Render Token (RNDR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Render Token (RNDR), grafik işlemci birimi yani GPU (Graphics Processing Unit) hesaplama gücüne ihtiyaç duyan sanatçılar, film, TV, hareket tasarımı ve mimari görselleştirme işleri yapan stüdyoları, GPU kapasitelerini kiralamak isteyenlerle buluşturmayı hedeflediğini belirten bir proje ve projenin yerel jetonudur. Bu yazıda Render Token (RNDR) nedir, Render Token (RNDR) nasıl çalışır, Render Token (RNDR) nasıl alınır ve RNDR/TRY ve RNDR/USDT işlem çiftlerinde nasıl işlem yapılır sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Render Token (RNDR) Nedir?

Render Token (RNDR), Ethereum blokzinciri üzerinde oluşturulmuş, dağıtık bir GPU oluşturma ağıdır. GPU yani grafik işlem birimi gücüne ihtiyaç duyanlar ile yüksek grafik işlem gücüne sahip olanları buluşturmayı amaçladığını belirten bir projedir. Özellikle bu ihtiyaca sahip olanlar tarafında sanatçılar ve tasarım stüdyoları örnek verilirken, yüksek grafik işlem birimi gücüne sahip taraf içinse madencilik faaliyetinde bulunan kişi ve şirketler örnek olarak belirtilmiştir.

Render Token (RNDR), 2016 yılında OTOY şirketinin CEO’su Jules Urbach tarafından tasarlanıp geliştirilmiş ve 2017’de piyasaya çıkartılmıştır. Halen kurucu şirket OTOY tarafından desteklenen Render Token (RNDR), Los Angeles merkezlidir. Danışma kurulunda ise Ari Emanuel, J.J. Abrams ve Brendan Eich gibi yazılım, kriptopara ve film yapım alanlarından endüstri liderleri bulunmaktadır.

RNDR, ERC-20 standardına sahip bir fayda jetonudur (Utility Token). Ağa dahil olup yüksek GPU gücünden faydalanmak isteyen sanatçılar ve yapım, tasarım stüdyoları ile ağın düğüm operatörleri denilen GPU sağlayıcıları arasındaki alışverişte kullanılır.

Render Token (RNDR) Nasıl Çalışır?

Projenin teknik dokümanlarında, Render Token (RNDR)’in merkezi olmayan ağının, herhangi bir projenin ihtiyaçlarına göre ölçeklenebilen otomatik bir iş atama sistemine dayandığı belirtilmiştir. Render’ın savunduğu önerileriden biri dijital sanatçıların, tasarımcıların ve yapımcıların çok yüksek maliyetli GPU veri merkezi kurmaya ve onları belirli aralıklarda güncellemeye bütçe ayıramamalarıdır. Bu sayede gereksinimlerini Render ağı ile karşılayabilecekleri belirtilmiştir.

Render Token (RNDR)’in ağı Proof of Render (PoR) mekanizması kullanmaktadır. Render ağı, Ethereum blokzinciri ve OTOY şirketi tarafından geliştirilen bir işleme uygulaması olan OctaneRender üzerinde kurulmuştur. Projenin içinde süren tüm hizmet ve işlemlerin veri doğrulama ve ödeme süreçleri ise projenin yerel jetonu RNDR ile gerçekleştirilir.

Render, kullanıcıların itibar puanları ve çok katmanlı bir fiyatlandırma yaratan bir protokole dayanır. Müşteriler yani yüksek GPU kullanarak hizmet olacak olan oluşturucular bu katmanlar arasında seçim yapabilirler: Katman 1 (Güvenilir Ortaklar), Katman 2 (Öncelik) ve Katman 3 (Ekonomi).

Katman 1 hizmetleri genellikle daha yüksek bir ücret talep eden daha saygın GPU oluşturma hizmeti sağlayıcılarından (Düğüm Operatörleri) oluşur. Hizmet alanlar, herhangi bir zamanda kaç tane eşzamanlı düğüme erişebileceklerini belirleyen Düğüm Operatörü geri bildirimine dayalı bir itibar puanı alırlar. Bu da onların istediği işlerin ne kadar zamanda tamamlanabileceğini etkileyen bir puandır.

Ödeme sürecinde bir görüntü işleme işi sırasında tüm ödemeler kilitli emanet ortamda tutulur ve RNDR jetonları, hizmet almak isteyen iş oluşturucular işin belirli bir yüzdesinin tamamlandığını manuel olarak doğruladıktan sonra Düğüm Operatörleri için serbest bırakılır.

Render Token (RNDR) Nasıl Saklanır?

Render ağının yerel jetonu olan RNDR, Ethereum blokzinciri üzerinde oluşturulmuştur. ERC-20 tabanlı RNDR varlıklarınızı BtcTurk | Kripto hesabınızın yanı sıra ERC-20 tabanlı Ethereum varlıklarını destekleyen masaüstü, mobil ve donanım cüzdanlarında saklayıp yönetebilirsiniz.

Render Token (RNDR) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası ve Tether ile Render Token (RNDR) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk lirası göndererek Render Token (RNDR) alabilirsiniz.

Render Token (RNDR) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: 10 Soruda Render Token (RNDR)

BtcTurk YouTube kanalında yayınlanan, BtcTurk İş Geliştirme Direktörü Salim Karaman’ın sunduğu 10 Soruda Kriptoparalar adlı programın Render Token (RNDR) bölümünü izleyebilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors