Polygon (MATIC) Nedir? Nasıl Çalışır?

Polygon (eski adı Matic) Ethereum blokzincirinde ölçeklenebilirlik ve altyapı geliştirme imkanı sunan ilk projelerden biridir. Platformun, çeşitli uygulamalar oluşturulmasına imkan veren modüler ve esnek ana bileşeni Polygon SDK ile geliştiriciler ihtiyaç duydukları paralel zincir, blokzinciri gibi farklı altyapılara kolayca sahip olabilir. Polygon, Binance ve Coinbase tarafından desteklenen bir seviye 2 blokzinciri çözümüdür.

​Polygon (MATIC) Nasıl Çalışır?

Polygon’un ana bileşeni olarak modüler ve esnek iskelet sunan Polygon Yazılım Geliştirme Kiti (Plygon SDK), 2. Seviye ve paralel blokzincirleri oluşturma ve bu zincirlere bağlantı çözümü sunar.

Ethereum ağından bağımsız olarak çalışan, kendi kuralları ve onay mekanizmaları olan paralel zincirler (yanzincir / sidechain) yazılımcılara daha fazla esneklik sunarlar. Ancak merkeziyetsizlik ve güvenlik açısından Ethereum blokzinciri kadar avantajlı değillerdir. 2. Seviye blokzincirleri ise, Ethereum blokzincirine ve platformun onay mekanizmasına bağlı olarak çalışır ve daha yüksek ölçeklenebilirlik sunar.

Polygon Yazılım Geliştirme Kiti, sunuduğu temel çözümlerin haricinde, yazılım geliştiricilere zincirlerlarası mesajlaşma protokolleri, veri servisleri, paylaşımlı güvenlik servisleri, harici blokzincirlerine bağlantı seçenekleri, uygulamalara özel modüller, büyük ölçekli firmalara özgü modüller ve çözümler sunabilmektedir.

Polygon, Ethereum blokzincirini Blokzincirlerinin İnterneti olarak da bilinen deneyimli bir çoklu zincir sistemine dönüştürür. Ethereum altyapısını kullandığı için platformun avantajlarından faydalanır. Güvenliği test edilmiş, programlanabilir bir blokzinciri olan Ethereum sayesinde, kendi blokzincirini kullanan projelere kıyasla daha güvenli olduğu söylenebilir. Polygon yazılım geliştiricilere tamamen açık ve güçlü bir altyapı sağlar.

​Polygon (MATIC) Nasıl Saklanır?

ERC20 tabanlı Polygon (MATIC), ERC20 varlıklarını destekleyen Ethereum cüzdanlarında saklanabilir. BtcTurk | Kripto hesabınıza MATIC yatırma ve hesabınızdan MATIC çekme işlemlerinizde ERC-20 destekleyen Ethereum cüzdanlarını kullanabilirsiniz.

MATIC bakiyenizi yönetmek için tarayıcı tabanlı Ethereum cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Web 3.0 tarayıcı eklentisi cüzdanları (Metamask vb.), masaüstü, web, mobil ya da çevrimiçi cüzdanlar ile MATIC yatırma ve çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum (ETH) ağını destekleyen donanım cüzdanlarında da MATIC saklanabilmektedir.

​Polygon (MATIC) Nasıl Alıp Satılır?

Türk Lirası, Bitcoin ve Tether ile Polygon (MATIC) alıp satmak için BtcTurk | Kripto web sitesi veya BtcTurk | Kripto mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. BtcTurk’e üye değilseniz, web sitemizden veya mobil uygulamamızdan hemen üye olabilir, anlaşmalı 7 banka ile 7/24 havale ile Türk Lirası göndererek Polygon (MATIC) alabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors