Utility Token Nedir?

Utility token, Türkçe’de fayda jetonu anlamına gelmektedir. Utility token, kullanıcılara fayda olarak sunulan bir hizmete erişmek için belge niteliğinde olan jetonlardır. Bu jetonlara sahip olan kullanıcılar, kendilerine özel olarak sunulan hizmetlere erişebilmektedir. Bu yazıda utility token nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Utility Token Nedir?

Utility token; proje geliştiricilerinin, projelerini finanse edebilmesine ve projelerini geliştirmeleri için kaynak oluşturmasına katkı sağlar. Kullanıcılar fayda jetonları aracılığıyla, proje geliştiricilerinin sunduğu hizmetlere erişebilmektedir. Kullanıcıların para ile sahip olamayacağı faydalar sunmak amaçlanır. Yatırımcıların sahip oldukları jetonlara karşı bağlılığını artırmak hedeflenir. Yatırımcılar için bir nevi sadakat programı oluşturmaya çalışılır. Utility token sahipleri, proje sahipleri tarafından sadece kendilerine özel olarak sunulan bu hizmetlere erişme ayrıcalığına sahiplerdir. Utility token’ler genellikle ICO olarak satışa sunulmaktadır.

ICO hakkında daha detaylı bilgilere ICO (Initial Coin Offering) Nedir? yazısından ulaşabilirsiniz.

Utility Token’lere Neden İhtiyaç Duyulur?

Utility token’ler, proje sahiplerinin projelerini finanse edebilmesi için ihtiyaç duyduğu jetonlardır. Proje sahipleri, projelerini geliştirmeleri için fayda jetonları aracılığıyla projelerine kaynak oluşturmaktadır. Utility token’ler projelerin finansal gelişimine katkıda bulunmaktadır. Kullanıcılar ise sahip oldukları fayda jetonları ile projenin ilerleyen zamanlarında oluşabilecek hizmetlerden yararlanma fırsatını yakalarlar. Belirli ürünlere ve hizmetlere erişme şansı elde ederler.

Utility Token Nasıl Çalışır?

Utility token’lerin kendi blokzincirleri bulunmamaktadır. Var olan blokzincirleri üzerinde oluşturulurlar. Fayda jetonları, genellikle ICO olarak satışa sunulurlar. Kullanıcılar ICO ile düşük fiyattan bu jetonlara sahip olabilirler. Proje sahipleri, gerçekleştirilen ICO’lar ile projelerinin geleceği için kaynak oluştururlar. Utility token yatırımcıları, proje sahiplerinin özel olarak sunduğu hizmetlere erişme ayrıcalığına ulaşırlar.

Utility Token ve Security Token Farkı

Security token’ler ile utility token’ler farklı amaçlara ve değerlere sahiplerdir. Utility token’ler ile bir projenin hizmetine erişim sağlanır. Fayda jetonları yatırım amacıyla üretilmemiştir. Kullanıcılar için bir sadakat programı oluşmasına yardımcı olmaktadır. Security token’ler ise gerçek varlıklar ile desteklenmektedir. Menkul kıymet yasalarına tabidir. Security token’lerinin değeri, bağlı oldukları şirketlerin değerlerine endekslidir.

Security token hakkında daha detaylı bilgilere Security Token Nedir? içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors