Tether ve USD Coin Karşılaştırması

Bitcoin ve kriptoparaların fiyat dalgalanmalarından korunmak için varlıklarınızı Türk Lirası karşılığında satabilirsiniz. Ancak 7/24 aktif olan bir piyasada, Türk Lirası’nı hareket ettirmek her zaman düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Üstelik, kimi zaman varlıklarınızı Türk Lirası desteklemeyen cüzdanlara veya platformlara taşımaya da ihtiyacınız olabilir.

Kritoparaların ağırlıklı olarak Dolar karşılığında alınıp satıldığı küresel piyasalardaki ihtiyacı gözardı etmeyen hizmet sağlayıcıları, Dolar’ı dijitalleştirerek, Amerikan Doları gibi kullanılabilen kriptoparalar ürettiler. Stabil Kriptopara olarak adlandırılan ve üretilen her bir birim için 1 Amerikan Doları’nın rezerv olarak tutulduğu kriptoparalar, Dolar’ın kriptopara ekosisteminde daha yaygın kullanılabilmesine olanak sağladı.

Stabil kriptoparalar ile ilgili detaylı bilgi almak için Stablecoin Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Her ne kadar kullanıcılar tarafından Dolar yerine kullanılabilseler de, stabil kriptoparaların, Amerikan Doları olmadığını hatırlatmakta fayda var. Üreticileri, bu kriptoparaların her bir biriminin 1 Amerikan Doları’na eşit olduğunu belirtiyor. Ancak, bu üreticilerin, banka hesaplarında tuttukları rezervler kullanıcılar tarafından izlenemiyor. Ancak, stabil kriptopara üreticileri belirli aralıklarla şeffaflık raporları yayınlayarak, kullanıcıların kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyor.

BtcTurk | Kripto’da alınıp satılabilen Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) Amerika merkezli şirketler tarafından üretilen ve kontrol edilen stabil kriptoparalar. Bu kriptoparaların özelliklerini karşılaştırdık.

 Tether (USDT)USD Coin (USDC)
Piyasaya Çıkış20142018
ÜreticiTether Inc.Centre (Konsorsiyum)
Dolaşım~30.3 Milyon~6.6 Milyon
BlokzinciriOMNI, Ethereum (ERC20), TRON (TRC20), EOS, Liquid, Algorand, BSCEthereum (ERC20), Algorand, Stellar, BSC
RegülasyonABD
DenetimKapalıAçık
Şeffaflık RaporuTether RaporuUSD Coin Raporu
Teknik DokümanPDF İndirWebsitesine Git

BtcTurk | Kripto’ya üye olarak Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) alabilirsiniz. Ayrıca, Bitcoin ve kriptoparaları USDT karşılığında alıp satabilirsiniz.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors