Injective Volan Yükseltmesi Nedir?

Injective Volan Yükseltmesi, Injective blokzincirinde kullanılabilecek varlıkların çeşitlendirilmesi, blokzincirin hızının ve entegrasyonunun arttırılması adına yapılan bir dizi güncellemeyi içerir.

Injective Volan Yükseltmesinin İçeriğinde Ne Var?

Güncellemenin içeriğini 5 ana başlıkta incelemek mümkündür.

1- Gerçek Dünya Varlıkları (Real World Assets veya RWA)

Volan güncellemesi sonrasında, gerçek dünya varlıklarının Injective blokzincirinde alım satımının yapılabilmesi, bu varlıklara ait servislerin kolayca geliştirilebilir olması hedeflenmiştir.

Real World Assets – RWA hakkında detaylı bilgi için Gerçek Dünya Varlıkları (Real World Asset veya RWA) Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Volan ile gelen yeni bir modül, geliştiricilerin ve kullanıcıların modül üzerinden altyapısı hazırlanmış gerçek dünya varlıklarına erişimini ve bu varlıklar üzerinden servis verilmesini oldukça basitleştiriyor. Ayarlanabilir bir altyapıya sahip olan bu modül, istenirse sadece belirli cüzdanların veya belirli kriterleri sağlayan cüzdanların kullanımına izin verilmesi gibi özel kıstasların eklenebilmesini sağlamaktadır. Böylelikle, servis verilmek istenen gerçek dünya varlığına ait regülasyonlara uygun düzenlemelerin uygulanabilmesi hedeflenmektedir.

2- Oracle

Gerçek dünya varlıkları, geleneksel finansa ait varlıklar olduğu için bu varlıklara ait veriler blokzincirlerin içerisinde bulunmamaktadır. Oracle adlı veri aktarım merkezleri, dış verileri blokzincirlere aktarmakta kullanılan yaygın bir çözüm yöntemidir. Volan güncellemesiyle Injective blokzincirindeki Oracle kullanımı gerçek dünya varlıklarını kapsayacak şekilde genişletildi.

3- Zincirler Arası Geçiş

Injective blokzincirindeki varlıkların farklı blokzincirlere takas(swap) edilebilmesi için bir dizi geliştirme gerçekleştirildi.

4- Hız

Özellikle kurumsal kullanıcıların Injective blokzincirindeki servislerde yaşadığı gecikmelerin önüne geçmek için yapılan güncellemeyle %90 oranında gelişme kaydedildi.

5- Enflasyon

Yeniden düzenlenen INJ tokene ait enflasyon modeliyle, Injective blokzincirinde stake edilen INJ token miktarı arttıkça, INJ tokenin enflasyonu sıfıra doğru yaklaşacak. Tokenin yakılması etkinlikleriyle beraber INJ tokenin uzun vadede deflasyonist bir yapıda olması planlanmaktadır.

Volan Güncellemesi Ne Zaman Entegre Edildi?

Volan güncellemesi, 13 Ocak 2024 tarihinde Injective blokzincirine entegre edilmiştir.

Injective ile ilgili detaylı bilgiye Injective (INJ) Nedir? Nasıl Çalışır? adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors