Cosmos (ATOM) – Polkadot (DOT) Karşılaştırması

Cosmos ve Polkadot projeleri birbirlerine benzer özellikleri ile dikkat çekiyorlar. Her iki platform da birden fazla zincirle iletişim kurmaya imkan veren protokoller sunuyor. Bu nedenle birbirleri ile benzeyen ama projeleri birbirinden ayıran özelliklere sahip.

Bitcoin, blokzinciri tabanlı bir finansal sistem ortaya çıkarmış olsa da klasik finansal araçlarla kıyaslandığında teknik olarak bazı geliştirmelere ihtiyaç duyuyordu. Yazılım geliştiricileri ve girişimciler Bitcoin’i ve blokzincirini daha fazla nasıl geliştirebilecekleri üzerine yoğunlaştıkça, hem yeni ürünler ve kriptoparalar ortaya çıktı hem de blokzinciri hayatımızın her alanında kullanılabilecek hale geldi.

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bir fikir olarak önerilen Bitcoin’in geliştirme süreci halen devam ederken, Bitcoin’den ilham alan blokzinciri tabanlı projelerin teknik anlamda Bitcoin’den daha ileriye gidebildiğini söylemek mümkün.

Bitcoin blokzincirine kıyasla daha gelişmiş özellikler ve avantajlar sunan Polkadot ve Cosmos projelerinin birbirine benzer ve birbirinden ayrılan özelliklerini karşılaştırdık.

Yapı

Cosmos, Merkez (Hub) olarak adlandırılan ana zinciri kullanır. Bölge (Zone) isimli diğer zincirler Merkez’e bağlıdır ancak her Bölge’nin kendi doğrulayıcıları vardır. Peg Zone adı verilen zincirler, diğer blokzincirleri ile iletişim kurma görevini üstlenir.

Polkadot, Düzenleyici Zincir (Relay Chain) adı verilen bir ana zincir üzerine kurulmuştur. Tüm doğrulayıcılar ana zincir üzerindedir. Paralel Zincirler ise ana zincire bağlı olarak çalışır. Ayrıca, Köprü Zincirler ile Bitcoin ve diğer blokzincirleri arasında veri ve varlık transferi yapılabilmektedir.

Benzerlikler

Her iki proje de diğer blokzincirleri ile kendi zincirleri arasında bağlantı kurulabilmesine imkan vermektedir. Ölçeklenebilir, güvenli ve geliştiricilere açık platformlar sunan iki blokzinciri de herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadan çalışabilmektedir.

Cosmos ve Polkadot, Hisse Kanıtı (ya da Pay İspatı = Proof of Stake) olarak adlandırılan mutabakat mekanizmasını kullanmaktadır.

Farklıklıklar

Polkadot güvenliğe odaklanırken, Cosmos’un önceliği birlikte çalışabilirliktir. Polkadot blokzinciri, sert çatallanmaya gerek kalmadan güncellenebilirken, Cosmos blokzincirindeki geliştirme ve iyileştirmeler çatallanmalar ile uygulanır.

 Cosmos (ATOM)Polkadot (DOT)
KurucuInterchain VakfıWeb3 Vakfı
GeliştiriciAll in BitsParity Teknoloji
Kuruluş20172017
Fonlama17.3 Milyon Dolar144 Milyon Dolar
Dolaşım Miktarı~211.5 Milyon ATOM~1.052 Milyar DOT
Toplam Arz Limiti260.906.513 ATOM(yok)
AlgoritmaNPoSPoS
İşlem Hızı~15 saniye~110 saniye
Programlama DiliGoRust
ÖncelikBirlikte ÇalışabilirlikGüvenlik
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors