kadar düşen blok süreleri ile saniyede 50,000 işlem (TPS – Transactions per second) sağlamaktadır.

Solana (SOL) Nasıl Saklanır?

SOL, Solana blokzinciri üzerinde SPL protokolünü kullanan ağın yerel jetonudur. Kullanıcılar ağ içinde işlem ücretlerini ödemek için SOL kullanırlar. Solana blokzinciri üzerinde geliştirilen merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler de yine SOL’un kullanıldığı diğer bir ortamdır.

Kullanıcılar SOL jetonlarını SPL protokolü desteği sunan bir soğuk ya da sıcak cüzdanda saklayabilirler.

İlginizi çekebilir: Bitcoin ve Diğer Kriptoparalar İçin Saklama Alternatifleri: Soğuk ve Sıcak Cüzdan Nedir?

Solana (SOL) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Solana (SOL) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Solana (SOL) alabilirsiniz.

Solana (SOL) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Solana (SOL)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Solana (SOL) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors