Ethereum Londra Güncellemesi

Ethereum blokzincirinin yeni versiyonu olan Ethereum 2.0 için geliştirme çalışmaları devam ediyor. 2018’de Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından yapılan duyurunun ardından Ethereum ağında hangi değişiklikler olacağı, bu değişikliklerin kullanıcıları nasıl etkileyeceğini merak ediyorsanız Ethereum 2.0 Nedir? makalemize göz atabilirsiniz.

Constantinople ve Istanbul güncellemelerinin ardından sıradaki en büyük güncellemeye Londra Sert Çatallanması (London Hard Fork) adı verildi. Londra çatallanmasının sert çatallanma olarak tanımlanmasının nedeni ise, Ethereum ağında işlem ücreti altyapısı ve zorluk seviyesi değişimi ile ilgili önemli değişikliklerin hayata geçecek olması.

Uzun süredir beklenen ve 12.965.000. blokta gerçekleşecek olan Londra güncellemesi, önce Ropsten test ağına eklenmiş ve ardından Temmuz 2021’de Goerli test ağında yer almıştı. Rinkeby ağında da test edilen Londra güncellemesinin neleri kapsadığını bu yazıda özetledik.

Özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) ve NFT geliştirme ve kullanımın çok arttığı son dönemde Ethereum ağı neredeyse sektörün en fazla kullanılan ağı haline geldi. Bu da ihtiyaç ve talepler doğrultusunda geliştirmeye açık olan yönlerin ele alınmasını gerektirdi. Ethereum’un yol haritasına uygun olarak Ethereum blokzincirinde gerçekleştirilen güncellemeler, ilk aşamada detaylandırarak Ethereum İyileştirme Önerisi (Ethereum Improvement Proposal – EIP) adı altında hazırlanmaktadır. Ardından bu öneriler topluluğa teklifler halinde sunulur ve oylanır. Londra güncellemesi, EIP 1559 ve EIP 3238 önerilerini içermektedir.

Vitalik Buterin tarafından hazırlanan EIP 1559 kodlu iyileştirme önerisi, Ethereum ağındaki işlem ücreti yapısının değişmesini sağlayacak. Mevcuttaki hesaplama ile özellikle transferler yoğunluğunun çok hızlı arttığı durumlarda Ethereum işlem ücretleri çok yüksek seviyelere çıkabiliyordu. Kullanıcılar, özellikle düşük tutarlı ERC20 dijital varlıklarının transferlerinde çok yüksek ETH ücretleri ödemekten şikayetçiydi. EIP1559 ile, her blok için bir temel ücretlendirme yapısı oluşturulacak. Eğer blokta yer alan işlem sayısı, blok kapasitesinin %50’sini aşarsa, işlem ücreti artacak. Blokta yer alan işlem sayısının daha düşük olması durumunda ise işlem ücreti azalacak.

Bununla birlikte, bu geliştirme önerisi Ethereum ağı için çok daha önemli bir değişikliği hayata geçirecek. Londra güncellemesinin ardından bloklar için belirlenecek transfer ücretleri yakılacak, yani kullanım dışı kalacak. Bu sayede, Ethereum ağı enflasyona karşı korunabilecek.

Transfer ücretlerindeki bu değişiklikle birlikte, Ethereum madencileri de farklı bir gelir modeli ile gelir elde etmeye başlayacaklar. Kullanıcılar, ETH veya ağdaki diğer dijital varlıkları transfer ederken madencilere bahşiş ödeyebilecekler. Tıpkı Bitcoin ağındaki gibi, kullanıcılar madencilere ödeyecekleri ücreti belirleyebilecek. İşlemlerinin daha kısa sürede onaylanmasını isteyen kullanıcılar, daha yüksek bahşiş ödemeyerek onay sürecini hızlandırabilecekler.

Londra güncellemesi ile hayata geçecek diğer geliştirme önerisi EIP 3238 ile zorluk seviyesi artış mekanizması da değişecek. Bu değişiklik Ethereum ağında iş kanıtı (Proof of Work – PoW) algoritmasından hisse kanıtı (Proof of Stake – PoS) algoritmasına geçişi hızlandırmak için sunulmuştur. Zorluk seviyesindeki ani artışlar, grafik kartları ve yüksek işlemci gücüne sahip cihazlar ile transfer işlemlerini doğrulayan madencilerin gelirlerini önemli ölçüde değiştirecek. Teknik olarak, madencilerin gelirlerini düşürmeyi amaçlayan bu iyileştirme, madencilerin Hisse Kanıtı (Proof of Stake) madenciliğine geçişini teşvik etmek için sunulmuştur.

12,965,000. Blokta hayata geçecek Londra Sert Çatallanması’nın 5 Ağustos 2021’de saat 13:50’de gerçekleşeceği öngörülüyor. Ethereum yazılım cüzdanı sahiplerinin, bu tarihten önce Ethereum cüzdan yazılımlarını güncellemeleri gerekiyor. Donanım cüzdanları, web servisleri ve kriptopara alım satım platformlarında ETH ve ERC20 dijital varlıklarını saklayan kullanıcılar, güncellemenin gerçekleşeceği saatlerde geçici olarak kısa bir süreliğine Ethereum ağında transfer gerçekleştiremeyebilirler. Güncellemenin başarıyla tamamlanmasının ardından, Ethereum ağında tüm işlemler eskisi gibi devam edecektir.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors