Ethereum 2.0’da Yeni Bir Aşama: The Merge

Ethereum 2.0, Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin’in, 2018’de Ethereum Geliştiriciler Konferansı’nda (Devcon) yaptığı sunumla birlikte kriptopara ekosisteminin gündemini meşgul etmeye başlamıştı. Vitalik Buterin’in Mart 2020’de paylaştığı şematik Ethereum 2.0 yol haritası tweet’inden sonra da çeşitli aşamalar ile ilerleyecek olan Ethereum 2.0 güncellemesini tüm kriptopara dünyası takip etmeye başladı.

Birincil öncelikte amacı, Ethereum’un işlem kapasitesini artırmak, ücretleri azaltmak ve ağı daha sürdürülebilir kılmak olduğu belirtilen Ethereum 2.0 ile İş Kanıtı (Proof of Work – PoW) protokolü yerine Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS) protokolüne geçiş yapılacağı duyurulmuştur. Bu sayede Ethereum 2.0’ın Ethereum 1.0’dan %99,95 daha az enerji kullanacağı öngörülmüştür.

Bilgi Platformu’nda yayınlanan Ethereum 2.0 Nedir? yazısında da verildiği gibi bu güncellemenin aşağıdaki üç aşama ile gerçekleşeceği belirtilmiştir:

Aşama 0 –  Beacon Chain
Aşama 1 – Shard Chain
Aşama 2 – State Execution

The Merge Nedir?

Geçtiğimiz günlerde duyurulan The Merge (birleşme) ise, Ethereum 2.0’ın aşamalarına eklenmiş bir ara dönem olarak planlanmıştır.

Yol haritasına the Merge de eklenince toplam 3.5 aşama sonunda Ethereum 2.0’a geçiş süreci tamamlanmış olacak.

Aşama 0 – 2020’nin sonları: Beacon zincirinin başlatılması ve PoS protokolünün uygulanmaya başlaması.
Aşama 1 – 2021’in ortası: Ölçeklendirmenin önemli bir aşaması olarak görülen Shard zincirinin uygulanması.
Aşama 1.5 – 2022’nin üçüncü çeyreği: PoW protokolü ile çalışan orijinal zincir ile PoS protokolü ile çalışan zincirin birleşmesi.
Aşama 2 – ve sonrası: Ether hesaplarının, işlemlerin, akıllı kontrat işletiminin geliştirilmesi

1.5 aşamada gerçekleşecek The Merge ile ağı koordine eden bir PoS konsensüs katmanı olan Beacon Chain’in, PoW protokolü ile çalışan ana Ethereum zinciri ile birleşmesi ve ardından tüm ağın PoS protokolüne geçmesi planlanmıştır.

PoS modeli, merkeziyetsizliği koruyacak ve bir sonraki güncelleme olacak olan Sharding’e zemin oluşturacaktır.

Sharding, işlem verimini artıracak, Ethereum ölçeklenebilirliğine katkıda bulunacak ve son kullanıcı için gas ücretlerini düşürecek kapsamdadır.

The Merge sonrasında piyasaya çıkacak ETH arzının düşmesi, PoS ile daha az enerji tüketimi sağlanması ve ağda artması beklenen güvenlik seviyesi nedeniyle de kurumsal yatırımların artması beklentiler içindedir.

Kullanıcıların The Merge ve Ethereum 2.0 Hakkında Merak Ettiği Sorular

The Merge ve Ethereum 2.0 güncellemeleriyle ilgili sosyal medya, Telegram, e-posta ve diğer kanallardan kullanıcılar ile iletişime geçip scam (sahtekarlık) girişiminde bulunan kötü niyetli kişiler olabilmektedir. Bu geçiş ve güncellemenin, BtcTurk | Kripto kullanıcılarının Ethereum (ETH) bakiyelerine hiç bir etkisi olmayacaktır.  

The Merge Gerçekleşince Ethereum (ETH) Varlıklarıma Ne Olacak?

  • Ethereum 2.0’ın bir ara işlem süreci olarak tanımlanıp duyurulan the Merge ile Ethereum blokzincirinde İş Kanıtı (Proof of Work – PoW) protokolü yerine Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS) protokolü kullanılmaya başlanacağı duyurulmuştur.
  • Bu sayede Ethereum 2.0’ın Ethereum 1.0’dan %99,95 daha az enerji kullanacağı öngörülmüştür.
  • Bu geçişin, Ethereum (ETH) kriptoparasına, kullanıcıların varlıklarındaki ETH’lere bir etkisi olmadığı belirtilmiştir.
  • Kullanıcılarımızın bu süreçte yapması gereken bir işlem yoktur.

The Merge ve Ethereum 2.0, BtcTurk | Kripto Hesabımdaki Ethereum (ETH) Varlıklarımı Etkiler mi?

  • Bu geçiş ile birlikte Ethereum (ETH) kriptoparasının adı ve kısa kodu değişmeyecek, aynı kalacaktır.  
  • BtcTurk | Kripto hesabınızdaki Ethereum (ETH) kripto varlığınız da yine aynı kalacaktır.
  • Yapılan güncelleme işlemler Ethereum’un kendi yazılım geliştirme ekibi tarafından yapılan bir protokol geçişidir.

The Merge Geçişi İçin Benim Yapmam Gereken Bir Şey Var mı?

  • Eğer yalnızca BtcTurk | Kripto hesabınızda veya soğuk cüzdanınıza Ethereum (ETH) varlığı tutan bir kullanıcıysanız The Merge aşaması için hiç bir şey yapmanıza gerek yoktur.
  • Bu, Ethereum blokzinciri için geliştirme yapan yazılımcıların üzerinde çalıştığı bir süreçtir. BtcTurk | Kripto kullanıcılarının hiç bir aksiyon almasına gerek yoktur. 
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors