Polygon (MATIC) Etrog Güncellemesi Nedir?

Polygon Etrog güncellemesi, Polygon blokzincirinin süregelen sıfır bilgi ispatı (ZKP) üzerine gerçekleştirdiği çeşitli ek güncellemeleri ifade eder. Güncellemeyle birlikte Polygon blokzincirinin bağlı olduğu ana ağ olan Ethereum blokzinciriyle arasındaki uyumun arttırılması hedeflenmektedir. Böylelikle, Polygon blokzinciri üzerinde uygulama geliştirenlerin ve nihayetinde kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek amaçlanmıştır.

Sıfır Bilgi İspatlı(ZKP) Blokzincirlerin Kategorilenmesi

Etrog güncellemesinin içeriğine geçmeden önce, Vitalik Buterin’in sıfır bilgi ispatı sunan blokzincirleri kategorilere ayırmak için kullandığı Tip(Type) 1-2-2.5-3-4 sınıflarının ne anlama geldiğine göz atalım.

Tip kategorilendirmeleri, Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin tarafından yayınlanan bir yazıda yapılmış ve genel kabul gördüğü için projeler tarafından kullanılmıştır. Kategorizasyon, genel olarak sıfır bilgi ispatı sunan ağların, ana Ethereum ağıyla aralarındaki blok finalizasyonunu simgelemektedir. Tip 1 en uzun süreli finalizasyonu temsil ederken, Tip 4 en hızlı finalizasyonu ifade eder. Ancak her kategorinin kendisine ait avantajları ve dezavantajları vardır. Bu nedenle Tip 1 en kötü, Tip 4 en iyi gibi bir sıralama yapmak doğru değildir.

Etrog Güncellemesinin İçeriği Nedir?

Etrog güncellemesi sonrasında, Polygon blokzinciri, Tip 2 (Type 2) kategorisine geçiş sağlamış olacak.

Tip 2 kategorisi, Ethereum blokzincirindeki kodların hiçbir değişiklik yapılmadan doğrudan Polygon blokzincirinde çalışabilir hale gelmesi anlamına geliyor. Yani blokzincir geliştiricileri, Ethereum blokzincirindeki kodları basitçe kopyala-yapıştır yöntemiyle Polygon blokzincirinde çalıştırabilecekler. Geliştiricilere sağlanan bu kolaylık sayesinde, Polygon blokzincirindeki üretkenliğin artması ve sonuç olarak kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi hedefleniyor.

Polygon blokzinciri gibi Katman 2 (Layer 2) blokzincirleri, kendi işlemlerini sıkıştırarak bir blok içerisine koyup, bu bloğu temsil eden kriptografik kanıtı(Proof) Ethereum ağına normal bir işlem gibi işlerler. Bu sayede Katman 2 güvenliği, Ethereum blokzincirinin güvenliğine bağlı hale gelir.

Etrog güncellemesi sonrasında, sıkıştırılmış tek bir bloğun Ethereum blokzincirine gönderilmesi yerine, birden fazla bloğu sıkıştırarak Ethereum ağına tek bir işlem olarak göndermek mümkün olacak. Böylelikle daha büyük çapta işlem kümelerinin onaylanması ve Polygon blokzincirinin ölçeklenebilirliğinde artış gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Polygon Etrog Güncellemesi Ne Zaman?

Cardona Testnet blokzincirinde test aşamalarından geçen Etrog güncellemesi, 6 Ocak 2024 tarihinde Polygon blokzincirine entegre edilmiştir.

Kullanıcılar Ne Yapmalı?

Polygon Etrog Güncellemesi’nin, yumuşak çatallanma(soft fork) yöntemiyle Polygon blokzincirine entegre edilmiştir.  Bu nedenle kullanıcıların herhangi bir aksiyon almasına gerek yoktur.

MATIC Nasıl Alınıp Satılır?

BtcTurk | Kripto’ya üye olarak Türk Lirası ve Tether ile kolayca MATIC alıp satabilirsiniz. BtcTurk | Kripto’ya üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 Türk lirası göndererek MATIC alabilirsiniz.

Polygon (MATIC) hakkında detaylı bilgi için Polygon (MATIC) Nedir? Nasıl Çalışır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors