Bitcoin ve Diğer Kriptoparalar İçin Saklama Alternatifleri: Soğuk ve Sıcak Cüzdan Nedir?

BtcTurk ve BtcTurk | Kripto’da Bitcoin ve diğer kriptoparalarınız güvende. Eğer kripto varlıklarınızı çekmecede, dolapta, yastık altında tutmak, ceketinizi alıp kapıdan çıkarken cebinizde, çantanızda taşımak istiyorsanız da bunun için bir sıcak bir de soğuk saklama alternatifiniz var.

Bitcoin ve diğer kriptoparalar, basılı paralar gibi fiziksel olarak var olmadıkları için cebimize, cüzdanımıza koyamıyoruz ve aslında pratikte saklamıyoruz da. Kriptoparalar kendi blokzincirlerinde saklanıyor. Biz, sadece hangi varlıklara sahip olduğumuzu gösteren, kriptopara adreslerimizi yönetmemizi sağlayan ve işlemleri dijital olarak imzalamak için kullanılan özel anahtarlarımızı saklıyoruz.

Yani “Eğer Anahtarın Yoksa Kriptoparan da Yok!”

Sıcak Cüzdanlar

Mobil uygulama, web ve masaüstü cüzdanlar internet bağlantıları olması nedeniyle sıcak cüzdan diye sınıflanırlar.

Mobil uygulama cüzdanları akıllı telefonlarınızda bir uygulama olarak çalışan, servis sağlayıcıları aracılığıyla ilgili ağlara erişim sağladığınız ve Bitcoin ve diğer kriptoparalara sahipliğinizi gösteren anahtarları sakladığınız sıcak cüzdanlardır.

Mobil uygulamalar sayesinde, internete erişebildiğiniz her yerde kriptopara ile ödeme yapabilirsiniz. Mobil cüzdanlar Bitcoin ve diğer kriptoparaları yönetmek için pratik bir çözüm sunar. Ancak diğer yandan akıllı telefonunuzun kaybolması, çalınması veya siber saldırganlar tarafından ele geçirilmesi durumunda cüzdanınızdaki tüm kripto varlığınızı kaybetme riski olduğunu unutmamak gerekir.

Web cüzdanları Bitcoin ve diğer kriptoparalara web tarayıcıları ile erişmenize imkan veren 7/24 çevrimiçi cüzdanlardır. Bu nedenle çevrimiçi (online) cüzdan olarak da adlandırılırlar. Kriptoparalarınızı yönetmenizi sağlayan özel anahtarlarınızı özel güvenlikli sunucularında saklarlar. Web cüzdanları, her yerden cüzdanınıza erişmek için avantajlı görünse de, özel anahtarınızın çevrimiçi sunucularda saklanması güvenlik riski barındırmaktadır.  

Bitcoin ve kriptoparalarınıza ait özel anahtarları kendi bilgisayarınızda saklamak isterseniz masaüstü cüzdan yazılımlarını bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Bilgisayarınız internete bağlı olmadığı sürece mobil uygulama ve web cüzdanlarının barındırdığı çevrimiçi tehlikelerden uzaktırlar. Özellikle blokzincirinin tamamını bilgisayarınızda saklayabildiğiniz cüzdanlar, kriptopara varlıklarınızın tüm kontrolünün sizde olması avantajını sunar. Ancak, hem blokzincirinin tamamını indirmek daha uzun zaman alacaktır hem de cüzdanı kullanmak istediğiniz her seferinde, blokzincirinin güncel bloklarını indirmeniz gerekecektir. Alternatif olarak, üçüncü parti servisler tarafından sunulan masaüstü cüzdanları tercih edebilir, blokzincirinin tamamını indirmeye gerek kalmadan, özel anahtarınızla işlem yapabilirsiniz.

Soğuk Cüzdanlar

Soğuk cüzdanlar, Bitcoin ve diğer kriptoparalarınıza yastık altında sakladığınız çeyrek altın muamelesi yapabileceğiniz internet bağlantısı olmayan fiziksel cüzdanlardır. Eğer orta ve uzun vade yatırımcıysanız veya bir Hodler’sanız soğuk cüzdanlar sizin için daha uygun ve daha güvenli bir alternatif olabilir.

Soğuk cüzdanların en güvenli ve yaygın kullanılanları donanım cüzdanlarıdır. Kriptopara varlıklarınızı yönetmenizi sağlayan özel anahtarlarınızı, internete erişimi olmayan şifreli çiplerde saklayan soğuk cüzdanlar ihtiyaç halinde bilgisayarınıza ya da telefonunuza bağlayabileceğiniz kolay taşınabilir fiziksel cihazlardır. Üzerindeki 2 buton aracılığıyla PIN kodunuzu girebilir, transfer işlemlerini yalnızca PIN kodunuzu girdikten ve cihazın ekranında görerek onaylayabilirsiniz. PIN kodunuzu unutursanız, cihazınızı sıfırlamanız için kurulum yaparken kullandığınız 24 kelimelik anahtar kelime grubunu (tohum) kullanabilirsiniz. Siz de Twitter’da retweet edilerek konuşulan o kişilerden olmamak ve en önemlisi kripto varlıklarınızı kaybetmemek için donanım cüzdanınızın anahtar kelimelerini kaybetmeyin.  

Bir diğer soğuk cüzdan çeşidi ise kağıt cüzdanlardır. Özel anahtarlarımızı dijital olarak bir yerde saklamak yerine bir kağıda aktardığımız kağıt cüzdanlar Bitcoin ve kriptopara işlemlerinizi yapacağınız özel anahtarların yazılı olduğu cüzdan çeşididir. Özel anahtarınızı kağıda yazarak saklayabileceğiniz gibi kare kod formatında ve solmaya, suya, yıpranmaya karşı dayanıklı malzemelere baskılar alarak da kağıt cüzdan oluşturabilirsiniz.

Bitcoin ve Diğer Kriptoparalarımı Alım Satım Platformunda mı Tutmalıyım Donanım Cüzdanında mı Saklamalıyım?

Bitcoin’in çıkış noktasını oluşturan düşünceyi hemen hatırlayalım: bir merkeze bağlı olmayan, güvenli, anonim, eşten eşe elektronik nakit sistemi. Satoshi Nakamoto’nun 31 Ekim 2008’de yayınladığı Bitcoin teknik dokümanında ortaya koyduğu bu değerler bütünü hala geçerli, yeni bir ödeme sistemini hayata geçirirken aynı zamanda yeni bir finansal sistemin de doğmasını sağladığını vurgulayalım.

Bitcoin’i bir kriptopara alım satım platformu aracılığıyla satın alıyorsanız, problem yaşamanız durumunda işlem yaptığınız platform ile iletişime geçmelisiniz. Bitcoin ekosistemi, kullanıcıların kimseye güvenmeye gerek kalmadan, kendi kendilerine varlıklarını saklayabilmesine ve doğrudan kullanıcılar arasında transfer edebilmesine olanak sağlar. Bitcoin sahibiyseniz bir başkasına güvenmeniz gerekmiyor. Ancak Bitcoin alım satım işlemlerinizi merkezi bir platform aracılığıyla gerçekleştiriyorsanız, işlem yaptığınız platforma güvenmek durumundasınız.

BtcTurk, 2013 yılından beri kullanıcılarına hizmet veren, ödenmiş sermayesi 19 milyon TL olan bir Bitcoin ve kriptopara alım satım platformudur. Dünyanın 7 kıtasından toplamda 2 milyona yaklaşan kullanıcısıyla 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Alım satım işlemi yapmak için elbette BtcTurk gibi güvenilir ve profesyonel platformlar çok iyi birer çözüm.

Öte yandan Bitcoin ve diğer kriptoparalarımızı merkezi bir kurum veya kuruluşa bağlı kalmadan, soğuk cüzdanda tutmak, hem tüm sorumluluğun kendimizde olduğu hem de tam anlamıyla bizi merkeziyetsiz yapan bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin ve diğer kriptoparalarınızı alım satım işlemi yaptığınız platformda veya cüzdanda tutmak sizin yatırım stratejinize, ilginize, becerinize ve risk yönetiminize bağlı olarak değişir.

Eğer uzun vadede Bitcoin’lerine hiç dokunmayacak bir yatırımcı yani Hodler iseniz size uygun olan bir cüzdan tipi seçerek Bitcoin veya diğer kriptoparalarınızı saklayabilirsiniz.

Eğer kısa ve orta vade yatırımcıysanız, erişim ve işlem yapma kolaylığınıza göre yine bu kararı verebilirsiniz. Bitcoin veya diğer kriptoparalarınızı aniden yatırmanız, çekmeniz, almanız, satmanız gerektiğinde soğuk cüzdanınız, işlem yapacağınız akıllı telefon veya bilgisayarınız yanınızdaysa istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Diğer bir seçenek de tüm yumurtaları bir sepete doldurmamak olabilir. Yani, tüm kriptopara varlığınızı tek bir cüzdanda veya alım satım platformunda saklamak yerine birden fazla cüzdan kullanabilirsiniz. Örneğin, günlük ödemeler veya alım satımlar için kriptopara alım satım platformunuzda veya mobil cüzdanınızda düşük miktarları saklayabilir, birikimlerinizi soğuk cüzdanlarda, mümkünse donanım cüzdanlarında saklayabilirsiniz.

Sıcak ya da soğuk, çevrimiçi veya çevrimdışı, her cüzdanın kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Dezavantajları öğrenince moraliniz bozulmasın ancak kullanacağınız cüzdanın eksilerini bilmeniz, güvenliğiniz için büyük önem taşıyor.

Masaüstü cüzdan kullanmak istiyorsanız, bilgisayarınızın güvenli olduğundan emin olun. Mutlaka bir güvenlik yazılımı kullanın ve yazılımın güncel olmasına özen gösterin. Bir uygulama indirmeniz gerekiyorsa, uygulamayı gerçekten o uygulamayı yayınlayan yazılımcının internet sitesinden indirdiğinizden emin olun. Güncelleme veya yeni sürümler için e-posta bildirimleri alıyorsanız, gelen e-postada yer alan bağlantılara tıklamak yerine üreticinizin internet sitesinden veya mevcut uygulama içinden güncellemeleri kontrol edin. Son olarak korsan yazılımlardan uzak durun.

Tehlikelerin en büyüğü siber saldırganlar. Korsan yazılımlar, dijital ortamdaki özel anahtarlarınıza erişme olasılığına sahiptirler. Bilgisayarınıza farkında olmadan yükleyeceğiniz bir uygulama, denediğiniz bir program hatta arkadaşınızdan gelen bir fotoğraf bile sizi yazılım korsanlarının tuzağına düşürebilir.  Örneğin sosyal mühendislik ile size sıcak veya soğuk cüzdan sağlayıcısından geldiğini düşündüğünüz bir e-posta göndererek, bilgilerinizi çalmak için girişimde bulunabilirler. Siz, yazılımı güncellediğinizi zannederken, kendi elinizle, korsan yazılımı yükleyerek, cüzdanınızı siber saldırganlara teslim edebilirsiniz.   Truva atı olarak adlandırılan korsan yazılımlar ile bilgisayarınızdaki tüm dosyaları şifreleyebilir ve şifreyi çözmek sizden para talep edebilirler. Siz Bitcoin’lerinizi ve bilgisayarınızdaki diğer dosyaları kurtarmak için tahmin edeceğinizden fazla Bitcoin ödemek zorunda kalabilirsiniz.  

Mobil uygulama cüzdanınızın olduğu akıllı telefonunuzu kaybedebilir, çaldırabilir veya bilgilerinize erişemeyecek şekilde bozabilirsiniz. Üstelik, sıkı durun, mobil cüzdanınız hem 7/24 internete bağlı hem de arka plandı hangi verilerin taşındığını takip etmek, bilgisayarlara göre çok daha zor. Dolayısıyla, akıllı telefonların ve mobil cüzdanların tehlikelere daha açık olduğunu unutmamak gerekir. Yazılım korsanları mobil cüzdan yüklü akıllı telefonunuza erişim sağlarsa sadece arkadaşlarınızla çektiğiniz selfie’leri veya e-postalarınızı kaybettiğinize üzülmeyebilirsiniz.  

Ne yazık ki soğuk cüzdanlar da %100 güvenli değiller. Taşınabilir cihazları kaybetmek, cebinde cüzdanınızı unuttuğunuz pantolonunuzu yıkamak veya cihazın PIN kodunu unutmak mümkün. Bir de 24 kelimelik anahtar kelime grubunu güvenle yedeklemediyseniz veya daha da kötüsü, kelimelerden biri veya birkaçını yanlış kaydettiyseniz, o zaman kriptopara varlıklarınıza erişimi tamamen kaybedebilirsiniz.  

Kendi kendinizin bankası olmak, size finansal özgürlük sunar. Ancak bu özgürlüğün de bir bedeli olduğunu, varlıklarınızdan ve dijital cüzdanlarınızın güvenliğinden sadece sizin sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors